Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak vymazat mezipaměť (cache) prohlížeče Google Chrome

logo Google ChromeInternetový prohlížeč si ukládá součásti stránek, které navštívíte, obrázky i stažené soubory do dočasné paměti (používá se pro ni často slovo cache, čti keš), aby při příští návštěvě dané stránky nemusel načítat všechna data. V minulosti jsme uvedli článek, ve kterém jsme si ukázali, jak vymazat tuto mezipaměť u Internet Exploreru a u Firefoxu, ale chyběl návod pro Google Chrome (a případně i Chromium, ze kterého Chrome vychází, nebo Iron, který je rovněž z Chromia odvozen). Protože se tento prohlížeč (i díky Androidu) těší velké oblibě, přinášíme návod v dnešním článku.

V prohlížeči Google Chrome klikněte na ikonku nabídky vpravo nahoře (ná podobu tří tmavých vodorovných proužků) a v rozbalené nabídce zvolte Nastavení.

Nabídka prohlížeče Google Chrome

Na stránce nastavení dole pod všemi nastaveními klikněte na odkaz Zobrazit rozšířená nastavení.

Rozšířená nastavení prohlížeče Google Chrome
V sekci Ochrana soukromí klikněte na tlačítko Vymazat údaje o prohlížení.

Sekce ochrana soukromí v nastavení prohlížeče Google Chrome

V okně, které se přes stránku nastavení otevře, ponechejte zaškrtnuté jen políčko Obrázky a soubory v mezipaměti, jinak byste mohli smazat hesla cookies a další data, která byste mohli v budoucnu postrádat. Dále doporučuji roletku v horní části okna nastavit na možnost Od počátku věků. Můžete si sice vybrat i kratší období, ale u mezipaměti jsou to zpravidla staré soubory, které vám v prohlížeči dělají paseku a kterých se chcete zbavit. Pokud byste odstranili jen nedávná data, nemuseli byste vymazáním mezipaměti dosáhnout kýženého efektu.

Volby pro vymazání cache v prohlížeči Google Chrome

2 comments for “Jak vymazat mezipaměť (cache) prohlížeče Google Chrome

 1. 30. 10. 2014 at 09:31

  Co přesně rozumíte tou „pasekou“?

 2. atelierdk
  30. 10. 2014 at 09:43

  Pasekou? Třeba to, že se vám k nové stránce načtou jiné, starší verze javaskriptových souborů z mezipaměti. V tom starém souboru chybí určité funkce, takže stránka pak nedělá to, co by měla.

  Příklad: na stránce přibude tlačítko pro tisk stránky, ale definiční soubor javaskriptu v paměťi nemá tu funkci, kterou tlačítko volá. Takže se po kliknutí na tlačítko tisku nestane nic.

  Horší věc může nastat, pokud máte třeba javaskriptový editor redakčního systému (např. TinyMCE), který se skládá z desítek souborů a pomíchají se vám dohromady skripty (soubory) z různých verzí – to se vám pak ten editor může úplně rozpadnout – i vizuálně.

  Nebo máte v mezipaměti stále starou verzi a i když na webu editor na stránkách vyměníte za nový, v prohlížeči nedojde k žádné změně, protože použije starou verzi z mezipaměti.

  Samozřejmě by měl mít webmaster snahu tyhle situace eliminovat, takže se používají různé timestampy a hashe, které si vynutí při změně souboru načtení nové verze. Ale občas někdo neví, jak to udělat, občas někdo zapomene…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *