Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak napsat zavináč, &, ű a další speciální znaky

klavesy_specialJak píšete zavináč? Přepnete klávesnici na anglickou a stisknete Shift+ě? Nebo bez přepínání klávesnice přidržíte Alt a na numerické klávesnici vyťukáte 64? S rostoucí oblibou notebooků nastává pro mnoho uživatelů počítače problém, jak napsat rychle zavináč nebo další speciální znaky, které neobsahuje česká (a mnohdy ani anglická) klávesnice, protože nemají k dispozici numerickou klávesnici. Píšete často slovensky, polsky, německy, francouzsky? Potřebujete různé druhy závorek, nebo znaménko krát? Naučte se napsat celou řadu speciálních znaků jednou rukou, aniž byste museli přepínat klávesnici.

Potřebujete často psát znaky jako @, &, $, # a další? I když má normální klávesnice okolo stovky kláves, je celá řada písmen a znaků, které potřebujete napsat, ale na klávesnici je prostě nenajdete. Jistě, můžete si přepnout klávesnici do angličtiny, nebo i do jiných jazyků (pokud si je doinstalujete). S jinými jazyky je ale trochu potíž, klávesnice, které u nás koupíte, mají obvykle potisk pro češtinu a angličtinu. Znaky pro ostatní jazyky by působily na klávesách pouze zmatek. Navíc přepínat klávesnici během psaní hodně zdržuje, i když k němu stačí stisknout jen Alt+Shift.

Psaní speciálních znaků pomocí ASCII kódů

Speciálních znaky můžete psát několika způsoby. V minulosti byla hodně oblíbená technika psaní pomocí ASCII kódů – přidržíte klávesu Alt a na numerické klávesnici vyťukáte dvou- až čtyřmístné číslo. Např. již zmíněná kombinace Alt+64 napíše zavináč, Alt+0150 napíše n-pomlčku (–), Alt+0146 napíše apostrof (’)… Samo psaní sekvence čísel ale také trochu zdržuje, navíc potřebujete pro psaní obě ruce. S nástupem notebooků však tento způsob psaní speciálních znaků ztrácí na popularitě, protože nemáte samostatnou numerickou klávesnici a musíte ji složitěji přepínat.

Vkládání symbolů ve Wordu a OpenOffice

Pokud pracujete ve Wordu, v OpenOffice nebo jiných kancelářských balících, můžete využít funkce Vložit > Symbol (Vložit > Speciální symbol). To je sice nejpomalejší způsob ze všech, nabídne vám ale možnosti vkládat znaky v jiných typech písma. Funguje ale jen ve Wordu/OpenOffice. O funkci vkládání symbolů v kancelářských programech si povíme podrobněji někdy příště.

Píšeme symboly jednou rukou

My dnes hledáme způsob, jak psát zvláštní znaky a diakritická znaménka co nejrychleji, ideálně jednou rukou. Podle mého názoru nejplynulejším způsobem je psaní s podporou klávesy AltGr. Klávesa AltGr, neboli pravý Alt nahrazuje současný stisk kláves Ctrl+Alt. Pomocí klávesy pravý Alt (nebo levý Alt+Ctrl) a některé další klávesy napíšete celou řadu znaků. Nejspíš již používáte AltGr+V pro psaní zavináče, ale umíte napsat třeba přehlasované u (ű), znaménko krát (×), nebo slovenské o s vokáněm (ô)?

Pro napsání písmene ű stiskněte AltGr (pravý Alt) a klávesu é a potom napište u.

Touto metodou můžete napsat celou řadu dalších znaků:

AltGr+) = ×

AltGr+. = >

AltGr+, = <

AltGr+f = [

AltGr+g = ]

AltGr+x = #

AltGr+š a následně o = ô

AltGr+ 7 a následně e = è

Chcete-li získat kompletní přehled, jaké znaky lze tímto způsobem psát, otevřete ve Vistě nabídku start, do vyhledávacího políčka napište klávesnice a ve výsledcích hledání vyberte položku Klávesnice na obrazovce.

klavesnice_na obrazovce_01a

Ve starších verzích Windows najdete pomůcku Klávesnice na obrazovce v Ovládacích panelech v sekci Možnosti usnadnění.

V programu Klávesnice na obrazovce klikněte na pravou klávesu Alt. Na klávesách se nyní objeví znaky, které lze napsat pomocí klávesy AltGr. Horní řádka kláves zobrazená modře (písmena s čárkami a háčky) obsahuje znaménka, která se doplní k dalšímu napsanému písmenu (podobně, jako když píšete háčky a čárky). To znamená, že když stisknete klávesovou kombinaci pro znaménko, na obrazovce se nic nezmění, teprve když napíšete písmeno, ke kterému se má znaménko připojit, objeví se celý znak i se znaménkem.

snadny_pristup_04

Ideální, jak si psaní těchto znaků zapamatovat, je vytisknout si takovou klávesnici ve vhodné velikosti a nalepit si ji na okraj klávesnice nebo na monitor. Přináším vám reprodukci pomůcky, kterou jsem sám dlouho používal:

klavesove_zkratky

Zde si můžete stáhnout obrázek klávesových zkratek ve vysokém rozlišení vhodný pro tisk.

101 comments for “Jak napsat zavináč, &, ű a další speciální znaky

 1. 20. 11. 2009 at 23:11

  Dobrý den, jsem ředitelka ZŠ a budeme mít žáka s jednou rukou. Je velice chytrý a baví jej práce na PC. Chce se naučit používat normální klávesnici, ale asi by potřeboval instrukce – knihu, návod, cokoli. Můžete li mi poradit, prosím, ozvěte se.
  Stejně tak mají rodiče problém, jak upevnit sešit /papír/ na stůl, aby neklouzal, když pero drží pravou rukou.
  Děkuji Vám za odpověď. Věra Halová, ředitelka zŠ Liptál

 2. borec
  30. 11. 2009 at 19:59

  chtel bych se zeptat jak se dělá přehláskované a děkuji za odpověd

 3. borec
  30. 11. 2009 at 19:59

  jak se dělá přehlaskované a ?děkuji za odpověd

 4. borec
  30. 11. 2009 at 20:00

  Děkuji za každou odpověd

 5. atelierdk
  30. 11. 2009 at 20:46

  Kdyby byl borec borec, pak by si to přečetl výše, ale já mu to tedy vysvětlím po lopatě: přidržím pravý Alt a stisknu klávesu = (je napravo od klávesy é), na obrazovce se nic neobjeví. Pak pustím ten Alt a stisknu normální a bez přehlásky. Až teď se na obrazovce objeví ä.

 6. Pepa
  4. 12. 2009 at 20:16

  Může mi někdo poradit, jak simulovat na externí klávesnici stisknutí kléves Fn +F5 na notebook Travelmate 8100. Je to přepnutí z interního monitoru na externí. Nikde jsem to nenašel. Děkuji i za náznak řešení.

 7. Lada
  13. 12. 2009 at 14:07

  Pořebovala bych poradit, jak napsat třeba 10 na devátou

 8. atelierdk
  13. 12. 2009 at 20:59

  10 na devátou je jiný problém. Horní index nejde napsat jako speciální znak, ale jde o záležitost formátování, a proto to závisí na konkrétním programu. Například ve Wordu se používá buď ikonka, nebo klávesová zkratka CTRL+SHIFT+ROVNÁ SE, viz článek Klávesové zkratky pro Word, které opravdu fungují

  V poznámkovém bloku, který formátování vůbec nemá, to například nejde a používají se alternativní zápisy, jako např. 10^9.

 9. Karin
  28. 12. 2009 at 14:13

  Neví někdo jak se dělá zavináč na notebooku?

 10. atelierdk
  31. 12. 2009 at 12:57

  Kopíruji z výše uvedeného článku: „Nejspíš již používáte AltGr+V pro psaní zavináče…“

  A pro ty, co čtou ještě méně pozorně dodávám, že klávesa AltGr je Alt napravo od mezerníku, ať je její popisek jakýkoliv. Navíc tato klávesa se chová jako současné přidržení kláves Ctrl+Alt (ten levý Alt), takže Ctrl+Alt+V napíše zavináč taky.

 11. Karel
  2. 1. 2010 at 09:23

  Neví někdo, jak napsat symbol malého telefonku, který se někdy dává před telefonní číslo ?

  Karel

 12. atelierdk
  2. 1. 2010 at 13:42

  Tento symbol (telefon) bývá součástí písem s grafickými symboly, jako jsou Wingdings, WebDings, Zapf Dingbats apod.
  Z toho plynou tři věci:
  nestačí použít klávesovou zkratku, je třeba pro konkrétní znak změnit i font.

  Nedá se to použít na webu, nebo pokud dokument třeba ve Wordu někomu posíláte, protože pokud nejde o dokumenty, do kterých se vkládají i písma (např. PDF) příjemce musí mít nainstalované toto písmo, jinak se mu místo telefonku zobrazí nějaké písmeno.

  Symbol telefonku může být v každé z těchto sad na jiné pozici (na jiném písmenku), proto je pro konkrétní písmo vhodné použít mapu znaků.

  U Wingdings je telefon na znaku levé závorky, u ZapfDingbats na znaku procenta, u webdings na znaku í.

 13. Blanka
  6. 1. 2010 at 00:22

  Konečně jsem se dozvěděla něco užitečného pro běžného nepříliš obeznámeného uživatele. Díky!

 14. Milada
  1. 2. 2010 at 14:53

  Dobrý den,
  prosím o radu jak napsat na klávesnici znak průměru.

  Děkuji.

 15. atelierdk
  1. 2. 2010 at 21:31

  Znak průměru se dá najít ve znakové sadě Symbol, ale v normální sazbě by nejspíš bylo možno použít znak označený v mapě znaků jako přeškrtnuté písmeno O (je tam malé ø i velké Ø). Každopádně k jeho napsání (ať tak, či tak) je vhodné použít Mapu znaků.

 16. Venca
  4. 3. 2010 at 13:04

  Nejlepší a nej jednoduší je si nastavit ČESKÉ QWERTY.
  to se nemusí složitě mačkat všelikaké kombinace kláves na jeden specielní znak.
  stačí pak zmáčknout Alt Gr +123457890 a vyjde z toho !@#$%^&*( ) atd.
  jednoduše jednou klávesou, jedním stiskem. Ajeto! A vovovo vo tom to je.

 17. 4. 3. 2010 at 16:13

  Pravdu díš Venco, též ji používám. Ještě bych doplnil že znak ° se dá napsat Shift+klávesa vlevo od 1(+) v numerické řadě (pod Esc) Pozor nenapíše se hned, ale až napíšete další znak…

 18. anitt
  24. 3. 2010 at 16:35

  Chtěla bych se zeptat jak se píše tento znak ♥ ,dík za odpověď.

 19. atelierdk
  24. 3. 2010 at 17:26

  Anitt, a jak jsi ho napsala sem?

 20. anitt
  24. 3. 2010 at 18:01

  já jsem ho zkopírovala:-P

 21. lída
  1. 4. 2010 at 18:22

  ahoj anitt….♥….alt+3 ♫….alt+14 ▲…alt+30 ♣…alt+5 ♪…alt+13 měj se ahojky

 22. anitt.kiss
  2. 4. 2010 at 12:20

  Lído mocky díkk

 23. PiGGy
  23. 4. 2010 at 06:16

  zdravím Vás… Potřebuji radu. Nevíte někdo jak napsat tento znak ♥ na notebooku? děkuji předem za odpověď.

 24. atelierdk
  23. 4. 2010 at 08:10

  Zapni si na notebooku numerickou klávesnici (obvykle Fn+NumLk, bývá to odlišeno barevně) Pak ti u některých kláves (např . u, i, o,, j, k l…) fungují místo písmen ta malá číslíčka co jsou u nich napsaná. Vše ostatní máš v odpovědi od Lídy z 1. dubna.

 25. dan
  29. 5. 2010 at 10:58

  Zdravím,
  Mám problém, potřeboval bych napsat třeba polské podčárky nebo škrtlé L, ví někdo?
  Podotýkám, že používám českou qwerty, tzn vaše alt gr + Q mi neudělá symbol krát a podobně.
  Díky

 26. Terezka
  27. 8. 2010 at 23:50

  prosim váás…:)jak se da udelat srdíčko na notebooku?:)ddiky za odpoved..:)alt+3 nefuunguje….:)

 27. atelierdk
  28. 8. 2010 at 20:00

  ♥ – na to abys mohla používat ASCII kódy (tj. ty kombinace Alt+číslo), musíš použít numerickou klávesnici, to znamená, že si na tu chvilku, abys napsala srdíčko, musíš zapnout numerickou klávesnici (bývá to pomocí kláves Fn + nějaká klávesa nahoře, je to u každého notebooku trochu jinak). Už jsem to popisoval v jednom předchozím komentáři…

  Když zapneš numerickou klávesnici na notebooku, fungují ti některé normální klávesy jako numerická klávesnice, jsou na nich natištěna ta malá čísla…

 28. jana
  21. 9. 2010 at 17:12

  dobrý den,můžete mi někdo poradit jak napsat obrácené e,o s jednou nebo dvěma nebo třemi tečkami nahoře a dole,a e s tečkou.a c s ocáskem.děkuji.

 29. atelierdk
  21. 9. 2010 at 20:50

  na to je třeba použít mapu znaků a je nutno vybírat z písem s kódováním unicode, nabízí se arial unicode, který jako jeden z mála má maximálně obsáhlou znakovou sadu

 30. honza39
  30. 10. 2010 at 15:57

  Potřeboval jsem vložit symbol copyright(C v kroužku)do snímků.Zadal jsem dotaz do serveru Poradte.cz,dostal rady,že to jde v Malování,nebo klávesovou zkratkou levý ALT+0169.Ani jedno mi nefungovalo.Přitom vkládat text do snímků – konkretně názvy rostlin – mi jde dobře,jen ten copyright ne.

 31. jana
  30. 10. 2010 at 16:40

  skus se podívat na mapu znaků.je tam hodně znaků.ve startu který je na monitoru dole v levém rohu napiš do zahájit hledání mapa znaku.mnělo by ti to vyhledat.

 32. atelierdk
  31. 10. 2010 at 10:05

  Jedna důležitá věc: písmeno, nebo znak, které chcete použít, musí být obsaženo v písmu, které pro psaní používáte. Právě v mapě znaků se dá zjistit, zda to které písmo potřebný znak obsahuje. U speciálních znaků, jako je © (napsal jsem ho teď právě pomocí Alt+0169) je pak možné použít znak z jiného písma. Mělo by jít o podobné písmo, které má podobný tvar písmene c.

  U českých písmen s diakritikou je problém náhrady horší, protože když nahradíte Č, Ž, š a další písmenka v textu písmeny z jiného písma, obvykle je to na první pohled poznat.

 33. Luboš
  10. 11. 2010 at 04:24

  Prosím o radu: Na NB s OS VISTA fungovala přídavná číslicová klávesnice. Po změně OS na XPprofi je ignorován stisk Alt, takže nelze psát písmena pomocí ASCI. Na jiném NB s OS VISTA to opět fungovalo, na stolním PC s OS XPprofi opět problém. Nicméně na dalším PC s OS XPhome to vše zase funguje. Lze to někde nastavit? Díky za radu!

 34. jana
  10. 11. 2010 at 14:20

  nevím jestli to pomůže ale já na bukové klávesnici zmáčknu tlačítko pod caps lock kde je šipka nahoru a píšu číslice.

 35. atelierdk
  10. 11. 2010 at 19:52

  Lubošovi: V tomhle případě na dálku těžko radit. Vypadá to, že Windows XP nemají pro tuhle klávesnici dobré ovladače, nebyly by ovladače pro numerickou klávesnici na webu jejího výrobce? Nebo není třeba problém v nějakém softwaru, který umožňuje programovat multimediální klávesy?

 36. Luboš
  11. 11. 2010 at 03:19

  Pro Janu:
  Se samotnými číslicemi není problém, ale pro vkládání znaků pomocí ASCII je třeba ještě „ALT“ a kombinace „SHIFT+ALT“ už nefunguje.

  Pro atelierdk:
  Bohužel výrobce (Trust) na svých stránkách uvádí, že tento výrobek (typ.č. 14522) žádný ovladač nepotřebuje. 🙁
  Jen mě udivuje, že pod XPhome to chodí a pod XPprofi, který by měl být dokonalejší, jsou problémy.

  Ale díky za odpovědi.
  Luboš

 37. Veronika
  30. 3. 2011 at 16:12

  Ahoj,
  mám problém. Nevím jak napsat: ő, ű. (je to zkopírované).

  Předem díky za odpověď.
  Veronika

 38. atelierdk
  30. 3. 2011 at 19:26

  Veroniko, stačilo by si přečíst ten článek a stáhnout ten obrázek klávesnice (tu pomůcku).
  ö = pravý Alt+= a pak o
  ő = pravý Alt+é a pak o
  ü = pravý Alt+= a pak e
  ű = pravý Alt+é a pak e

 39. Zero_grade
  5. 5. 2011 at 20:03

  To je blaho, konecne najit perfektni a instruktivni clanek k psani znaku na notebooku! Pisu francouzske texty a kdo znate desive odlisnou francouzskou klasevnici, vite, ze je pro nasince nepouzitelna (prohozene A a Q a tecka, jez se musi psat s Shiftem, jsou jen tresinky na dortu).. Tohle je zachrana, vrele diky za ni! I za obrazek, uz je nalepeny na zdi 😉

 40. KrelesCZ
  9. 10. 2011 at 13:21

  čau hele mám prosbu jak napíšu ™ (toto je zkopírované) v tabulce je podržet altgr a smáčknout t tohle udělám a nic se neděje prosím help

 41. atelierdk
  10. 10. 2011 at 12:22

  Aha, v tabulce chybí, že zelené klávesy fungují jen ve Wordu. 🙁

 42. zkusimtotu
  21. 10. 2011 at 16:46

  Ahoj, prosim vas, vedeli byste nekdo, jak psat velka pismena s vlnovkama nad nimi? V symbolech jsem nasla jen A s vlnovkou a N s vlnovkou, kam se podlela ostatni netusite? Podotykam, ze jsem cetla cely clanek i vsechny komentare a zrejme mam podobny problem jako Lubos, levy alt se nejak posral, tudiz ASCII ee a nemam cas to ted zpravovat – jo notas!
  Dik.

 43. atelierdk
  24. 10. 2011 at 10:03

  Ve Wordu to lze napsat pomocí Ctrl+Alt+1 (lhostejno zda levý nebo pravý) a následně Shift+písmeno. Funguje to jen na písmena, která mohou být s vlnovkou (Třeba K s vlnovkou se takhle napsat nedá).
  Jinak Vložit > Symbol a nebo použít Mapu znaků.
  A fungovat to bude jen tehdy, pokud zvolené písmo tyto znaky obsahuje.

 44. Petra
  2. 12. 2011 at 11:46

  Dobrý den,
  prosím o radu jak napsat přehlasované „a“, ale ne s tečkama ale s čárkama.
  Děkuji.

 45. atelierdk
  3. 12. 2011 at 09:57

  Takový znak znaková sada nezná, s dlouhou přehláskou jedině ő a ű (AltGr+é a o nebo U) a pak znak ȁ ten se dá napsat ve Wordu 0201 následováno Alt+x

 46. Petra
  5. 12. 2011 at 07:05

  Dobrý den,
  za přehlasované „a“ děkuji.

 47. ***
  22. 12. 2011 at 20:48

  Mě to nefunguje a to dělám přesně jak tu je napsané

 48. ***
  22. 12. 2011 at 20:49

  Mě to nefunguje 🙁

 49. atelierdk
  23. 12. 2011 at 16:06

  Pro přispěvatele ***: Je toho tady napsaná fůra, takže když se neuráčíš napsat, co že ti vlastně nefunguje a kde (v jakém programu), nemůže ti nikdo poradit. Některé zde popsané postupy také mlčky předpokládají, že máš nastavenou standardní českou klávesnici a nikoliv anglickou nebo českou Qwerty.

 50. Petra
  1. 3. 2012 at 22:16

  Chtela bych se zeptat jak se dela na notebooku hacky,na carky jsem uz prisla.Dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *