Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak je ten obrázek velký?

pic_resolution_0aS digitálními obrázky přicházíme do styku každodenně. Než se do světa rozeběhly digitální fotoaparáty, málokdo z obyčejných uživatelů se staral o to, jak je obrázek v počítači velký. Možná budete překvapeni, ale velikost digitálního obrázku se neudává v délkových mírách.

Rastrový obrázek (např. fotografie) je složen z mřížky barevných čtverečků, podobně jako byste vybarvili čtverečkovaný papír. Za to, že čtverečky nevidíme, vděčíme tomu, že se obvykle zobrazí velmi malé, takže lidskému oku splývají. Zkuste si ale zvětšit obrázek na 500 %!

Nejdůležitější pro obrázek je, kolik těchto čtverečků obsahuje. To ovlivňuje, jak velký a jak kvalitní obrázek můžeme vytisknout na papír.

Obrazové body

Základní hodnotou velikosti jsou rozměry v obrazových bodech (pixelech), například 1024 × 768. Ty určují, kolik obrazové informace je v obrázku a zároveň kolik kilobajtů nebo megabajtů obrázek zabere.

Megapixely!

Fotoaparáty informaci o velikosti zjednodušují – rozměry obrázku v obrazových bodech vynásobí a výsledek dělí miliónem, dostanete tak hodnotu v megapixelech. Pro rozměry 1024 × 768 dostanete přibližně 0,79 MPx.

Délkové míry

Vztah mezi počtem obrazových bodů a rozměry v jednotkách délky upravuje veličina zvaná rozlišení. Udává počet obrazových bodů na jednotku délky, kterou je běžně palec (25,4 mm). Rozlišení se označuje zkratkou ppi, která znamená pixel per inch (obrazový bod na palec), nebo také dpi (dot per inch – bod na palec). Představa, že se na vzdálenost 2,5 cm vtěsná 300 teček, je docela názorná.

Snadno odvodíme, že obrázek o velikosti 1024 × 768 bodů bude mít při rozlišení 100 ppi rozměry 10,24 × 7,68 palců, tj. přibližně 26 × 19,5 cm, při rozlišení 300 ppi však to bude jen 8,7 × 6,5 cm.

Rozlišení obrázku je důležité pro tisk obrázku, neboť určuje jeho kvalitu. Vezmete rozměry obrázku v pixelech a vydělíte ho rozměry (v palcích) v jakých chcete obrázek vytisknout.

Vyjde-li vám při požadovaných tiskových rozměrech fotografie rozlišení okolo 100 ppi, bude kvalita bídná, obraz bude neostrý, šikmé hrany budou zubaté. Přijatelnou kvalitu na většině tiskáren dostanete při rozlišení 200–300 ppi.

Usilovat o vyšší rozlišení na běžné domácí nebo kancelářské tiskárně nemá smysl, kvalita tisku se již téměř nezvyšuje, ale zbytečně velký soubor pak zpomaluje zpracování stránky v tiskárně . Pro kvalitní tisk obrázků ofsetovým tiskem (v tiskárně na tiksařském stroji) na křídový papír však může být hodnota 400–500 ppi optimální.

Rozměry v pixelech zjistíte ve vlastnostech souboru.

pic_resolution_4a

Rychlejší je ale zjistit hodnotu v prohlížeči obrázků (určitě nějaký používáte) nebo v programu pro úpravu obrázků (na obrázku je prohlížeč XnView).

pic_resolution_1

Chcete-li získat o rozměrech obrázku podrobnosti, nebo rozměry změnit, otevřete si pak okno rozměrů obrázku (opět v XnView).

pic_resolution_2

pic_resolution_3

Rozměry obrázku v pixelech ovlivňují, jak velký obrázek lze kvalitně vytisknout. Vzhledem k tomu, že rozlišení vypovídá o tom,  jak bude obrázek v požadovaných tiskových rozměrech kvalitní, zjistit nebo spočítat si rozlišení obrázku pro tisk se rozhodně vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.