Nová verze 9.10 operačního systému Ubuntu má při instalaci ve Windows problémy se startem. Součástí nové distribuce je totiž i nový a zřejmě nedostatečně otestovaný systém zavádění, takže po instalaci do Windows přes WUBI jednoho dne zaktualizujete systém a uvidíte jen minimalistickou verzi zavaděče GRUB, která vypíše pouze text sh:grub> a umožní pouze používat příkazový řádek. Od té doby je startovací nabídka GRUBu v nenávratnu… Podívejte se, jak můžete Ubuntu znovu nastartovat
Štítek: Ubuntu
Instalace přídavků pro hosta do Virtual boxu a nastavení sdílených složek
Po instalaci operačního systému do virtuálního počítače potřebujete nainstalovat takzvané přídavky (additions), které umožňují hladký přechod kurzoru mezi hostitelským a hostovaným systémem, poskytují lepší možnosti nastavení zobrazení, často i sdílení schránky mezi oběma systémy. Dovolují také připojení sdílené složky, která pak slouží pro výměnu souborů mezi hostitelským a hostovaným systémem. Předvedeme si instalaci a nastavení v programu VirtualBox pro Windows i pro Linux, takže navážeme na předchozí články o instalaci Kubuntu do VirtualBoxu.
Instalace Kubuntu 9.04 (nejen do VirtualBoxu)
V minulých dvou článcích jsme si pověděli o virtualizaci a ukázali si, jak ve VirtualBoxu založit nový virtuální počítač. Nyní si do nově připraveného virtuálního stroje nainstalujeme operační systém. Pojďte si nainstalovat Kubuntu, je to snadné a rychlé. Instalace se nebude prakticky lišit ani v Ubuntu, Xubuntu a Edubuntu, všechny tyto systémy jsou postaveny na stejném základě. Instalace do virtuálního počítače se nebude v ničem zásadním lišit ani od instalace do fyzického počítače.
Vytvoření virtuálního stroje ve VirtualBoxu
V minulém článku jste si mohli přečíst obecné věci týkající se tří nejznámějších virtualizačních programů a virtuálních počítačů v nich vytvořených. Pro domácí použití jsme zvolili VirtuaBox a nyní si předvedeme vytvoření virtuálního počítače, do kterého později nainstalujeme Kubuntu 9.04. Vytvoření virtuálních počítačů pro jiné systémy je obdobné. Pracujeme ve VirtualBoxu verze 3.0.4. Související články:Instalace Kubuntu 9.04 (nejen…
Ubuntu přes Wubi – přístup na obsah disku s instalací Ubuntu
Pokud jste si nainstalovali Ubuntu (nebo Kubuntu, Xubuntu či Edubuntu) přes nástroj Wubi, možná vás zarazilo, že mezi diskovými jednotkami nevidíte tu, na které máte Ubuntu nainstalováno, takže se nedostanete k souborům, které jste používali ve Windows. To by ovšem v případě počítače s jedním diskovým oddílem bylo frustrující. Ve Wubi pochopitelně existuje způsob, jak se k zbývajícímu obsahu disku dostat.
Wubi aneb Linux ve Windows
Začínají prázdniny a tak možná budete mít víc času experimentovat. Zajímá vás linux a chcete si opravdu vyzkoušet, jak se v něm pracuje? Nainstalujte ho do Windows! Live CD Ubuntu a jeho klonů (Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu) obsahují již od verze 8.04 Hardy Heron prográmek WUBI (Ubuntu installer for Windows), který vám to umožní. Než se do toho ale pustíte, přečtěte si následujících pár řádků, které vám odpoví některé nezodpovězené otázky.
Jak se dostat v případě poruchy ke svým souborům?
Linux nezávazně, ale neomezeně!
Možná už jste vyzkoušeli liveCD s nějakou linuxovou distribucí. Na vyzkoušení je takové liveCD dobré, nezůstanou vám po něm v počítači žádné změny ani stopy, ale běda, pokud chcete v linuxu uchovat nějaké nastavení či doinstalovaný program. Na CD se nedá zapisovat, takže si změny v konfiguraci neuložíte. Nepotřebujete dostat na flash disk instalační CD svého oblíbeného linuxu, abyste jej mohli instalovat i na netbook, který nemá CD/DVD mechaniku?