Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Konzola pro zotavení a chkdsk – zkontrolujte disk

head_crash-11-07-2008-17-50Když počítač nechce startovat a skončí po post testech – ještě dříve, než se objeví obrazovka s logem Windows, máte téměř jistě problém s pevným diskem. Již jsme na těchto stránkách probrali případy, kdy je poškozený hlavní spouštěcí záznam (MBR, Master Boot Record) nebo poškozený konfigurační soubor pro zavádění systému (soubor boot.ini). V případě, že jste v konzole pro zotavení provedli příkazy fixmbr, fixboot, či bootcfg /-rebuild a počítač stále nestartuje, zkuste ještě zkontrolovat pevný disk programem chkdsk.

Tento diskový program kontroluje integritu dat – to znamená, že dokáže zjistit, zda záznamy v tabulce souborů (MFT, Master File Table) odpovídají tomu, co se na disku skutečně nachází, a případné chyby opravit.

Je také schopen zkontrolovat celý povrch disku – otestovat, zda se dá z každého sektoru (clusteru) číst a zda se dá do něj i zapisovat. Pokud najde sektor, který je nečitelný nebo do něj nejde zapisovat, zařídí, aby jej disk už dále nepoužíval.

Chcete-li příkaz použít v konzole pro zotavení, nastartujte počítač z instalačního CD Windows do konzoly a po přihlášení k instalaci napište chkdsk c:, kde c je písmeno jednotky, kterou chcete kontrolovat, a stiskněte Enter.

chkdsk3

Písmeno jednotky můžete v příkazu vynechat, program chkdsk pak bude kontrolovat jednotku, na které se právě nacházíte. Máte-li v konzole vypsáno: C:\WINDOWS> nebo C:\> a zadáte jen chkdsk a stisknete klávesu Enter, bude se kontrolovat disk C.

Kontrolu disku si můžete vynutit i v případě, že počítač hlásí, že na disku nejsou problémy a není třeba jej kontrolovat. Pro nucenou kompletní kontrolu disku použijte příkaz s parametrem /p, napište tedy příkaz chkdsk c: /p. Právě nucená kontroladovede odhalit vadné sektory a některé hlubší problémy na disku.

chkdsk5a

15 comments for “Konzola pro zotavení a chkdsk – zkontrolujte disk

 1. Markéta
  26. 8. 2009 at 08:13

  ahoj, mam menší problém. Doufám, že to napíšu tak, aby mi bylo rozumět. Můj PC z ničeho nic nenajíždí na Windows, ale objeví se text, že nelze spustit, protože došlo k přerušení napájení nebo tak něco a pak tam jsou možnosti Spustit stav nouze, pak Spustit MS-DOS, Spustit běžným způsobem… a když dám možnost spustit běžným způsobem, tak se nic neděje, buď to najede znovu ten samý text, nebo se mi objeví černá obrazovka a tam je napsáno Boot failure insert system disk and press enter, tak fakt nevím co s tím. A nebo se mi objeví okno BIOS a to je pro mě úplně španělská vesnice. Pokud je to aspoň trochu srozumitelné, můžete mi poradit, jestli je to něco vážnějšího nebo existuje nějaká zkratka nebo něco, ať se dostanu do Windows? A to jsem měla ten komp po opravě, nechápu nic. Mimochodem mám Windows XP. Prosím, pokud se někdo odhodlá mi poradit, můžete to napsat tak trochu polopatě?? Předem děkuji. Markéta

 2. atelierdk
  27. 8. 2009 at 12:38

  Markéto, nejdřív vyzkoušej, jestli se ti povede nastartovat Windows do stavu nouze, to znamená, vyber na té černé obrazovce stav nouze a stiskni Enter.

  Pokud neuspěješ, pokus se nastartovat do konzoly pro zotavení (návody najdeš na těchto stránkách) a zjisti, zda se konzole povede najít nějakou instanci Windows.

  Pokud ano, mohl by pomoci příkaz fixmbr (opět návod na těchto stránkách), případně potom i chkdsk.

  Pokud by ani to nepomohlo, byla by asi na řadě oprava Windows z instalačního CD, (ne přeinstalace, ale oprava poškozených Windows) taky je to tu popsáno…

  Napadá mě množství dalších potenciálních příčin, ale nelíbí se mi, že počítač občas nenajde disk (Boot failure insert system disk) – buď máš nějaké CD či disketu v mechanice (to by být nemělo), ale mohl by být také po opravě špatně zastrčený napájecí konektor u pevného disku, vadný přívodní vodič od zdroje k tomuto konektoru, nebo problém se zdrojem… Na dálku těžko říct

 3. Markéta
  28. 8. 2009 at 05:20

  Moc díky, vyzkouším to, ale v mechanice jsem nic nenechala. Uvidím, jak se s tím poperu. Hezký den!!!

 4. atelierdk
  1. 9. 2009 at 08:17

  Včera se přesouval web na jiný server a v době, než se přepnuly DNS záznamy, přišel komentář od Markéty. Tak jej sem přidávám ručně:

  Nazdárek!! Tak píšu, jak jsem s tím mým PC dopadla. Byli u mě kamarádi a koukali, dělali, co mohli, nakonec se naštvali a co jsem tam měla, tak vymazali a přes instalační CD znovu nainstalovali, vše bylo O. K., internet, stáhli i Word, Excel…. Pak ho vypli a asi za půl hoďky znovu zapli a zase nešel. Teď se mi tam objevuje, že systém nemůže najít Windows……. a když tam strčím instalační CD, tak se objeví kód chyby …… (teď nevím to číslo) a věta, že libovolným tlačítkem zruším instalaci. Nechápu nic, už mám nutkání ten komp vyhodit z okna. Myslíte, že to může být hard diskem? Díky, Markéta

 5. atelierdk
  1. 9. 2009 at 08:30

  Téměř nepochybně problémy souvisí s diskem, ale protože jsou výpadky nahodilé, tipoval bych to na jeho napájení. Takže pokud můžeš, nejprve otevři skříň počítače (předtím ho určitě odpoj ze zásuvky) a u pevného disku vypoj napájecí konektor a místo něj zapoj jiný volný ze zdroje, nejlépe takový, který vede z jiné větve (na kabelu bývají vždycky dva, tak použij některý z druhého kabelu) zdroje.

  Mimochodem, podívej se při tom, jak silný máš zdroj (dnes bývají běžně 300W, pokud je slabší, může stát za problémy zdroj). A co grafická karta, používá přídavné napájení – samostatný kabel ze zdroje?

  Pokud se tím problém nevyřeší, je třeba zkontrolovat disk. Pokud bude opakovaně vykazovat chybné sektory, bude nejspíš zralý na výměnu

 6. Michal
  19. 10. 2009 at 14:53

  Ahoj já mam problém s tím že spustím PC a všecko běží jak má pak se nakonec oběví černá obrazova se šipkou(Myší) a tou jde normal po černé obrazovce pohybovat nevíte kde bych našel návod na spravení? nebo tak něco plz

 7. Mirek
  30. 11. 2009 at 21:43

  Dobrý den.
  Mám porušené soubory na externím disku (disk nelze otevřít, systém požaduje naformátování, čímž bych ale ztratil veškerá data), myslíte, že by program CheckDisk dokázal soubory opravit? Správce disků říká, že se jedná o souborový systém RAW.
  Děkuji za rady a pomoc

 8. Honza
  20. 12. 2010 at 22:51

  Dobrý den, když zapnu PC tak se nejprve objeví obraz NVIDIA a pod ním napsáno jak se mám dostat na BIOS a na instalaci CD disků pro pc, během asi tak 3 vteřin zmizí a problikne obrazovka a tam je též něco napsaného a pak teprve se spustí přihlášení,ale když mi na pc vše naběhne, tak až pak se spustí hudba o přihlášení, jako by byl obraz rychlejší toho spuštění než ten uvítací zvuk. Jinak pak už je vše v pořádku. Děkuji Hanz

 9. Alena
  29. 12. 2010 at 19:36

  Dobrý den, moc prosím o radu, po zapnuti PC program CHKDSK mí provede kontrolu a na koncí napíše, že došlo k neznamé chybě a pak v pohodě běží, po příštim zapnuti PC to uděla zas, poradite, prosím, co s tim? Jak mam tu chybu najit a odstranit? Moc děkuji. S pozdravem Alena.

 10. atelierdk
  30. 12. 2010 at 09:10

  Chkdsk se spouští po každém spuštění počítače proto, že nikdy nedoběhne v pořádku do konce.
  Jaké máš Windows? XPčka?
  Zkusíl bych kontrolu disku spustit ručně: Tento počítač > na disk C (nebo který se to pokouší kontrolovat) kliknout pravým tlačítkem > karta Nástroje > Zkontrolovat > a zaškrtnout Automaticky opravovat chyby.
  Na systémovém disku (nebo na disku, z něhož jsou otevřené soubory), to nespustí kontrolu hned, ale bude ji chtít naplánovat na příští spuštění počítače, tak potvrdit a restartovat.

  Skončí-li to stejnou chybou, budeme pátrat dál…

 11. Alena
  31. 12. 2010 at 17:34

  Dobrý den, moc diky za radu, vše jsem udělala, jak jste mi radili, kontrola proběhla v pořadku, ale pak to začalo kontrolovat nejakou konzistenci disku a tam to skončilo tak, že napsalo-došlo k neznamé chybě.Tak zas nevím, co dál. Mám Windows XP. Diky moc.

 12. atelierdk
  31. 12. 2010 at 18:11

  Vyzkoušel bych kontrolu disku z konzoly pro zotavení (spouští se z instalačního CD Windows) příkazem chkdsk /r (viz výše v článku, parametr /r způsobí opravu vadných sektorů) pozor, může to trvat dlouho, podle velikosti a zaplnění disku klidně 3 nebo 4 hodiny.

  Doporučuji předem přečíst článek Konzola pro zotavení bez hesla administrátora

  Mimochodem, máš v počítači jen jeden diskový oddíl (jeden disk)?

 13. CARTMEN83
  8. 10. 2011 at 10:37

  dobrý den mám menší problém při startu pc mi na obrazovce naskočí BOOTMGR IS COMPRESSED.
  Prosím o radu jak na to.

 14. atelierdk
  10. 10. 2011 at 12:30

  Ty jsi komprimoval systémový disk, abys ušetřil místo, viď?

  Řešení narychlo je zde: http://en.kioskea.net/faq/4525-windows-vista-and-7-bootmgr-is-compressed

 15. Pája
  31. 10. 2016 at 03:09

  Zdravím Vás,

  jde o příkaz CHKDSK /F. Abych to nemusel dávat do CMD. Jde udělat dávkový soubor či script čili něco jiného. Děkuji za rady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *