Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Instalace nebo aktualizace aplikací skončí zprávou V externím uložišti není dostatek místa

logo androidMám telefon s androidem několik měsíců. Najednou problém, nejdou aktualizovat aplikace ani instalovat nové. Při aktualizaci v Google Play na mě začne vyskakovat zpráva, že se nepodařilo aktualizovat aplikaci, protože v externím úložišti není dostatek místa. Kontroluji místo v telefonu i na paměťové kartě, v telefonu přes 1,5 GB volného místa, na kartě víc než 5 GB. Hledám na internetu nějakou radu, ale žádný jednoznačný návod, fóra plná tápajících. Chcete rychlou radu, jak aktualizace a instalace vrátit do funkčního stavu?

Proč dostávám hlášku, že v externím úložišti není dostatek místa, když evidentně při kontrole v telefonu i na paměťové kartě místo je? Problém totiž není v celkovém volném místě v těchto úložištích. Android si stahuje instalační soubory do cache, mezipaměti nebo dočasné složky, nazvěte si to, jak chcete. Android si hlídá velikost této složky a nedovolí jí přesáhnout určitou velikost. Tak se stane, že se tato složka stahovanými instalačními soubory dříve nebo později zaplní a musíte ji vyprázdnit. V mém případě data v každé z těchto složek zabírala kolem 80 MB.

Jak vymazat mezipaměť v Androidu

Pomoc je jednoduchá. Jděte ve svém telefonu nebo tabletu do Nastavení a zde v oddíle Zařízení vyberte Úložiště.

úložiště v nastavení androidu Jelly Bean

V části Interní úložiště najděte řádek Data uložená v mezipaměti. U něj vidíte velikost této složky.

Obsah a informace o obsazení interní paměti v nastavení Androidu

Tapněte na tento řádek a volbou OK potvrďte dotaz, zda opravdu chcete vymazat data uložená v mezipaměti.

vymazání mezipaměti v androidu

Stejným postupem ještě vymažte mezipaměť v sekci Karta SD.

mezipaměť na paměťové kartě v androidu

Po promazání mezipaměti by již instalace nebo aktualizace aplikací měla proběhnout v pořádku.

O co přijdu, aneb jaká data se ukládají do mezipaměti

Mažeme data, logicky se nabízí otázka – O co přijdu, když mezipaměť vymažu? Nemusíte mít velké obavy – mezipaměť neukládá žádné důležité informace. Informace a nastavení aplikací má Android jinde. Do mezipaměti se ukládají dočasná data načtená z internetu. Tedy například stažené instalační soubory (které po instalaci už nepotřebujete) nebo části navštívených webových stránek (uložení do mezipaměti jednak šetří stahovaná data a také zrychlí příští zobrazení stránky, protože prohlížeč má obrázky a různé další části stránky již stažené a při dalším zobrazení stránky je zobrazí z mezipaměti a nemusí je stahovat znovu).

Snímky obrazovky pochází z Androidu 4.2.1 Jelly Bean.

Aktualizace 4. 10. 2014:

Po necelých dvou měsících najednou nepomohlo ani vymazání mezipaměti, ani odinstalace aktualizací Google Play. Přečtěte si druhý díl návodu, jak obnovit automatické aktualizace aplikací v Androidu.

78 comments for “Instalace nebo aktualizace aplikací skončí zprávou V externím uložišti není dostatek místa

 1. Vašek
  24. 8. 2014 at 11:18

  Ahoj všichni. Tato situace postihla i mne. Žádné vyčištění nepomáhá. Dělá to nová verze google play!!! Pokud odinstalujete aktualizace google play, můžete vesele instalovat app. Ovšem pouze do samovolně se aktualizujciho se google play… Po té je potřeba tento krok opakovat… Snad to google play opraví!!! Vašek 🙂

 2. Lenka
  16. 9. 2014 at 18:22

  Ahoj, mám stejný problém, akorat nemůžu postupovat podle návodu protože nemám v nastavení žádné uložiště. Žadná hra mě nejede protože potřebují aktualizaci. Prosím pomozte, vůbec nevím co s tím. 🙁
  Mobil mám Alcatel

 3. atelierdk
  18. 9. 2014 at 17:24

  Lenko, napsat, že máš mobil Alcatel je jako na dotaz, „jaký máš auto“ říct: škodovku – tedy informace sice pravdivá, ale zcela nedostatečná.
  Tak začněme tím, že napíšeš, jakou verzi Androidu ten tvůj telefon má:
  Je to taky v nastavení, úplně na konci je položka Info o telefonu. Tam by měla být uvedená verze systému android.

  A ještě něco, neznám detailně Android, ale v různých telefonech se stejné položky často jmenovaly různě a záleželo na překladu. Třeba se jen ve tvém telefonu úložiště jinak jmenuje. V mém androidu je nejdřív oddíl nastavení týkající se bezdrátových připojení a pak mám další oddíl Zařízení. A v něm je jedna z položek Úložiště – namáš tam něco takového, podobného, třeba s mírně odlišným názvem?

 4. pavelk hartman
  30. 9. 2014 at 19:19

  tak vymazani aktualizaci google play pomohlo diky

 5. MiKy
  4. 10. 2014 at 08:56

  Ahoj, taky jsem měla ten problém, stejně jako ostatním mi pomohlo vymazání google play aktualizací. Díky moc za tip, už jsem byla zoufalá.

 6. Bazzy
  4. 10. 2014 at 09:13

  To Vašek: Díky za tip! Tento problém už řeším půl roku a zkusil jsem všechno a odinstalovat aktualizace Google Play mi nenapadlo. To jsem nějak nečekal. Takže teď mohu instalovat aktualizace. Mám Samsunga S II a Droid 4.1.2. Po odinstalování aktualizací to má sice dva háčky 1. nemohu dát aktualizovat vše, neb by se mi opět nainstalovala nová veze Google Play a za 2. po každé aktualizaci Google Play spadne. Takže je to trošku méně zábavné 😉 … ale zase mám novou hru, když někde čekám … místo sjíždění netu aktualizuji apky 😉 …

 7. Koto)
  1. 11. 2014 at 08:48

  Pomohlo Děkuji pěkně…
  Android 4.2.2 Jelly Bean

 8. Zuza
  2. 11. 2014 at 16:13

  Diky, diky, 100x diky. Jen v mem telefonu neni mezipamet v ulozisti, ale u kazde aplikace. Tzn. Nastaveni-Aplikace-rozkliknout aplikaci. Byla to ale fuska to najit.

 9. Vitus
  5. 11. 2014 at 09:48

  Podobně jako Zuza 🙂
  Mazat to je fuška. Tak jsem hned po uvolnění místa jako první stáhnul free aplikaci s názvem AVG Cleaner, která to „umí“ grupáčově a hned je svět veselejší 😉

 10. veronika
  18. 11. 2014 at 22:12

  Mam problem. Externi uloziste jsem vysypala zcela jak v telefonu tak na sd karte. Porad mi to hlasi ale tu chybu. Cestla jsem jiz dost clanku o tom na internetu, ale nic jsem nezjistila. Dokonce jsem dospela ze si to hodim do tovarniho nastaveni. Ale pak jak zde pisete vratit aktualizaci, ale verte nebo ne, asi jsem absolutne blva ale nemohu najit jak.. jdu jeste hledat, ale predem diky za rady 🙂

 11. Vitus
  18. 11. 2014 at 22:27

  Mazání externího úložiště je na prd. Je potřeba bez milosti vymlátit všechno v mezipaměti. Já jsem takto uvolnil z fleku asi 130 MB a pak už šlo vše jak po másle, hláška zmizela a po nainstalování výše popsaného SW mi to maže mezipamět automaticky podle nastavení období jak to chci často.

 12. veronika
  19. 11. 2014 at 06:49

  Vitus – ja mazu od zacatku celou metipamet ale porad mi to hlasi to upozorneni. Uz jsem zkusila vazne asi temer vse a nic nepomaha.

 13. Vitus
  21. 11. 2014 at 22:00

  Hmmmm, tak to asi bude potřeba nějaké prográmky oželet 🙁
  Nebo začít laborovat s přesunem (rozdělením) na externí úložiště, ale do toho bych asi nešel.
  Třeba takové některé mapy jsou dost žroutem, já takto uvolnil hodně mega…

 14. Roxy
  11. 12. 2014 at 21:55

  Zdravím, mám ten samý problém už velmi dlouho. Já mám telefon huawei ascend y300 s androidem 4.1.1. Bohužel se už u druhého kroku seknu, protože v mém nastavení nenajdu nic jako data uložená v mezipaměti – zobrazí se mi pouze možnost vymazat vnitřní úložiště, ale já nechci smazat všechny fotky a hudbu co mám v mobilu…

 15. Vitus
  11. 12. 2014 at 22:11

  Pro Roxy: U některých verzí androidu a telefonu není souhrnné tlačítko mezání mezipaměti. Pak je třeba skočit do aplikací a postupně začít u každé mazat mezipamět. Je to sice děsný opruz, ale pomůže to. Když by i tak bylo málo místa, tak holt je třeba začít mazat data u aplikací, ony se stejně časem doplní samy…
  V pondělí jsem kvůli blbosti, že jsem si nainstaloval Twitter, přišel o možnost zapnout datový přístup přes simku. Nepomohlo nic. Tak ta mrcha šla do kopru, stále nic, tak se šlo do resetu na tovární nastavení. Krom toho, že to opět začalo fungovat, tak se nádherně uvolnila paměť telefonu a já už s vědomím, že není bezedná, instaloval jen to, co opravdu potřebuji a v drtivé většině na externí kartu.
  A to v pořadí – antivir, cleaner a pak teprve ptákoviny jako facebook, správce stránek a dsalší blbiny. I tam mi už zbývá zase jen nějakých 160 MB volných.

 16. radek
  16. 12. 2014 at 17:13

  Dík moc 🙂

 17. 26. 12. 2014 at 14:21

  udělal sem vše podle návodu a pořát mi to ukazuje toto nedostatek místa uložišti jako uložiště mám kartu SD poradte prosím

 18. Vitus
  26. 12. 2014 at 18:02

  Pro Matěje: Asi by to chtělo prozradit, co máš za pádlo a jaký systém na něm vesluje. Ono jsou často rady kus od kusu jiné 🙂

 19. aNONYM
  26. 12. 2014 at 20:21

  Dobrý den chtěla jsem to udělat stejně jak je tady napsáno, ale ty poslední tři body mi nejdou protože se mi aplikace nestahují na SD kartu co s tím mám dělat?
  Prosím poraďte

 20. Vitus
  26. 12. 2014 at 20:39

  Pro aNONYM: Běž k obrázku 2. Musí modře svítit Karta SD. Kdyžtak změnit.
  A nyní pozor. Je třeba ještě prstíkem ťuknout na Upřednostňované umístění…
  Otevře se další nečekané okénko a tam jsou většinou tři možnosti. Bohužel bývá zde „z výroby“ zaškrtnuta možnost, že si to zvolí sám systém. Tady je třeba opět zvolit Vyjímatelná karta SD. Od té chvíle by se již měly opravdy všechny nové blbiny instalovat na kartu SD.
  No, a pak následuje kolečko, kdy se postupně vymažoud data v mezipaměti a většinou je třeba odstranit i data aplikace (ona si je stejně pak doplní sama).
  Po těchto krocích doporučuji stáhnout aplikaci typu cleaner a nechat ji telefon pořádně ještě jednou promazat.
  Pak už by neměl být problém se zaplněnou vnitřní pamětí telefonu.
  Když nic z uvedeného nepomůže, tak je nejlepší zazálohovat kontakty a vynutit telefonu přechod do továrního nastavení. Pak bude jak zamlada a když se nebudou instalovat blbiny, tak bude fachat dlouho a dobře.

 21. aNONYM
  27. 12. 2014 at 11:19

  DOBRÝ DEN POSLEDNÍ TŘI OBRÁZKY MI NEJDOU UDĚLAT PROTOŽE SE MI NA SD KARTU NIC NEUKLÁDÁ A TÍM MÁM MENŠÍ PAMĚŤ TAKŽE NEMŮŽU HRÁT HRY. JAK UĎĚLAT, ABY SE MI NA SD UKLÁDALY APLIKACE???

 22. Vitus
  27. 12. 2014 at 14:43

  Pro aNONYM: Kam čert nemůže, bábu nastrčí aneb Komu není shůry dání, v apatyce nekoupí…
  Pokud nestačila odpověď před 17 hodinami, tak soráč, ale vzal bych telefon, otevřel bych okno a všechno, tedy i s přeplněnou pamětí, opatrně pustil dolů. Pak bych ten svinčík zametl a vyrazil do obchodu a koupil si nové dělo s pořádnou pamětí a najal ajťáka na mazání. Pak věřím, že hry pofrčí jak po másle…

 23. gabca
  27. 12. 2014 at 22:24

  Dobry den chtela bych si do telefonu stahnout Whats app a pise mi to ze mam externí pameť plnou opravdu newm co mam delat a jestli newadí kdyz odinstaluju sluzby google play… dekuji za pomoc… 😉

 24. atelierdk
  27. 12. 2014 at 23:15

  No, zrovna se mi dostal do ruky telefon Lenovo s Kitkatem a u něj není vůbec možnost přesouvat aplikace na SD kartu, přestože jiný telefon, který jsem měl v ruce (Prestigio, taky s Kitkatem) to normálně povoluje. Mám v plánu zkusit nějakou aplikaci – třeba Přesun aplikace na SD kartu. Nemáte s ní, nebo s nějakou jinou někdo nějakou zkušenost?

 25. Himawari
  4. 1. 2015 at 09:48

  Čautě mno asi se tu budu opakovat jako spousta jiných ae mám tablet Prestigio multipad thunder 7.0i a po par dnech používání mi začal při jakýmkoliv stahování nebo aktualizaci z google play hlásit nelze provest v externím úložišti není dostatek místa. Že začátku jsem to přisuzovala male kapacite paměti. Protože jsem neměla SD kartu ale ted mám SD kartu na ni 29GB volného místa v interním ulozisti 400MB volného místa a presto nejde stahovat ani aktualizovat. Poradte co dělat

 26. Kikča
  8. 1. 2015 at 21:12

  Ahoj mám Sony Xperia miro android 4.0.4 a potkal mě stejný problém akorát tam nemám ten řádek s tou mezi pamětí tak nevím kde hledat předem děkuji za radu 🙂

 27. Himawari
  18. 1. 2015 at 09:53

  čautě tk mě to vyřešil restart celeho systemu..:) akorat ted řeším problém s tím že nevím jak mm nastavit aby se mi stahovaný soubory ukládaly na SD kartu..a ne nejsem blbá ae nic z tohohle navodo v tom tabletu nemam (Prestigio multipad thunder 7.0i )

 28. terina
  19. 1. 2015 at 22:45

  ahoj, chtěla bych se zeptat .. mám sony xperia L.. mam v mobilu alba, které už tam byli jako original v mobilu.. a nějak mi to přestalo fungovat když otevřu alba s fotkami píše mi to aplikace ukončena a vypne se…nevíte jak to opravit ?

 29. Dan
  30. 1. 2015 at 17:52

  Ahoj, mám evolveo Q4, a po všech těchto radách pořád stejná hláška. Už opravdu nevím co s tím.

 30. Veronika
  7. 2. 2015 at 19:19

  Super pomohlo:-)

 31. pitrs
  18. 2. 2015 at 09:03

  Cau mam takovej problem ,kdyz chci neco stahnout z netu ,dole vyskoci ramecek ,spousti se stahovani ale v horni liste se uz ta aktualizacni ,nebo jak to rict ,,,,prenosova sipka neukazuje a ve stazenejch souborech samozrejme nic nejni takze nestahnu ani prt !! Co stim poradi me nekdo ????? Mam tablet samsung galaxy tab.2 10.1 5100 verze androidu 4.2.2

 32. Monika
  22. 2. 2015 at 10:24

  skvělé, pomohlo! 🙂

 33. Anezka
  24. 2. 2015 at 15:14

  Kde najdu abych odstranila aktualizace google play? Děkuji:)

 34. Adéla
  1. 3. 2015 at 17:37

  Ahoj, mam stejný problém, ale nemohu takhle postupovat, protože kdy dám to úložiště nemám tam žádná “data uložená v mezipaměti“. Prosím nějakou radu ? Děkuji.

 35. Krpi
  1. 3. 2015 at 18:38

  Děkuju za radu! 🙂

 36. stan
  11. 3. 2015 at 10:28

  Ahoj,
  měl jsem podobný problém. Nešlo mi cokoliv instalovat, protože se pokažde objevila hlaska o nedostatku vnitrni pameti…tedy i přesto, že jsem mel volných skoro 350MB.

  Odinstalace akrualizaci google play nepomohla a ani vymazani docasných souborů. Dokonce se mi nechtely aktualizovat ani zprávy o počasí.

  Můj názor a řešení: Zmíněná situace nastala po neuspesné instalaci aplikace, která proste byla vetsi nez mých 350 MB a já si to nezkontroloval. Myslel jsem, že android je natolik inteligentní aby smazal to, co se z části stáhlo z nenainstalované aplikace, sám a bez mojí pomoci. Ale bohužel není…

  Zkuste: Zkuste ve správci aplikací: Interní uložiště—Android—-OBB a vymazat vše co v souboru obb najdete… (jsou to soubory který vypadají jako by měly objem celé stažené a nenainstalované aplikace, i když je to samozřejmě hloupost, protože by to přesahovalo kapacitu interního uložiště. nicméně telefon si myslí, že ty soubory jsou realne.)

  Hodně štěstí

 37. thomas
  13. 3. 2015 at 07:58

  Stan – díky ,smazání OBB dost pomohlo

 38. semmira
  13. 3. 2015 at 16:57

  Pomohlo odinstalování aktualizace. Díky

 39. semmira
  13. 3. 2015 at 17:09

  AVG Cleaner je opravdu dobrá věc. Díky za tip

 40. Gabka Máchová
  16. 3. 2015 at 15:44

  Mám menší problém vždycky když si chci tu aplikaci nainstalovat objeví se aplikace google play store bohužel přestala pracovat. pomozte mi prosím.

 41. peta
  18. 3. 2015 at 13:00

  Měla jsem stejný problém a po přečtení VŠECH rad (jakoze to evidentne pulka lidi nedělá) jsem tablet opět zprovoznila 🙂 cleaner je opravdu nejlepší řešení,skoro vše udělá za vás 🙂 akorád po prolezení celého nastavení jsem nikde nenasla jak donutit tablet aby instaloval na SD kartu. V tom navodu pro debily kde píšete že je nutné ťuknou prstíkem na upřednostňované umístění atd atd. ,se nepíše co dělat když kliknu na úložište a celá stránka začíná nadpisem interní úložiště. Je to stejné jako na obrázku 2 ale bez toho nad tim nadpisem inter. úl. Nepříjdu si jako hlupák alea tohle asik sama nepřijdu:-)

 42. peta
  18. 3. 2015 at 13:26

  Jo a muj tablet je Gocleaver tab R105BK 😀

 43. Adela
  24. 3. 2015 at 09:58

  wooow opravdu pomohlo! 😀 moc dekuju :]]

 44. seery
  4. 4. 2015 at 17:17

  Ahoj, mam nextbook premium a z ničeho nic se po vypnuti a zapnuti sam resetoval do tovarniho nastaveni. Byl tedy prazdny a kdyz jsem ho znovu vypla a zapla, stalo se to znovu… Pak jsem si chtela stahnout hru, ale psalo mi to, ze na externim ulozisti neni dost mista. Co se tu pise jsem zkusila a jedine co se zlepsilo je to, ze se hra neustale stahuje.. Ale nic vic. V tabletu nic neni a hra ne a ne se stahnout… Poradite? Nebo je tablet na vyhozeni? Mela jsem dva, jednomu odesla zakl. deska a druhy se u her restartuje, ale tohle se stalo prvne. Uz si zacinam myslet, ze nova dotykova doba je k nicemu. Zlaty stary telefony a zadny tablety…. 😀

 45. Petropos
  9. 4. 2015 at 09:40

  Vnitřní paměť telefonu je rozdělena na dvě části (v nastavení položka „Úložiště“):
  – do té menší části (většinou do 1 giga) je možné instalovat aplikace
  – do té větší (několik giga) nenainstalujete nic
  Systém má zhruba 600 mega, pak vám v té menší části vnitřní paměti zbývá asi 300 mega na instalaci různých aplikací. A to je zatraceně málo !
  Proto nejdou instalovat aplikace a ani aktualizovat nainstalované aplikace.
  Telefon nahlásí „Nedostatek místa v externím úložišti“
  Je to pěkně k prdu, nechápu, proč výrobci vnitřní paměť takto rozdělují.
  Řešení existuje, ale je poměrně složité – rootnutí telefonu,vytvoření oddílu na externí kartě, který se chová jako vnitřní úložiště atd…
  BOHUŽEL U KOUPI NOVÉHO TELEFONU NIKDE NEZJISTÍTE, JESTLI ZROVNA TEN VÁŠ VYSNĚNÝ MODEL NEMÁ TAKTO ROZDĚLENOU PAMĚŤ, ABYSTE PŘEDEŠLI ZKLAMÁNÍ.

 46. Lucka
  13. 4. 2015 at 12:01

  Ahojte, tento článek je super. Konečně jsem pochopila, že hláška „nedostatek paměti“ znamená „nedostatek mezipaměti“. Zároveň jsem však narazila na problém, protože v mém mobilu není žádná kolonka „Data uložená v mezipaměti“, která by šla jednoduše vymazat. Podařilo se mi však na Obchod Play stáhnout Cache Cleaner (mazač mezipaměti) a po instalaci jsem jediným tlačítkem smazala mezipaměť. Pak už mi šlo stahovat cokoliv. Jedinou věc však nechápu… Jaktože se mi podařilo naistalovat aplikaci Cache Cleaner ve chvíli, kdy se mi nechtěly instalovat vůbec žádné jiné aplikace… No ale fungovalo to :-).

 47. Laura
  24. 4. 2015 at 22:42

  Ahoj, ja mám horší problém: postupovala jsem podle návodu a šlo to a vše bylo v poho ale jednou jsem si chtěla stáhnout skype a tdm se najednou ukazala zas tabulka ze v externim ulozisti neni dostatek mista,tak jsem si odstranila pár aplikací ale nic.(mám odinstalované aplikace a nevím jak to dát zpět)Nakonec jsem odstranila vsechny apky a furt nic a kdyz jsem je chtěla dát zpět tak se mi to tak zas napsalo… 🙁

 48. vitus
  26. 4. 2015 at 07:42

  Skype mi rozvoral telefon, že musel na velký reset.
  V rámci svých oprávnění moudře usoudil, že když jsem občas na wifi, tak už spojení přes data z telefonní karty nepotřebuji a zakázal to. Za boha to nešlo povolit, odinstalace Skype nepomohla, pomohl až návrat k továrnímu nastavení. Takže Skype může, ale nemusí chodit, tak zvažte, zda se bez něj neobejdete… 😉

 49. seery
  27. 4. 2015 at 08:59

  Už jsem to vyřešila, díky za odpovědi. 🙂

 50. Nelly
  2. 5. 2015 at 11:58

  Ahoj tak jsem to podlě navodu udělala a vymazala tak to pomohlo. Ale mam jiny problem odešla mi sd karta a tak jsem si koupila novou ale nejde mi pořad nic nainstalovat v interni paměni mam aplikace ktere maji velikost 666MG a potřebovala by jsem to nějak vymazat nebo zjistit jestli se mi tam uložili aplikace jak hledam tak hledam a nic nemužu nakji. A když dam tovarní nastaveni co vše stratim a pomuže to ?? Mam Cubot gt 99 android 4.2.1.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *