Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak zafixovat buňku v Excelu

Začátečníci v Excelu často zápasí s elementárními operacemi. Přestože některé znám, pokud je delší dobu nepoužívám, taky zapomenu, jak je přesně zapsat. Takže klasický příklad fixování buňek ve vzorcích, který by mohl být uveden třeba takovýmto dotazem:

Potřebuji v Excelu násobit buňky sloupce C (stovky buněk) stále stejným číslem, které je v jedné buňce (B2) jako výsledek určitého výpočtu. Jenže parametry se občas mění a s nimi i toto číslo. Když si do sloupce D zadám vzorec „=(B2*C2)“ a pak ho kopíruji do buňky D3, bude výsledkem vzorec „=(B3*C3)“ a nikoli „=(B2*C3). Nechce se mi ty stovky vzorců vytvářet ručně, Excel má na to určitě nějaký fígl…

Fígl spočívá v tom, že buňku B2 musíte zafixovat. To se provádí znakem $ (pro napsání stiskněte pravý Alt +ů) před patřičnou adresou. Zapište tedy vzorec v následující podobě: „=($B$2*C3)“.

excel fixování buňek

  Poznámka: Znak $ může fixovat samostatně jak sloupec nebo řádek. Kromě varianty $B$2 se tedy lze setkat i s variantami $B2 a B$2. Při kopírování vzorců s adresou B$2 tedy zůstane konstantní řádek č. 2, písmeno označující sloupec se bude měnit.

  Pak výslednou buňku D2 rychle rozkopírujte tak, že uchopíte myší její pravý dolní roh (ukazatel myši se změní v černý křížek) a táhnete myší dolů k poslední buňce, do které chcete vzorec kopírovat.

   8 comments for “Jak zafixovat buňku v Excelu

   1. Stanislav Roth
    7. 5. 2012 at 08:33

    Dobrý den
    Znak $ se v excelu přidává mnohem efektivněji po zápisu odkazu na buňku (např. zmíněná B2) a poté stisk F4 – dojde ke změně relativního odkazu na buňku (B2) na odkaz absolutní ($B$2). Opakovaným (druhým) stiskem F4 měníme absolutní odkaz na relativní u sloupce($B2) a zůstává absolutní u řádku, další stisk je změna mezi sloupcem a řádkem(B2$) a při čtvrtém stisku se odkaz na buňku mění opět na relativní (B2 – viz. nápověda excelu a správná terminologie).

   2. Jirka
    2. 12. 2013 at 10:57

    Dobrý den, potřeboval bych poradit jak absolutně zafixovat hodnotu vzorce. Příklad: V buňce F1 mám vzorec: =$A$1+$C$1, který se automaticky po odstranění sloupce B změní na =$A$1+$C$1. Potřeboval bych, aby vzorec i po odstranění sloupce B zůstal stejný a to: =A1+C1.
    Mnohokrát děkuji za odpověd.

   3. atelierdk
    2. 12. 2013 at 11:35

    Nějak nevidím rozdíl mezi =$A$1+$C$1 a =$A$1+$C$1…

   4. Jirka
    2. 12. 2013 at 14:42

    Atelierdk: má naprostou pravdu. Omlouvám se! Odpověď jsem nakonec našel u německých soudruhů od Windows. Na začátku se mi to zdálo poněkud přihlouplé, ale je to prostě geniální! Aby Excel vzorce při manupulaci s buňkami svévolně neměnil, tak je nutné je zapsat odkazy ve tvaru NEPŘÍMÝ.ODKAZ:
    =A1+C2 /toto je původní vzorec/
    =NEPŘÍMÝ.ODKAZ(„A1“)+NEPŘÍMÝ.ODKAZ(„C1“) /je to samé, ale po smazání sloupce B se odkaz nezmění na =A1+B1, nýbrž zůstane pořád stejný, „zabetonovaný“ na =A1+C1/
    No a pro fajnšmekry ještě uvedu vzorec, pro který toto řešení hledal (odkaz je na jiný list):
    = SOUČIN.SKALÁRNÍ((NEPŘÍMÝ.ODKAZ(„Data1!$B$12:$B$60000“)=A3)*(NEPŘÍMÝ.ODKAZ(„Data1!$I$12:$I$60000“)))
    Pokud na listu Data1 smažu a nebo přidám sloupce, tak se odkaz na sloupec B a nebo I nezmění, protože je fixní.
    Přeji všem úšpěšný den!

    P.S. Za co se člověk sám nepochválí, tak to za něj nikdo jiný neudělá;-)

   5. atelierdk
    2. 12. 2013 at 14:54

    Ale udělá! Nakonec tě moje sarkastická odpověď přiměla najít řešení a ještě se o ně podělit ;-). Děkuju ti, Jirko, za všechny čtenáře tohohle webu!

   6. Ivan
    5. 10. 2015 at 17:44

    Dobrý den,

    prosím o radu. Jak napsat vzorec, když: mám tři buňky, každá obsahuje určité číslo. U každé buňky bude výpočet, kdy vzorec vezme to číslo ve své buňce , vynásobí ho 10 a musí ho vydělit ale tím nejvyšším číslem z jedné z těch tří buňek.

    Děkuji moc za pomoc

   7. 22. 9. 2017 at 11:29

    píčoooo

   Napsat komentář

   Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *