Hlavička - Mezi monitorem a židlí

K čemu je konzola pro zotavení Windows XP

Konzola pro zotavení systému Windows XP je záchranný nástroj, který vám umožní provádět opravy Windows pomocí základních příkazů příkazového řádku, aniž byste museli mít spuštěný operační systém. Pomocí konzoly tak můžete například opravit poškozený zaváděcí sektor disku (Master Boot Record, MBR), nefunkční zavádění (bootování) operačního systému poškozené například po odstranění druhého operačního systému (Windows Vista či Linuxu), můžete zkontrolovat chyby na pevném disku, můžete na pevný disk kopírovat soubory, apod. Název konzoly je poněkud nešťastný, protože budí dojem, že „něco poklikáte“ a systém se automaticky zotaví. Místo toho pracujete na černé obrazovce v textovém režimu v příkazovém řádku a musíte poměrně přesně vědět, co máte za problém a jak jej opravit 🙁

Ke smysluplné práci v konzole potřebujete ovládat alespoň základní příkazy příkazového řádku (jsou prakticky totožné s příkazy MS DOSu), nebo (pokud jste úplně neznalí) podrobný návod pro jednotlivé operace, které se chystáte provést. Dále potřebujete heslo účtu Administrator příslušné instalace Windows XP v opravovaném počítači.

Pokud jste Windows XP instalovali sami, měli byste mít heslo dobře poznamenané. Pokud heslo nemáte, vyzkoušejte také přístup bez hesla, mnohé předinstalované počítače nemají heslo k účtu Administrator vůbec zadané. To je velká bezpečnostní díra do systému a proto byste heslo k tomuto účtu měli určitě rychle nastavit.

Jak se do konzoly dostat?

1. Nejprve musíte povolit bootování z CD. Pak vložte instalační CD Windows do mechaniky a po jeho startu stiskněte klávesu R, abyste spustili konzolu.

Spuštěni recovery console

2. Dalším krokem je přihlášení k instalaci. Musíte napsat číslo systému, ve kterém chcete pracovat, (čísla nalezených instalací se vypíší na obrazovce) a stisknout klávesu Enter. Pokud máte nainstalováno více operačních systémů, musíte vybrat právě ta poškozená Windows. Pokud je účet Administrator v tomto systému chráněn heslem, bude po vás konzola chtít ještě heslo k účtu Administrator. Pokud jste systém neinstalovali sami, je možné, že tento účet vůbec nebude chráněn heslem.

konzola_adminpw

Nyní již v konzole použijete potřebné příkazy, kterými můžete vaše Windows XP opravit.

Konzolu ukončíte tak, že napíšete příkaz exit a stisknete klávesu Enter.

Několik základních záchranných operací si popíšeme v některých příštích příspěvcích:

Jak zrušit heslo administrátora pro konzolu

Oprava poškozeného souboru hal.dll, ntoskrnl.exe nebo ntdll.dll

Oprava startu systému příkazy fixboot a fixmbr

Kontrola a oprava souborů na pevném disku

26 comments for “K čemu je konzola pro zotavení Windows XP

 1. Rizek
  16. 12. 2009 at 09:48

  Bohuzel mi konzole nejde spusti a spusti se rovnou instalace windows coz samozrejme nechci nevite jak jinak se mohu ke konzoli dostat?? Potrebuji ji v souvislosti s timto problemem https://www.tipypropc.cz/poskozeny-soubor-haldll-ntoskrnlexe-nebo-ntdlldll/.

 2. atelierdk
  16. 12. 2009 at 11:34

  Ano, to je v pořádku. Spustí se instalační program, chvíli načítá soubory a pak se zastaví na modré obrazovce „Vítá vás instalační program“ (viz první obrázek)

  V každé takové obrazovce je dole šedý proužek s příkazy, které lze použít a ostatně on to v tomto případě vypíše i přímo na té obrazovce.

  Pak stačí stisknout klávesu r a disk přejde do konzoly.

 3. bajky
  2. 1. 2010 at 22:37

  Tak ja se do konzole vubec nedostanu nabehne modra obrazovka chvili nacita soubory a pak to nahlasi chybu a instalace nemuze pokracovat…

 4. Jirka
  20. 1. 2011 at 17:42

  Zdravím. Bohužel mám stejný problém, ke konzole zotavení se nemohu vůbec dostat. Po vložení CD se okamžitě spustí instalace Windows, žádný výběr jako na výše uvedeném obrázku. Kde může být problém?

 5. atelierdk
  21. 1. 2011 at 13:49

  Není jen problém v netrpělivosti? Po vložení CD se spustí instalační program, chvíli si načítá (a do dočasné složky ukládá) soubory a až po chvíli se zastaví na modré obrazovce „Vítá vás instalační program“ (viz první obrázek).

  Jestli ne, tak která je u vás tedy ta obrazovka, na níž se instalátor zastaví, abyste mu zadal další informace?

 6. Jirka
  23. 1. 2011 at 20:05

  Tak se omlouvám za zbytečný dotaz. Opravdu byl problém v netrpělivosti. Ono to trvá nějakou chvilku, než se načte kýžená obrazovka. Do konzole zotavení se mi podařilo dostat a díky vašemu návodu i úspěšně zprovoznit Windows. Měl jsem problém s „chybějícím“ souborem hal.dll. Tímto bych vám chtěl poděkovat, ještě že takové stránky existují;-)

 7. atelierdk
  23. 1. 2011 at 21:12

  Ten dotaz nebyl zbytečný. Pomůže všem netrpělivým a nezkušeným. My, co už jsme to někdy zažili, přirozeně počkáme, ti ostatní si tohle doufám přečtou, aby hned nepropadali pocitu, že je něco špatně. Jsem rád, že to pomohlo… 🙂

 8. Pili
  14. 3. 2011 at 10:35

  mám ten samý problem potřeboval bych udělat opravu disku ale na win sedumm muzete mi nekdo poradit..?

 9. atelierdk
  14. 3. 2011 at 22:26

  Pili, Windows ti vůbec nestartují? Jestli na startují aspoň do nouzového režimu, dá se kontrola spustit přímo z Windows viz článek Proč se zasekne počítač kapitola Pevný disk.
  Pokud ne, použij instalační DVD Windows 7, na něm najdeš v úvodní obrazovce odkaz Opravit tento počítač pak bych v okně Možnosti obnovení systému vybral možnost Příkazový řádek a z něj spustil chkdsk podobným postupem jako v článku Konzola pro zotavení a chkdsk – zkontrolujte disk.

 10. radka
  24. 4. 2011 at 18:49

  Muzu nejak sehnat funkcni klic k windowsu když se mi ztratil?Padá mi comp a pry by potreboval preinstalovat

 11. atelierdk
  25. 4. 2011 at 10:53

  A tvůj vlastní by ti nestačil? V článku Je libo produktový klíč pro Windows? najdeš postup, jak zjistit klíč z nainstalovaných Windows. Problém ale je, že pokud nemáš vlastní klíč pro Windows, aktivace ti neprojde, a pak musí přijít na řadu ilegální techniky…
  Automatická aktivace přes internet ti nemusí projít, ani když máš svůj legální klíč, nicméně s legálním klíčem můžeš Windows bez problémů aktivovat po telefonu.

 12. Majkl
  13. 10. 2011 at 08:06

  Opravoval někdo přes konzoli chybějící nebo poškozené ovladače USB? Pokusil bych se to udělat sám, ale netroufám si na příkazový řádek. Jistě, máme tu příkazy „Enable“ a „Listsvc“ které mají vztah k ovladačům, ale…
  Díky za odpo.
  Majkl

 13. Oldřich
  30. 11. 2011 at 14:53

  Dobrý den,jenže mě se nedetekuje žádný windpws ale napíše mi to pouze C:/

 14. atelierdk
  30. 11. 2011 at 14:57

  A jsou v tom počítači nějaký windows? A jsou na jednotce C:?

 15. Oldřich
  30. 11. 2011 at 17:19

  jj jsou tam xp jen při náběhu mi to hodi tkz modrou smrt zkoušel jsem vytvořit boot usb protože nemá cd mechaniku je to Acer aspire one.Takže dam boot z usb zadám r pro opravu ale nenajde žádný win.

 16. Oldřich
  30. 11. 2011 at 17:20

  P.s. chybí tam soubor hall.dll to jsem zjistil ale co dál nevím 🙁

 17. Kimi
  4. 1. 2012 at 19:39

  Dobrý den,
  mám problém s tim zotavením. Napíšu tam koncovku přeskočí na další řádek a znova C:/ pls poradte (Windows XP)

 18. atelierdk
  4. 1. 2012 at 21:19

  Jakou koncovku? Napiš, co tam přesně za to C:\ napíšeš.

 19. atelierdk
  4. 1. 2012 at 21:21

  Oldřichovi: jestlis to mezitím nenašel jinde, pak je oprava při hlášce „chybějící soubor hal.dll“ popsána v článku < a href="https://www.tipypropc.cz/poskozeny-soubor-haldll-ntoskrnlexe-nebo-ntdlldll/">https://www.tipypropc.cz/poskozeny-soubor-haldll-ntoskrnlexe-nebo-ntdlldll/. Viz hned první komentář 😉

 20. Kimi
  5. 1. 2012 at 17:17

  fixboot, fixmgr, windows a napiše to že to nebylo nalezeno

 21. Kimi
  5. 1. 2012 at 19:09

  teda že je neplatný a odskočí o řádek a znovu čeká na příkaz

  • atelierdk
   5. 1. 2012 at 19:14

   No, jestli to píšeš tak, jaks to napsal sem, tak není divu, že ti to napíše neplatný příkaz. V článku Konzola pro zotavení a příkazy fixmbr a fixboot máš podrobný návod, jak se příkazy zadávají, tak to zkus podle toho.

   Bohužel, počítače jsou takový mrchy, že spleteš jedno písmenko, nebo zapomeneš čárku a výsledek je, že skončíš chybou…

 22. Kimi
  9. 1. 2012 at 17:03

  tak teď už se mi XP vůbec nerozjedou a při vložení instalačního CD instalační program ani nevidí pevný disk????
  poradíte??

 23. Jan
  22. 11. 2012 at 11:04

  Já nemám žádné CD

 24. Maehu
  30. 11. 2012 at 01:56

  Ahoj lidi… mam problém s notebookem HP compaq nx 6110 když ho zapnu zobrazí se mi obrazovka s logem HP a v levém dolním rohu je napsáno F10 = boot servis nebo něco takového… už prohledávám fóra druhým dnem a nic nemohu o tomto najít. a teď k věci…

  Jak se mi zobrazí ta obrazovka, tak mi ntb přestane reagovat. ať mačkám klávesu F10, fn + esc, del, F8, F12… prostě nic nereaguje a jenom na mě kouká ta obrazovka. Už si s tím nevím rady. Včera se mi povedlo pomocí klávesnice fn + esc dostat do menu na výběr spuštění v nouzovém režimu, ale já jsem dal normálně obvyklým způsobem. Začalo mi to načítat operační systém (win XP). Jezdec s načítáním stále jezdil a jezdil a po půl hodině načítání sem to bez naděje vypnul. Spustil jsem to znovu a opět se mi povedlo pomocí klávesnice fn + esc dostat do té nabídky a dal jsem spustit s předchozí konfiguraci. Opět se opakoval problém s načítáním OS. Dnes když jsem si k tomu večer sedl, a chtěl jsem ho opět zapnout tak přestal reagovat i na klávesy fn + esc. Projel jsem přibližně 40 fór, a nic jsem o tomto nikde nenašel. Když ho spustím, žádný ledky (caps atd.) neblikají, jen jednou při zmáčknutí napájecího tlačítka. Teď když ho vypnu (přes tlačítko) a nechám napojený na síť stále se mi točí větráček, taky nevím čim by to mohlo být.

  Prosím nějakého odborníka aby mi napsal stručný návod nebo odkaz na nějaký webovky co s tím.
  Byl bych vám moc vděčný děkuji…

  S pozdravem

  Mavík…

 25. Pornofil
  21. 10. 2016 at 19:17

  Hi hi ďakujem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *