Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Pomalý notebook? Zrychlete ještě víc!

Notebook pomalý jako hlemýžď - hlemýžďJe váš počítač či notebook pomalý i když se po spuštění systému nespouští žádné zbytečnosti a všechny systémy fungují normálně? Vyčerpali jste naše rady i rady odjinud? Neházejte flintu do žita, máme pro vás některé další, možná Vám pomohou.

Před pár dny mi kamarádka strčila pod nos svůj poklad – HP 210 Mini Vivienne Tam – krásná hračička s motýly nejen na víku, ale poooomalá. Jestli bych prý nedokázal trochu čarovat, aby zrychlil.

Prozkoumal jsem běžící procesy (raději než správce úloh mám pro tento účel Process Explorer, líp se v něm identifikuje, k jakému programu proces patří), ale nic vyloženě zbytečného jsem tam neobjevil. Vypnuli jsme Superfetch, ale taky to nemělo znatelný efekt.

Hlavní příčinou jeho šnečí rychlosti je málo paměti. Z toho plyne důležité obecné pravidlo: nejefektivnější cesta, jak počítač zrychlit, je přidat mu paměť. Visty budou se 2 GB paměti k uzoufání pomalé, sedmičky na tom nebudou o moc líp. Ale u 32bitových Windows moc manévrovacího prostoru nemáte, systém je schopen namapovat jen necelé 4 GB paměti, takže v ideálním případě použijte dva 2GB moduly. U 64bitových Windows jste limitováni spíše základní deskou, záleží jen na tom, kolik paměťových slotů máte k dispozici a jak velký paměťový modul můžete do každého slotu přidat.

Inkriminovaný netbook však má pouze jeden 2GB modul a přidat více bohužel nejde. Větší modul základní deska neumí a další slot na druhý paměťový modul nemá. Tak co s tím?

Optimalizujte na výkon

V nabídce Start klikněte pravým tlačítkem myši na odkaz Počítač a v místní nabídce vyberte odkaz Vlastnosti.

V okně vlastností počítače klikněte v levém sloupci na odkaz Upřesnit nastavení systému.

Okno vlastností počítače ve Windows 7

Vyberte kartu Upřesnit a na ní v horní části v sekci Výkon klikněte na tlačítko Nastavení.

Karta Upřesnit ve vlastnostech systému Windows

V okně Možnosti výkonu, které se otevře, nejprve přepněte přepínač z položky Systém Windows zvolí nejlepší nastavení pro tento počítač (ha-ha vývojáři Microsoftu to nemohou myslet vážně, z toho HP to udělalo naprostou želvu) na položku Optimalizovat pro výkon. Tím dojde k odznačení všech podrobných voleb v seznamu níže.

Výkonová nastavení systému Windows

Teďy byste sice počítač měli výrazně rychlejší, ale nevyhlazená písma by se vám určitě nelíbila. Zaškrtněte tedy políčko Vyhladit hrany obrazovkových písem. Horní přepínač se tím automaticky přepne na volbu Vlastní, což je v pořádku. Kamarádka taky nebyla nadšená z toho, že na hlavním panelu nyní nevidí po najetí myší náhledy oken, ale jen tlačítka, zapnuli jsme tedy ještě volbu Povolit kompozici plochy.

Optimalizace Windows pro vyšší výkon

V tomto okamžiku buď nastavení uložte tlačítkem OK, nebo použijte tlačítko Použít, otestujte výsledek a případně pokračujte v experimentování s nastavením podle vašich potřeb. Buďte trpěliví, trvá vždy několik vteřin, než se provedená nastavení po uložení projeví.

Vypnutí většiny grafických efektů má na výkon počítače významný vliv. Zvlášť markantní bude tato změna u notebooků s integrovanou grafickou kartou, kde grafický čip využívá část normální paměti RAM počítače. Kamarádka je nyní už spokojená, s notebookem se dá konečně pracovat… Tak co? Pomohlo to i Vám?

 

5 comments for “Pomalý notebook? Zrychlete ještě víc!

 1. DVDK
  18. 5. 2013 at 13:04

  Můj NTB to trochu zrychlilo, ale stále to je příšerně pomalé.

 2. matlala
  6. 10. 2013 at 23:11

  asi nejuniverzálnější řešení je vyhodit windows a nahodit nějakou distribuci linuxu, na výběr je řada prostředí které vypadají skoro jako windows nebo tak jdou snando nastavit.

 3. Pavel
  26. 11. 2013 at 14:45

  Matlalo, ty seš ale matlala, tos vyplodil přímo „myšlenku dne“ hodnou otce Furata 🙂 Tučňáka nech žít na Antarktidě když je téma notebook a Windows…

 4. 20. 2. 2017 at 12:10

  Také bych hlasoval pro Linux, když si člověk zvykne na ten zvláštní vzhled, odměnou mu bude něco, co nemusí kadžý druhý den složitě aktualizovat a může se rozloučit s pauzičkama cígo, protože mu to přestane padat – pro někoho smůla, pro mě výhra! 🙂

 5. Jirka
  8. 10. 2017 at 17:10

  Jo, tohle je dobrý postup. Co se týče Linuxu, vůbec nevím, kde ho seženu ani jak ho nainstaluju, natož jestli na něm budou fungovat programy, na které jsem zvyklý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *