Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Proč nemohu kopírovat na disk, kde je 30 GB místa?

Nainstaloval jsem si betaverzi Windows 7 do virtuálního stroje MS Virtual PC (o tom, jak to udělat někdy příště). Výhodou viruálního stroje je, že je celý uložen do souborů, takže pokud si uděláte kopii těchto souborů, máte kompletní zálohu aktivovaného systému v daném okamžiku.

Chtěl jsem si tedy čistou a aktivovanou instalaci ve virtual PC zálohovat na externí disk. Na disku 30 GB volného místa, soubor virtuálního disku měl něco málo přes 5  GB, ten druhý s nastavením počítače má velikost zanedbatelnou.

Kopírování opakovaně končilo asi na 80 procentech hlášením, že disk je plný. Kde je problém?

Externí disk byl formátován souborovým systémem FAT32. Pokud i vás překvapil podobný problém, měli byste vědět, že FAT32 má limit velikosti souborů 4 GB.  Soubory větší než 4 GB na FAT32 nelze ukládat.

Z toho vyplývá také jeden fakt: budete-li chtít instalovat Windows 7 do virtuálního stroje, musíte virtuální disk nasměrovat na disk formátovaný souborový systémem NTFS, jinak se vám instalace nezdaří.

P. S. 5GB virtuální disk s Windows 7 jsem přesto na onen externí disk zazálohoval.  Po kompresi do ZIP archivu měl soubor „pouhých“ 2,4 GB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.