Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Nastavení mikrofonu ve Windows

Jsou to evergreeny mezi dotazy v počítačových poradnách – nainstaloval jsem si Skype (nebo ten a ten program pro hlasovou komunikaci přes internet), ale druhá strana mě neslyší. Jak mám zapnout mikrofon? Nebo třeba: chci si nahrát staré magnetofonové pásky na CD, ale v nahrávce slyším zavírání dveří, hrající televizi a cinkot skleniček z kuchyně… Podívejme se na to, jak mikrofon ve Windows správně nastavit.

Chci si povídat, ale nikdo mě neslyší

Zkušenost nás naučila, že když do počítače něco zapíchnete, za chvilku to začne samo pracovat. S mikrofonem je to trochu jinak, přece jen to není čistě počítačové zařízení, ale audio zařízení. A tak se často stane, že do počítače zapojíte mikrofon, spustíte nějaký hlasový komunikační program a ten, komu zavoláte, vás neslyší, přestože vy jeho slyšíte výborně.

To je typický problém, se kterým se potýkají zvláště uživatelé Windows XP. Je třeba zkontrolovat, zda je mikrofon povolený a zda je dostatečně zesílený. Když používáte mikrofon, měli byste svůj hlas ve sluchátkách nebo v reproduktorech aspoň trochu slyšet.

Jak zesílit mikrofon ve Windows XP (a starších)

Poklepejte na ikonu reproduktoru v oznamovací oblasti.

Otevře se mixážní pult Windows pro přehrávání. Pokud v něm nevidíte jezdec pro mikrofon, zvolte v menu Možnosti položku Vlastnosti.

V okně vlastností nejprve zkontrolujte, zda máte v roletce Směšovací zařízení vybranou tu zvukovou kartu, do které je zapojen mikrofon (to v případě, že byste měli v počítači více zvukových karet, nebo máte headset, který se připojuje přes USB. Dále v horní sekci Nastavit zařízení pro přepněte přepínač do polohy Přehrávání.

V dolní části Zobrazit tyto ovladače hlasitosti pak zaškrtněte políčko Mikrofon. U některých zvukových karet nemusíte najít mezi zařízeními Mikrofon, ale zdířku, do které se mikrofon zapojuje – např. Rear Pink In (Zadní růžový vstup) nebo Front Pink In (Růžová vstupní zdířka na předním panelu počítače). Zaškrtněte tedy zdířku, do které máte mikrofon zapojený. Nastavení potvrďte tlačítkem OK.

Tím se vrátíte do okna mixážního pultu, kde se nyní objevil i jezdec pro mikrofon. Zkuste zesílit mikrofon tak, abyste ve sluchátkách nebo v reproduktorech slyšeli svůj hlas, když mluvíte do mikrofonu. Hlasitější zvuky vyloudíte tak, že na mikrofon lehce zaškrábete prstem. Zaškrtávací políčko Ztlumit musí být odznačené. Jeho zaškrtnutím můžete mikrofon rychle vypnout, aniž byste museli měnit nastavení jezdce hlasitosti.

Jestliže zvuk z mikrofonu stále neslyšíte, jezdec mikrofonu stáhněte na méně než na polovinu a v mixážním pultu v menu Možnosti zvolte položku Upřesnit nastavení.

Pod jezdcem mikrofonu se objeví tlačítko Upřesnit. Stiskněte jej.

V okně Mikrofon – upřesňující nastavení v dolní části zaškrtněte políčko 2 Zesílení mikrofonu a stiskněte tlačítko Zavřít.

Nyní by již mělo být zesílení mikrofonu dostatečné, abyste je mohli jezdcem jemně doladit. Možná budete muset celkový zvuk „namixovat“ – Celkovou hlasitost zvýšit a jezdce ostatních zařízení naopak snížit. Pokud stále zvuk z mikrofonu neslyšíte, je buď vadný, špatně zapojený, nebo vypnutý tlačítkem na kabelu headsetu.

Jak zesílit mikrofon ve Windows Vista (a novějších)

1. Pravým tlačítkem myši klepněte na ikonu reproduktoru v oznamovací oblasti a zvolte Zařízení pro přehrávání.

2. V okně Zvuk vyberte položku Reproduktory a poklepejte na ně nebo stiskněte tlačítko Vlastnosti.

3. V okně vlastností přejděte na kartu Úrovně a nastavte úroveň hlasitosti pro mikrofon. Ikonka reproduktoru napravo od jezdce musí mít symbol hrajícího reproduktoru. Pokud byste místo něj viděli reproduktor s červeným přeškrtnutým kolečkem, je mikrofon vypnut. Klikněte tedy na tuto ikonku, abyste mikrofon zapnuli.

Vista má také políčko Zesílení mikrofonu pomocí nějž můžete zesílit mikrofon, který má velmi malou citlivost. V okně Zvuk (viz druhý obrázek v této části článku) přejděte na kartu Záznam a poklepejte na Mikrofon, abyste zobrazili okno vlastností.

V okně vlastností přejděte na kartu Vlastní a zde zaškrtněte políčko Zesílení mikrofonu.

Políčko pro zesílení (zvýšení citlivosti) mikrofonu ve Windows Vista

Chci nahrávat, ale slyším zvuky, které nechci

Když nahráváte, můžete se setkat s jiným problémem. I když mikrofon zcela ztlumíte, na nahrávce se objeví zvuky sejmuté mikrofonem, a to i v případě, že jste nahrávali třeba hudbu z magnetofonu. Jak to, že se zvuk z mikrofonu dostane do nahrávky, navzdory tomu, že jste ho vypnuli? Je to proto, že hlasitosti pro nahrávání jsou nezávislé na hlasitostech pro poslech.

Když totiž nahráváte, potřebujete záznam správně „vybudit“ – to znamená nahrát ho s co nejvyšší hlasitostí. Když bude záznam příliš potichu, bude v nahrávce více slyšet šum, protože ten má konstantní úroveň a odstup nahrávky od šumu (rozdíl mezi hlasitostí nahrávky a hlasitostí šumu) bude malý. Když bude záznam příliš nahlas, v nejhlasitějších pasážích elektronika ořízne jeho špičky a v těch místech bude zkreslený, bude chrčet a prdět, jako ze špatného starého telefonu.

Abyste si mohli nastavit potřebné hlasitosti pro nahrávání a pak pro poslech nahrávky jednotlivá zařízení správně smíchat, jsou ovladače úrovní pro přehrávání a pro záznam oddělené. Z toho plyne, že když nahráváte třeba z magnetofonu přes linkový vstup, Nechte v zařízeních pro záznam spuštěný pouze tento linkový vstup a všechny ostatní zařízení ztlumte, aby vám do nahrávky nevyprodukovala zbytečný šum.

Jak regulovat hlasitost zařízení pro nahrávku ve Windows XP:

1. Poklepejte na ikonu reproduktoru v oznamovací oblasti. Otevře se mixážní pult a zde zvolte v nabídce Možnosti > Vlastnosti.

2. V okně vlastností vyberte volbu Záznam.

3. Mixážní pult se přepne do režimu ovládání záznamových zařízení a zde ztlumte vstup pro mikrofon a také další vstupy, ze kterých právě nenahráváte. Pokud totiž má určitý vstup nastavenu vysokou úroveň hlasitosti a není k němu připojeno žádné zařízení nebo se připojené zařízení při nahrávání nepoužívá, bude do nahrávky zbytečně šumět.

Jak regulovat hlasitost zařízení pro nahrávku ve Windows Vista:

4. Pravým tlačítkem myši klepněte na ikonu reproduktoru v oznamovací oblasti a zvolte Zařízení pro záznam.

5. V okně Zvuk vyberte mikrofon a poklepejte na něj nebo stiskněte tlačítko Vlastnosti.

6. V okně vlastností přejděte na kartu Úrovně a klikněte na ikonku reproduktoru u jezdce (nebo stáhněte jezdec na nulu).

7. Stejným postupem ztlumte i ostatní nepoužitá zařízení.

Chci nahrávat, ale zvuk mikrofonu je v nahrávce příliš slabý

Jde o obdobný problém jako s nedostatečně hlasitým mikrofonem při přehrávání. V mixážním pultu pro nahrávání aktivujte v menu volbu Upřesnit nastavení a v podrobných nastaveních, které otevřete tlačítkem Upřesnit pod jezdcem mikrofonu zaškrtněte volbu Zesílení mikrofonu (podobně jako jsme si to ukázali výše pro přehrávání).

129 comments for “Nastavení mikrofonu ve Windows

 1. atelierdk
  28. 2. 2013 at 23:00

  Kristý, chyba není ve sluchátkách, chybí ti ovladač zvukové karty (to je takový program, ten ovladač, anglicky se jmenuje driver), musíš si ho stáhnout na webu výrobce – a to podle typu notebooku, nebo podle typu základní desky.
  takže například bych pro notebook lenovo thinkpad R61 zadal do Google Lenovo Thinkpad R31 audio driver download a našel bych, co potřebuju

 2. Jan
  12. 3. 2013 at 23:55

  ahoj, potřeboval bych poradit nemam kde mam sehnat ovladače ? na mikrofon, mam win7 32bit, základní desku, intel-desktop-Board,,(LGA 775) díky moc předem..

 3. atelierdk
  13. 3. 2013 at 08:45

  Ahoj Jane, ovladače na mikrofon nepotřebuješ, pokud máš korektně nainstalované ovladače zvukové karty, měl by mikrofon fungovat, nebo bude potíž v nastavení zvuku v počítači nebo v zapojení konektoru (to bývá časté, když se někdo pokouší používat nějaký profesionálnější mikrofon, třeba mikrofon na zpěv).

  Ovladače zvukovky bych. hledal na webu výrobce základní desky (ale pozor, Intel LGA 775 je patice procesoru, potřebuješ výrobce a model základní desky) a nebo na Google, např. pro desku Asus P5D2L bych do vyhledávače zadal dotaz „Asus P5D2L audio driver“ A přednostně používám odkazy mířící na web výrobce desky…

 4. Leki
  19. 3. 2013 at 20:10

  Ahoj ja mam tiez maly problem s mikrofonom…ked mikrofon zapojim bez reprakov tak mi ide pokial pripojim aj repraky tak uz nejde a neviem co s tym…

 5. 20. 3. 2013 at 18:44

  je to dobri

 6. Patrik
  28. 3. 2013 at 13:44

  Dobrý den, když si volám s kamarádem na skypu, tak u mě slyší pouze šum a nebo moje puštěný písničky ať mám mikrofon jakýkoliv. Přijde mi, že moje zvukovka pracuje jako mikrofon ale ať se štourám kde chci, nemůžu to prostě najít. Dokázal by mi prosím někdo pomoc? (:

 7. Kacka
  13. 4. 2013 at 10:44

  ahoj potřebuji pomoct volám na skypu s kamarádem a já ho slyším a on mne ne včem je problém prosím napište děkuji

 8. chyba zdenek
  19. 4. 2013 at 09:47

  dobrý den.po každém vypnutí počítače musím znovu instalovat skype.co stím?jinak se nikomu nedovolám jenom mohu na skype psát vzkazy.děkuji za radu.

 9. chyba pavel
  8. 7. 2013 at 19:34

  mam problem nechce semi ukazat ze mam pripojeny mikrofon co mam udelat

 10. Janík
  10. 8. 2013 at 12:55

  Dobrý den.
  Když jsem si koupil sluchátka všechno jelo skvěle, ale poté sem dostal nový internet a od té doby mě kamarádi neslyší.
  Skoušel jsem vše podle návodu nahoře, ale paá věcí mi chybělo
  1) Reproduktory > Úrovně > Mikrofon – Mikrofon tam nikde nemám
  2) Záznam > Mikrofon > Vlastní – Vlastní tam nikde nemám vlastně tam mám jen obecné.
  No, a to je asi všechno. Díky za odpověd‘
  Mám Windows 7, a mikrofon na sluchátkách
  Napište na můj Email: Zombie1971@seznam.cz díky moc

 11. Dejv
  26. 8. 2013 at 11:31

  Čauko prosímvás mám windows XP Service Pack 3 a nejede mi mikrofon a ikdyž sem udělal všechno tady tak pořád nic Poraďte prosím

 12. Joop
  6. 9. 2013 at 15:16

  Dobrý den,
  mám stejný problém jako Marek (viz prosinec 2012). Bohužel mu nikdo neodpověděl. Mám notebook win7 64bit, sluchátka s mikrofonem Logitech, jack 3,5 mm. Nelze nahrát zvuk mého hlasu. Sluchátka fungují bezproblémů, problém je jen s mikrofonem a záznamem hlasu.
  Předem moc díky.

 13. karel
  26. 12. 2013 at 16:26

  Zdravím, mám xp, právě jsem nastavil mikrofon dle návodu nahoře, mikrofon byl před tím slabý. Mám sluchátka s mikrofonem a teď je mikrofon perfektně hlasitý, ale kamarád na skype slyší i hru, kterou mám spuštěnou na pc. Kde jsem udělal chybu, jde to nějak opravit? Dík

 14. Martin
  29. 12. 2013 at 22:20

  zdravím mám problém, kdykoliv když volám s kamarády na skypu tak se mi za čas zeslabí mikrofon (není to chyba mikrofonu ani nastavení windows) po čase se opět zesílí a slyší mě normálně zkoušel jsem aji měnit sluchátka s mikrofonem atd. bez úspěchu, netuším čím by to mohlo být

 15. Tereza
  24. 1. 2014 at 16:44

  Dobrý den, mám problém s tím, že mě nikdo neslyší, když mluvím skrz můj mikrofon co je v ntb. Nastavila jsem vše podle výše zmíněného návodu a stále nic, nevíte, v čem by mohl být problém ? :/

 16. atelierdk
  24. 1. 2014 at 18:57

  Terezo, jaké máš Windows? Bez toho se nehneme dál…

 17. Tereza
  24. 1. 2014 at 22:21

  Mám windows 7, zvláštní je, že pokud sem zkoušela sluchátka s mikrofonem, chvíli to fungovalo ale pak už ne.

 18. Patrik
  11. 2. 2014 at 01:46

  Dobrý den, mám takový problém, vím že je to v PC… skoušel sem asi 5 ruznych sluchátek, i odpojit ale nic, pořád když volám nebo mám jen volně pustenej PC tak mi to chrčí… když vypnu sluchátka začne mi to bzučet, mikrofon zeslábl asi o 200% už nevím co mám dělat začalo to asi před týdnem, nevím jak se to stalo vážně prosím o odpověď, díky

 19. matěj
  20. 3. 2014 at 19:00

  Dobrý den
  Mám windows xp zvukovou kartu C-Media Wave Device.
  Počítač mi vubec nebere mikrofon (zkosel jsem připojit 3 různé)a vzdy sem slišel chviličku šum a pak nic.
  Prosím odpověd,Děkuju.

 20. zbyněk
  20. 7. 2014 at 14:11

  Ahoj
  mám problém s mikrofonem před měsicem jsem nastavil mikrofon dle vaších pokynu šlo to vyborně ale když jsem mikrofon odpojil a zase zapojil už to dle vašich návodu nefunguje( operačni systěm windows 7)

 21. Richard
  13. 12. 2014 at 17:06

  Ahoj, mám menší problém.. Asi před měsícem sem s kámošem volal přes skype.. všechno fungovalo.. Ale zničehonic my vypadl zvuk.. Měl sem podezření na program Overwolf který sem si stáhl spolu s TS3.. Bylo to tak Overwolf mi přepnul záznam z „Mých ůst“ Na zvuky od počítače.. Tak sem si to zase přehodil… Ale žádná změna.. Zkoušel sem různé videa na YT s nastavováním mikrofonu Ale žádné video mi nepomohlo.. Taky sem hledal různý články jak bych tenhle problém mohl vyřešit.. Ale nikde sem nic nenasel.. Takže když od té doby z někým volám přes skype a pustím si třeba písničku nebo zapnu nějakou hru.. Jsou slyšet pouze zvuky ze hry nebo ta hudba.. Nevím si rady.. Takže kdyby mi někdo mohl poradit Prosím o napsání na mou E-Mail Adresu Anderlax@seznam.cz Předem Díky za odpověď

 22. Martin
  18. 1. 2015 at 13:24

  Dobrý den, chci natáčet v programu Fraps ale nejde mě slyšet. Nevíte co stím může být. Mám windows 7

 23. Honza
  27. 1. 2015 at 15:12

  Nazdárek, můj problém je určitě pro odborníka na vysoké úrovni, ale co kdyby. Potřeboval bych ve W XP na šavli mikrofonu udělat aktivní stereováhu. Troufne si na to někdo?

 24. miroslav fedak
  18. 5. 2015 at 21:44

  dobrej den nevite jak funguje zvuk na win 10

 25. FRANTISEK GANCARCIK
  23. 9. 2016 at 19:24

  NEFUNGUJE MI MIKROFON NA WINDOWS 7 32 BI. U SKYPE .DEKUJI

 26. 28. 1. 2017 at 18:55

  Dobrý den, Mám windows XP ale nemám tam v nastevení Mikrofon Boost ale jen Monitoring 1 Kde to mám zesílet?

 27. eva furisova
  10. 5. 2018 at 13:39

  jak mam odstranit tabulku volume na pc objevuje se porad ,pri hrah,u filmu proste porad uprostred obrazovky dekuji

 28. eva furisova
  10. 5. 2018 at 13:43

  porad se mi na prostredku obrazovky na pc objevuje tabulka volume ,pri hrah nebo u filmu nevim jak se ji zbavit

 29. 15. 12. 2020 at 18:38

  Nejde mi mikrofon a nemohu nastavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *