Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Objedeme celej svět… s Google Earth!

google_earth_iconNevyšla vám letos dovolená podle vašich představ? Nezoufejte, na vysněná místa se můžete podívat zadarmo. S programem Google Earth můžete shlédnout sedm divů světa nebo se podívat do nejzapadlejší indiánské vesničky někde v Amazonii. Zkrátka, můžete procestovat celý svět, aniž byste se vzdali pohodlí svého pokoje. Google Earth je elektronický atlas světa, který využívá satelitní snímky zemského povrchu a připraví vám úchvatnou podívanou.

V případě, že jedinečný atlas Google Earth neznáte, přináším vám stručný návod, jak tento program nainstalovat a ovládat.

V internetovém prohlížeči otevřete stránku earth.google.cz. I v případě, že se vám stránka zobrazí česky, v roletce Změnit jazyk v pravém horním rohu stránky vyberte volbu česky a počkejte, až se stránka znovu načte. Pak klikněte na modré tlačítko Stáhnout Google Earth 5.0.

google_earth_01

Na následující stránce si můžete přečíst smluvní podmínky a pak klikněte na tlačítko Souhlasím, stáhnout. Ke stažení se vám nabídne soubor Google Updater.exe, který si uložte například na plochu a po dokončení stahování jej spusťte.

Spustí se okno programu Google Updater, který zajistí stažení a instalaci programu Google Earth. Instalace nevyžaduje žádný váš zásah. Nakonec budete informováni o úspěšném dokončení a instalace a tlačítkem Spustit aplikaci Google Earth program poprvé spustíte.

google_earth_02

Poznámka: Program vyžaduje, abyste byli při jeho použití připojeni k internetu, satelitní snímky si neinstaluje do vašeho počítače, ale stahuje je z internetového serveru.

Zavřete okno Tip při spuštění a objeví se před vámi pohled na zeměkouli. Uchopíte-li kterékoliv místo na povrchu Země myší, a potáhnete libovolným směrem, budete zeměkoulí otáčet.

google_earth_03

Poklepáním levým tlačítkem myši na některé místo na povrchu se toto místo přesune do středu okna a pohled se přiblíží. Chcete-li pohled oddálit, poklepejte na určité místo pravým tlačítkem myši. Toto místo se opět nastaví do středu pohledu. Tažením myší můžete svůj pohled posouvat.

K ovládání pohledu slouží i tři prvky, které se zobrazí, najedete-li myší k pravému okraji okna.

google_earth_03a

Horní kruh s okem pohled otáčí a naklápí. Kliknutím na boční šipky kruhu budete otáčet polohu vzhledem ke světovým stranám.

google_earth_04a

Horní šipka bude zvedat váš pohled na Zemi směrem k horizontu, dolní šipka jej pak bude navracet do svislého směru.

google_earth_04

Chcete-li najít konkrétní místo podle názvu, napište ho vlevo nahoře do políčka Přelétnout a klikněte na tlačítko s lupou. Velké množství míst najdete pod českými názvy, např. Eiffelova věž apod. Nedaří-li se vám místo najít, zkuste angličtinu nebo jiný světový jazyk (např. Nazca drawings – kresby na planině Nazca).

google_earth_05

Modré čtverečky značí fotografie.

google_earth_06

Klikněte na některý čtvereček a na tomto místě se otevře fotografie.

google_earth_07

Čtverečky a další informace můžete vypnout, aby vám nerušily výhled. Vlevo v části Vrstvy odznačíte políčko Zeměpisný web.

google_earth_08

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.