Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Instalace nebo aktualizace aplikací skončí zprávou V externím uložišti není dostatek místa, díl II

logo androidNení to ani dva měsíce, co jsem řešil problém s nefunkčními aktualizacemi aplikací z důvodu nedostatku místa v úložišti, najednou tenhle týden telefon opět stávkuje a přestože vymažu mezipaměť. Aplikace aktualizovat nejde a telefon mě neomaleně častuje zprávou „V externím uložišti není dostatek místa“. Kdosi tam v komentářích připsal, že pomůže odinstalovat aktualizace Google Play. Zkusil jsem a nepomohlo. Ale nakonec jsem nad androidem stejně zvítězil! Zajímá vás jak?

Odinstalace aktualizací Google play

Už jsem psal, že mi odinstalace aktualizací Google Play nepomohla, mohlo by vás ale zajímat, jak ji provést, musel jsem to chvíli hledat.

V nastavení v sekci Zařízení tapněte na položku Aplikace.

nastavení aplikací v Androidu

Najděte aplikaci Obchod Google Play a tapněte na ni.

Nastavení aplikace Google Play v Androidu

V pravém horním rohu obrazovky nastavení aplikace je tlačítko Odinstalovat aktualizace. Aplikace se ještě zeptá, jestli ji chcete odnovit do továrního nastavení a po potvrzení máte zpět původní verzi.

Zkontrolujte volné místo

Už jsem psal, že mi tento postup nepomohl. Jak tak procházím nastavení, všiml jsem si, že v interním úložišti mám jen kolem 100 MB volného místa – to bude ono! Procházím aplikace, jestli některou nepoužívám, že bych se jí zbavil, ale už jsem mazal minule, takže zbytečnosti se nekonají. Proč mám ale tak plnou paměť? Když mám nastaveno, že se má přednostně zapisovat na SD kartu?

Přehled volného místa je v nastavení v sekci Zařízení, položka Úložiště. Na obrázku je volné místo už po provedené čistce.

Přehled obsazení úložiště v Androidu

Přesuňte aplikace na kartu

Nakonec se mi podařilo vyšetřit v paměti dalších 150 MB volného místa, takže aktualizace zase vesele frčí. Jak?

V nastavení v sekci Zařízení tapněte na položku Aplikace.

nastavení aplikací v Androidu

Otevřete některou aplikaci a ve spodní části obrazovky nastavení najdete tlačítko Přesunout do Karta SD.

Přesun aplikace na kartu SD v Androidu

Projděte tak alespoň ty větší aplikace a můžete-li, přesuňte je na kartu. V paměti se udělá místo a aktualizace budou opět možné.

Aplikacím, které přesunete na kartu, se tlačítko pro přesun změní na Přesunout do Interní úložiště.

Některé aplikace není možné vůbec přesunout, tlačítko Přesunout do Karta SD je šedé a neaktivní. Typicky se s tím setkáte u aplikací Google, a u některých předinstalovaných aplikací.

 

28 comments for “Instalace nebo aktualizace aplikací skončí zprávou V externím uložišti není dostatek místa, díl II

 1. Zuza
  18. 11. 2014 at 22:15

  Jsem to zkoušela,ale bohužel tam nemám možnost přesunout do karty SD ,mám jen možnost přesunout do telefonu.Samozřejmě SD kartu v telefonu mám a mám na ní mraky volného místa.

  • Broněk
   20. 7. 2015 at 16:58

   To všechno už dávno vím, přesouvám vždy aplikace na SD kartu i Clean Master mě to sám nabízí všechny mám přesunuté kontroloval jsem je a přesto mě mobil stále píše že na interním úložišti není dostatek místa, i když vidím že je tam 1,2GB volných a já chci stáhnout aplikaci která má třeba jen 4MB. Mažu v mobilu jednu hru za druhou, ale stále je to stejné.
   Mám mobil Prestigio asi za 5600kč. ovšem předtím jsem měl Samsung a kámoš má LG a tablet mám Lenovo a všude mám ten stejný problém, je to zásadní vedlejší chyba androidů.
   Nerozumím těm dnešním cizím slovům kde a co je Recovery, Root a td.
   Pomůže mi někdo prosím?

   • Broněk
    20. 7. 2015 at 17:02

    Několikrát jsem ho restartoval i vyndal kartu SD a baterku a zase zandal a pořád to ukazuje že na interním úložišti není dostatek místa. Čistím to Clean Masterem a nic nezabírá. Dokonce jsem v nastavení zadal aktualizovat systém a ani po něm mě to nepomohlo.

 2. Jack
  10. 12. 2014 at 20:17

  Prosím pomoz mi: žádný z těchto postupů nepomohl,nevíš co je špatně?

 3. martina
  29. 12. 2014 at 18:41

  Já jsem zkusila odinstalovat Obchod Google Play, pak jsem si postupně rozklikávala jednotlivé aplikace (v záložce Aplikace) a tam, kde to šlo, tak jsem dala Přesunout do interního uložiště a ještě tam, kde to šlo jsme vymazala Mezipaměť. A pak jsem nainstalovala ten Google Play znovu a všechno jde bez problému. 🙂

 4. Tomáš
  6. 1. 2015 at 19:15

  Také jsem s problémovým hlášením dost dlouho bojoval – i při volných 350 MB a pročištěné mezipaměti hláška stále prudila. Výše uvedené pročištění mezipaměti je jen ku prospěchu věci. Domnívám se však, že soudruzi z Google mají chybu v aktualizacích. Osvědčilo se mi odstranění aktualizací Obchodu Google play na výchozí hodnoty a vše najednou funguje. Ale pozor, máte-li zapnuté aktualizace aplikací, aktualizuje se i Obchod Google Play a problém nastává znovu. Takže buď vypnout aktualizace, nebo při výskytu problému uvést Obchod Google Play do výchozího stavu a potřebnou aplikaci nainstalovat.

  • kori
   10. 10. 2017 at 06:45

   Souhlas, postup s odstranenim aktualizaci google play mi pomohl 🙂 Dik

 5. Petropos
  21. 1. 2015 at 08:42

  Nevím, co tady pořád řešíte a ne a ne se k něčemu kloudnýmu dobrat.
  Asi takhle:
  Telefon (i bez paměťové karty) má dvě paměti.
  Jedna je pro nainstalované aplikace (zhruba 900 mega) a ta druhá je ke zbytku světa (k prdu).
  Takže pokud Vám nainstalovaný systém sežere z paměti pro aplikace 600 mega, už do telefonu nainstalujete pouze 300 mega aplikací (prakticky pouze 200 mega).
  A můžete mít klidně telefon se 16 nebo 32 gigama paměti a i kdybyste se zbláznili, tak do paměti pro aplikace víc nedáte.
  Ledaže by nějaký koumák vymyslel, jak propojit paměť pro aplikace se zbytkem paměti v telefonu (popřípadě s přidanou paměťovou kartou).
  Jsou tací mezi námi ????

  • dandy
   28. 6. 2015 at 08:02

   Ty jsi taky blbecek. Asi tu resime proc ty magori z googlu nedovoli instalaci hned na kartu gde mam 30gB mista. Hlasky ze neni dostatek mista jsou k hovnu. Maji to mit spravene. Davno. Problem mam rok. Nepomohlo nic. Hlavne ze vsichni nadavame na MS.

 6. František
  5. 2. 2015 at 19:00

  Řeším stejný problém jako Zuza u telefonu Aligátor S 4040, kde nemohu prakticky nic stahovat,neboť neustále telefon hlásí , že není dostatek volného místa. Z předinstalovaných aplikací nelze prakticky nic přesunout ani odstranit . Veškeré aplikace jsou uloženy jak v interním úložišti tak na SD kartě, jakmile však
  staženou aplikaci vymažu v inerním úložišti vymaže se i na SD kartě. Nechápu
  k čemu pak telefon má rozšiřující slot na SD karty , když na ně není prakticky
  možné nic ukládat a to jak přímo, taknepřímo přes interní úložiště.
  Existuje nějaké řešení? Z dosavadních příspěvků nevedlo nic ke zlepšení stavu.

 7. Natt
  11. 3. 2015 at 18:03

  V mém mobilu (Samsung Galaxy s4 mini) vůbec není mezipaměť,nebo ji jen nemohu najít. Co s tím?

 8. Monika
  12. 4. 2015 at 14:28

  Pomohlo 🙂

 9. David
  27. 4. 2015 at 13:06

  Díky moc, pomohlo to. Konečně postup co má hlavu a patu. Ještě jednou Díky.

 10. Anonym
  25. 5. 2015 at 13:18

  První způsob nefungoval. Nešlo mi to vymazat.. Ale tento fungoval.
  Děkuji za pomoc

 11. John
  6. 8. 2015 at 14:07

  Dobry den, nenastal nejaky vyvoj ohledne tohoto problemu? Vse vyse zminene jsem udelal, pomohlo nekolikrat. Ted uz nepomaha. Mam nyni odinstalovane sluzby google play ale nechteji se mi uz naistalovat aby mi vse fungovalo jak ma neb se stale objevuje stejna hlaska o nedostatku mista.
  Nevim jak dal.
  Lze rozdelit HDD jako u pc na nove, lepe usporadane particion? Zaruka stejne uz vyprsela…
  Diky. Hozna

 12. john 2
  9. 8. 2015 at 14:41

  Dobrý návod – pomohl, Dík Bro.

 13. 4. 10. 2015 at 07:20

  Prosím pomozte!!! Nezabral ani jeden postup. Žádná aplikace mi na SD kartu nejde přesunout. U každé aplikace je Přesunout na kartu SD šedé a neaktivní… Co mám dělat???

 14. Luboš
  21. 10. 2015 at 13:47

  Promazal jsem mezipaměť, přesunul aplikace na SD, zakázal aktualizace na obchod play a u nového tabletu mi to ukazuje CELKOVÁ PAMĚŤ 3,95GB, K DISPOZICI 307MB, APLIKACE 731MB. Paměť telefonu CELKOVÁ 28GB, K DISPOZICI 27GB. Přesto se mi nechce stáhnout ani VLC player 12,6MB.
  Kde soudruzi, nebo já, udělali chybu? Neví někdo? Dík.

 15. Julie
  21. 1. 2016 at 22:03

  Moc mi to pomohlo, díky – trefný článek s praktickým vysvětlením a všemi potřebnými informacemi (y)

 16. Michal
  27. 2. 2016 at 08:50

  návod bohužel nestačí) Aplikace v úložišti zabírají 350mb (odinstaloval jsem co se dalo) a mám tam dalších 560 mb čehosi, co se mi nedaří najít a odstranit….

  Kdyby někdo poradil co s tím, tak by to bylo super…

 17. udrzbar1
  14. 3. 2016 at 22:04

  Jak to tak vse ctu a i z mych mensich zkusenosti vyplyva ,ze z bezneho uzivatelskeho prostredi ,neziskate seriozni a presne udaje velikosti systemove pameti.Vzhledem k tomu ze jako uzivatel zarizeni Android mam provedeny na vsech zarizeni root,mohu byt castecne ,kontrolovat aplikace v systemove pameti a presouvat i nektere z nich ,z vnitrniho uloziste do SD karty.Ktere nejdou a jsou ty ,apky dost plne,se mi v boji o mega /opravdu jen mega!!!/vyplatilo presouvat odkazy linku techto nepresunovatelnych aplikaci na SD kartu.Na to a i kontrolu velikosti zaplneni systemoveho uloziste ,se mi vyplatilo pracovat s apk.Link2SD .Da se s ni pracovat i bez rootu,ale je to znacne omezene.V kazdem pripade je velmi prehledne videt stav systemove pameti a i cast interni pameti ,kterou vidi v telefonu kazdy uzivatel a ktera je vlastne/ke zbytku sveta-na pr,,,,/ udrzbar1

 18. Tomáš
  19. 3. 2016 at 10:43

  Toto je fakt „super“ článek. Tento způsob snad zná i malé dítě…

  • Jožko Pacifik
   20. 10. 2016 at 10:49

   Ale ty rozumbrado

 19. Kravciv
  17. 7. 2016 at 20:03

  Podívej se na Whatsapp na zálohováni chat kolik je uvedena velikost zálohy videi.
  Měl jsem 4 GB a po vymazání již žádná hláška Nedostatek interní paměti.

 20. Eliška
  9. 10. 2016 at 12:04

  Uvolněte si nějak trochu místa. Můžete přesunout fotky do PC nebo nějaké vymazat, Vymazat mezipaměti a aktualizace, popř. smazat nějakou aplikaci. Potom si nainstalujte aplikaci Clean Master. Ta vám uvolní strašně místa. Prostě čistěte. Mě to hodně pomohlo takže doporučuji.

 21. Leny
  11. 10. 2016 at 15:20

  Mám Samsung Galaxy Core Prime a koupila jsem si 16GB paměťovku. V pořádku funguje ,ale prostě nejdou tam stahovat žádné aplikace! Když si něco stahuju tak se to automaticky uloží do paměti v zařízení ,kde mám momentálně 500 MG jenomže na jednu aplikaci to nestačí což se jako divím! Skoro pořád si mažu nějaké aplikace ,abych tam měla nějaký místo ,ale co mám jako furt mazat? K tomu mě nebaví ziskavat místo takovým způsobem. Pořád zkoumam nastavení – uložení ,kde to ,ale stejně nefunguje ,zkrátka všechno možné hledám,jak se dá ,ale pořád NIC! Jednou bych chtěla ,aby se mi aplikace stahovaly automaticky do paměťovky za kterou jsem dala asi 250 Kč. Ale ono stjene nic

 22. 28. 11. 2016 at 21:08

  Spolutrpící, tento problém má víc jen částečných řešení, protože je blbý už návrh od Googlu. Se zde už uvedenými postupy pomůže nejlépe:
  – koupit si telefon s více než 1 GB interní paměti (nekupujte nejlevnější telefony a tablety)
  – ROOT (složitější a nevhodné pro amatéry),
  – odinstalovat programy, o nichž vám např. LINK2SD řekne, že musí být jen v telefonu a výměna za jiné programy, které si nevynucují trvalé spuštění po každém restartu telefonu (a tím i trvalou špionáž vašeho telefonu) a nechají se přestěhovat na SD kartu.
  – existuje speciální postup, který smaže stažené APK programy, které si Android schovává ve vnitřní paměti – to je velmi účinný zásah. Je to kombinace tlačítek a výběr druhé volby – doplní někdo detaily? – nemůžu to najít – bohužel se toto řešení nepropracovalo na vyšší příčky v dotazech, nebo se neptáme optimálně. Doporučuji vyexportovat si předem APK na SD kartu. Často se stane, že nová verze je horší a pak je tato záloha k nezaplacení. A většinou je i menší. (SPACKMAN apod.)
  Link2SD má export seznamu programů i s umístěním v paměti – k nezaplacení při reinstalaci.
  – smazat všechny aktualizace systému a zakázat automatickou aktualizaci (pozor, někdy se Google neptá a nacpe tam přes zákaz aktualizace nejnovější verze = největší verze systémových programů) – u starších telefonů je to propastný rozdíl. V tom případě aktualizujte z předem staženého souboru APK.
  Originální systémové programy mívaly u verzí 3.4. pár MB (1-6 MB) a nové verze VŠECH systémových programů vám po první aktualizaci zaberou STOVKY MB !!! Pak se nelze divit, že nemáte místo.
  – další zde uvedené postupy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *