Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Nastavení automatické aktualizace ve Windows XP

U mnoha lidí nacházím ve Windows XP v Oznamovací oblasti vedle hodin ikonu automatické aktualizace (žlutý štít s vykřičníkem) a zjišťuji, že pořádně neví, co s ní, ani jak se jí zbavit.

Ikona automatické aktualizace

Ikona automatické aktualizace

Ikona automatické aktualizace se v oznamovací oblasti objeví:

  • když se právě stahují nějaké aktualizace
  • když jsou aktualizace stažené a připravené k instalaci
  • když jsou nalezeny nějaké aktualizace a jsou připraveny ke stažení

Která z možností je ta pravá poznáte, když na ikonku najedete myší a necháte ji zde chvíli stát. Nad ikonou se objeví bublina s informací o stavu aktualizací. Stahování aktualizací probíhá na pozadí a děje se hlavně v době, kdy internetové připojení zahálí. Pokud začnete stahovat nějaký velký soubor, stahování aktualizací se přeruší a bude pokračovat později, až bude na lince volno.

Jak se ikony automatických aktualizací zbavit?

Jednoduše tak, že aktualizace nainstalujete. Pokud ikona hlásí, že jsou aktualizace připraveny ke stažení, poklepejte na ni a otevře se okno, ve kterém vyberete způsob instalace aktualizací.

Volba typu instalace aktualizaci

Volba typu instalace aktualizací

Expresní instalace se vás nebude na nic ptát a bez vaší kontroly nainstaluje všechno stažené. Zkušenější preferují vlastní instalaci, neboť pak v dalším okně vidíte, jaké aktualizace se chystají instalovat a ty, které nechcete jednoduše z instalace vyloučíte tím, že odškrtnete jejich zaškrtávací políčko. Můžete tak například zabránit tomu, aby se váš milovaný (ale zastaralý, problematický a málo bezpečný) Internet Explorer 6 aktualizoval na verzi 7, která má pro vás nezvyklé ovládání.

Odznačte aktualizace, které nechcete instalovat

Odznačte aktualizace, které nechcete instalovat

Poznámka: Pokud se bojíte, že se vaše nelegální Windows “propadnou do tmy”, nevolte expresní instalaci, ale vlastní instalaci a odškrtněte aktualizaci KB905474 Windows Genuine Advantage Notification. (WGA notification). A ještě jedno upozornění: WGA notification je také neoddělitelnou součástí aktualizace Service Pack 3 pro Windows XP.

Jakmile odznačíte některé aktualizace, bude následovat oznámení, že aktualizace, které nejsou vybrány, nebudou nainstalovány. Pokud zde zaškrtnete, že vás Windows na tyto aktualizace již nemají upozorňovat, po instalaci žádoucích aplikací ikona zmizí, a to až do té doby, dokud se na aktualizačním serveru neobjeví další nové aktualizace.

Permanentni skryti nežádoucich aktualizaci

Permanentní skrytí nežádoucích aktualizací

Aktualizace, které jste takto permanentně skryli, již příště v nabídce nebudou, ale existuje způsob, jak je později zase zobrazit.

Kdy se aktualizace stahují?

Ikonka automatických aktualizací se vám bude objevovat se železnou pravidelností každý měsíc, protože Microsoft vydává nové aktualizace vždy druhé úterý v měsíci. Pokud se ve Windows objeví nějaká opravdu vážná a nebezpečná chyba, může se důležitá aktualizace nabídnout ke stažení i “mimo pořadí”.

Chci to mít pod kontrolou!

Chování automatických aktualizací si můžete změnit podle svého. Spusťte Ovládací panely (Start > Ovládací panely) a odkazem vlevo je přepněte do klasického zobrazení (ikonky). Vyberte Automatické aktualizace.

Ovládaci panel pro nastaveni aktualizaci

Ovládací panel pro nastavení aktualizací

V okně automatických aktualizací můžete vybrat čtyři stavy:

  1. budou se stahovat a instalovat zcela automaticky (můžete si nastavit i čas)
  2. stáhnou se automaticky, ale spustíte je ručně
  3. oznámí se jejich dostupnost, ale stažení a instalace bude ruční
  4. zcela aktualizace vypnete
Nastaveni automatických aktualizaci

Nastavení automatických aktualizací

Vypnutí nedoporučuji, mnohé aktualizace jsou důležité kvůli zabezpečení, spíše doporučuji možnost 2 nebo 3, kdy máte dostatečnou kontrolu.

Odkazem Znovu nabídnout skryté aktualizace můžete také vrátit znovu do hry aktualizace, které jste při instalaci permanentně vypnuli.

Obnova skrytých aktualizaci

Obnova skrytých aktualizací

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.