Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Snímek obrazovky (screenshot) na telefonu či tabletu s Androidem

Zachycení snímku obrazovky na mobilním zařízeníChytré telefony jsou na postupu a vstřícnější tarify mobilních operátorů přiměly již nejednoho konzervativce opustit svůj tlačítkový telefon, jehož největší předností (přiznejme si to) byla týdenní výdrž baterie. Čím víc majitelů smartphonů, ale i tabletů, tím větší potřeba ukázat někomu, co že na obrazovce vidím. Důvody mohou být různé – buď se chci pochlubit (třeba dosaženým skóre ve hře), nebo chci někomu poradit, nebo chci dát někomu informace potřebné k tomu, aby poradil on mně. Umíte udělat snímek obrazovky na svém chytrém telefonu?

Snímek obrazovky v androidu 4 a vyšším

U zařízení s operačním systémem Android 4 a novějším je pořízení snímku obrazovky otázkou vteřiny.

stiskněte současně tlačítko pro vypnutí a tlačítko pro snížení hlasitosti a podržte je stisknutá asi 1 sekundu. Obrazovka blikne, ozve se zvuk závěrky fotoaparátu a na obraovce se objeví informace o uložení snímku.

Pokud se to nepodaří hned napoprvé nezoufejte, stisknutí vyžaduje trochu cviku, občas se přihodí, že místo snímku obrazovky jen o stupeň snížíte hlasitost, nebo vám naskočí nabídka vypnutí telefonu.

U některých zařízení budete muset použít jinou kombinaci tlačítek.

Někdy ovšem ani tato kombinace nemusí fungovat. Co potom? Zkuste kombinaci různých tlačítek:

  • tlačítko vypnutí + zvýšení hlasitosti
  • tlačítko vypnutí + tlačítko Home
  • tlačítko Home + tlačítko pro přehled aplikací
  • tlačítko Home + tlačítko zpět
  • další kombinace výše uvedených tlačítek

Nezapomeňte, že tlačítka je třeba držet stisknutá asi 1 sekundu.

U Samsungů zpravidla funguje stejná kombinace jako u iPhonů – tlačítko vypnutí a tlačítko „Domů“.

Můžete také využít některou z řady aplikací pro pořizování snímků obrazovky (anglicky se jim říká screenshot, nebo screen capture, z toho bývají často odvozeny jejich názvy, pokud byste je hledali na Google Play).

Zachycené snímky pravděpodobně nebudete mít ve složce s fotografiemi z foťáku. Pravděpodobně je najdete ve složce Pictures > Screenhosts. Jde o obrázky, takže dále s nimi můžete pracovat bez omezení – upravovat je v aplikacích, sdílet přes email, Facebook apod.

Umístění zachycených snímků obrazovky (screenshotů) v OS Android

Snímek obrazovky v starším androidu (3.2 a nižším)

Ve starších verzích systému Android se příliš nepočítalo s tím, že by snímky obrazovky potřeboval dělat někdo jiný než vývojáři. Máte možnost vyzkoušet některou z aplikací na Google Play, například screenshot, Capture Screen Plus, Screenshot, a celou plejádu dalších.

Řada z nich však funguje jen na „rootnutém“ telefonu (např. poslední z odkazovaných výslovně uvádí, že v androidu 2.3 vyžaduje „root“) a problém je i v tom, že málokde najdete kompatibilitu se staršími verzemi Androidu. Zkuste prostudovat recenze, ale často záleží i na modelu telefonu, někomu aplikace fungují a jinému nemusí, což se na recenzích může podepsat negativně.

Můžete také využít komplikovanější postup s Android SDK a počítačem uveřejněný na stránkách PC Worldu.

Snimek obrazovky na iPhonu

U telefonu nebo tabletu iPad od Apple je pořízení screenshotu obdobně jednoduché jako u novějších Androidů. Stačí současně podržet tlačítko pro vypnutí a tlačítko Home. Obrazovka blikne, ozve se zvuk závěrky a obrázek je na světě.

Všechny obrázky naleznete ve složce fotografií, kam se ukládají všechny snímky z foťáků.

11 comments for “Snímek obrazovky (screenshot) na telefonu či tabletu s Androidem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.