Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Obnova ztracených fotek z paměťové karty

Zmizely vám z paměťové karty důležité fotky? Foťák z ničeho nic začal hlásit nějakou chybu a fotky jsou pryč… Jaké jsou možnosti na obnovení těchto dat?

Pokud hlásí chybu fotoaparát, zkuste nejprve kartu přečíst ve čtečce karet připojené přímo k počítači. Je velká pravděpodobnost, že fotky na kartě zůstanou nedotčené.

V případě, že se fotky nedají přečíst ani ve čtečce, použijte pro obnovu některý z programů, které jsou zdarma. Mezi nejoblíbenější patří přehledný PC Inspector Smart Recovery (www.slunecnice.cz/sw/pc-inspector-smart-recovery).

Při instalaci pozor, pokusí se vám hned na úvodní obrazovce nainstalovat do prohlížeče Lištičku Seznamu, tak si zaškrtávátko raději odznačte. Drobným mínusem je, že není v češtině, ale voleb je jen pár, takže i s minimální znalostí angličtiny to patrně hravě zvládnete. Podívejte se do diskuse na Slunečnice.cz, pokud někdo nezápolí se spuštěním (starší verze dělaly problém s oprávněním k jedné knihovně, kterou program používá), pak program jen a jen chválí.

PC Inspector Smart Recovery

V sekci 1 vyberte v roletce paměťovou kartu, ve druhé sekci můžete nastavit typ souboru, který chcete obnovit a ve třetí sekci nastavíte, kam se mají obnovené soubory uložit.

Pokud by se vám ani tímto programem nepodařilo soubory najít a obnovit, vyzkoušejte můj druhý bezplatný tip – program Restoration. Pomocí něj lze do hledání zahrnout i clustery již použité jinými soubory a soubory s nulovou velikostí, prostě skenování je velmi důkladné.

Program Restoration pro obnovu smazaných dat z pevných disků a paměťových médii

Když na Technetu.cz v roce 2015 uspořádali čtenářskou anketu na téma: „Který program na záchranu dat byste doporučili dále?“, Restoration skončil na třetím místě.

Velkým plusem je, že nepotřebuje instalovat a má jen 200 KB. Na většině serverů najdete pouze anglickou verzi, ale odkaz, který zde nabízím, míří na stažení počeštěné verze programu Restoration. Kdo si chce přečíst další uživatelské názory, ať mrkne též na příslušnou diskusi na Slunečnice.cz.

Pojďme se podívat ještě na další dva populární programy.

Recuva

Pro mnohé z vás může být výhodou, že Recuva je v češtině. Instalační soubor má 5,3 MB. Po spuštění nabídne režim průvodce, který ale můžete tlačítkem Storno vypnout.

Průvodce obnovením v programu Recuva

Výhodou je i to, že oproti PC Inspector Smart Recovery umí obnovit jakékoliv typy souborů (nejen obrázky a videa). Prý umí i dopředu dát pravděpodobnostní odhad, zda půjde data obnovit. Můžete se případně probrat i diskusí na Slunecnice.cz. Anketu na Technetu.cz za rok 2017 suverénně vyhrál.

EaseUS Data Recovery Wizard Free

Tento program nemám osobně vyzkoušený. Není česky, ale plusem je jeho multiplatformnost – bez problémů jej lze použít i v Mac prostředí. Pozor, bezplatná verze obnovuje pouze jen 1 GB dat. Kdo chce obnovit větší počet dat, ten musí zaplatit. Cenu najdete na webu autora programu. Recenzi, která vám zároveň může posloužit jako návod, najdete na webu PC poradenství.cz. EaseUS Data Recovery Wizard Free stahujte např. na Slunečnici.

Obnovu souborů neodkládejte

Myslete na to, že soubory lze obnovit, jen pokud nejsou přepsány novými daty. Ukládání dalších fotek (v případě karty z fotoaparátu), nebo používání počítače a instalace nových programů toto riziko zvyšuje.

Berte na vědomí, že největší pravděpodobnost obnovy dat budete mít jen u dat, o něž jste přišli nedávno. Cca u smazaných dat starých dva až tří týdny odhaduji úspěšnost obnovy na 50 %.

Z logiky této úvahy vyplývá i to, že obnovované soubory byste měli ukládat na jiný diskový oddíl nebo na jiné médium, abyste nezapisovali přes sektory, které se pokoušíte obnovit.

A co když to stále nejde zdarma obnovit?

Pokud se vám s výše doporučenými programy stále nedaří fotky obnovit, nemáte čas data zachraňovat (obnova dat může být zejména u médií s vyšší kapacitou velmi časově náročná), anebo máte zařízení s mechanickým poškozením (poškozené konektory, aj.), je možné vyzkoušet také služby specialistů.

Ceny za jejich služby jsou srovnatelné s částkami za placené programy – tedy v řádu stovek korun až tisíců v závislosti na druhu závady a náročnosti postupu získat data zpět. Pro příklad zde uvádím ceny, za kterou obnovují data z paměťové karty v pražském DataHelpu.

13 comments for “Obnova ztracených fotek z paměťové karty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *