Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Štítek: VirtualBox

Instalace přídavků pro hosta do Virtual boxu a nastavení sdílených složek

virtualbox_icon

Po instalaci operačního systému do virtuálního počítače potřebujete nainstalovat takzvané přídavky (additions), které umožňují hladký přechod kurzoru mezi hostitelským a hostovaným systémem, poskytují lepší možnosti nastavení zobrazení, často i sdílení schránky mezi oběma systémy. Dovolují také připojení sdílené složky, která pak slouží pro výměnu souborů mezi hostitelským a hostovaným systémem. Předvedeme si instalaci a nastavení v programu VirtualBox pro Windows i pro Linux, takže navážeme na předchozí články o instalaci Kubuntu do VirtualBoxu.

Instalace Kubuntu 9.04 (nejen do VirtualBoxu)

kubuntu_logo03

V minulých dvou článcích jsme si pověděli o virtualizaci a ukázali si, jak ve VirtualBoxu založit nový virtuální počítač. Nyní si do nově připraveného virtuálního stroje nainstalujeme operační systém. Pojďte si nainstalovat Kubuntu, je to snadné a rychlé. Instalace se nebude prakticky lišit ani v Ubuntu, Xubuntu a Edubuntu, všechny tyto systémy jsou postaveny na stejném základě. Instalace do virtuálního počítače se nebude v ničem zásadním lišit ani od instalace do fyzického počítače.

Vytvoření virtuálního stroje ve VirtualBoxu

virtualbox_01a

V minulém článku jste si mohli přečíst obecné věci týkající se tří nejznámějších virtualizačních programů a virtuálních počítačů v nich vytvořených. Pro domácí použití jsme zvolili VirtuaBox a nyní si předvedeme vytvoření virtuálního počítače, do kterého později nainstalujeme Kubuntu 9.04. Vytvoření virtuálních počítačů pro jiné systémy je obdobné. Pracujeme ve VirtualBoxu verze 3.0.4. Související články:Instalace Kubuntu 9.04 (nejen…

Continue reading

VirtualBox – Linux, Windows etc ve Windows bez dělení disku

virtualbox_icon

Už několikrát jsme se na těchto stránkách věnovali možnostem nezávazného testování Linuxu. Dnes si představíme možnost instalace nejen Linuxu, ale i Windows a dalších operačních systémů do vašeho počítače bez dělení pevného disku. Dnes využijeme takzvané virtualizace – softwarově vytvoříme v počítači další virtuální počítač, do kterého zvolený operační systém nainstalujeme. Můžete tak pracovat ve Windows a Kubuntu nebo jiný Linux vám přitom poběží v okně virtualizačního programu.