Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Obrazovka vzhůru nohama

ergonomic-monitorPřed pár lety jsem pro někoho hledal odpověď na dotaz jak obraz na monitoru otočený vzhůru nohama vrátit zpět do původní polohy. Dneska jsem marně pátral v paměti, jak se z klávesnice spouští nabídka ukrytá na ikoně programu v záhlaví okna (vlevo v tom horním, obvykle modrém, pruhu). Zkoušel jsem tedy různé klávesové zkratky, které by mohly zabrat a ejhle! Najednou jsem měl obraz vzhůru nohama! Může se to snadno přihodit i vám, tato klávesová zkratka je nastavena pro integrované grafické karty Intel, které používá velké procento notebooků.

Chcete-li otočit obraz na obrazovce vzhůru nohama použijte klávesovou zkratku Ctrl+Alt+šipka dolů.

Do normální polohy otočíte obraz zkratkou Ctrl+Alt+šipka nahoru.

Obraz můžete otočit i na stranu (třeba si můžete otočit notebook a podívat se na stránku ve Wordu na výšku. Obraz položíte na bok zkratkami Ctrl+Alt+šipka vlevo/vpravo.

Otáčení obrazu na dvou monitorech

O hodinu později jsem přišel do práce, připojil k notebooku druhý monitor a „zamachroval“ před kolegou. K mému překvapení se obrazy na jednotlivých monitorech otáčely každý jinak a chvilku trvalo, než jsme přišli na to, jaký je v tom systém.

Máte-li druhý monitor připojený v režimu rozšířené plochy, klávesové zkratky jsou stejné, ale změna se uplatní vždy jen na ten monitor, na kterém máte kurzor myši. To je ideální, pokud máte druhý monitor s funkcí pivot – tedy s možností otočit obrazovku na stojanu o 90° „na svislo“.

Klávesové zkratky můžete v nastavení ovladače změnit nebo vypnout. Klepněte pravým tlačítkem na ploše, v otevřené místní nabídce zvolte Vlastnosti grafického adaptéru.

intel_grafika_0

V okně nastavení ovladače grafické karty vyberte ve sloupci vlevo položku Klávesové zkratky. Zde můžete klávesové zkratky změnit (stačí na zkratku kliknout)nebo úplně vypnout (políčkem Zapnout klávesové zkratky)

intel_grafika

71 comments for “Obrazovka vzhůru nohama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.