Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Nenechte Word kazit texty

ms_office_logo

Nejspíš to znáte: nainstalujete Word, napíšete pár stránek textu, a když je po sobě čtete, nevěříte vlastním očím… Word některá slova zkazí! Normálně si vymýšlí – Enter změní na Ester, z brněnského IT veletrhu Invex udělá Index, nejšťastnější změní na nešťastnější, naskenovat na neskenovat, redakční systém Marwel přejmenuje na Marcel apod. Dlouhá léta a celou řadu verzí tahle “vlastnost” otravuje uživatele Wordu a kazí texty. Víte jak se tohoto nešvaru zbavit?

Budete se možná divit, ale nejde o chybu v programu. Na vině je jedna funkce automatických oprav, která je možná užitečná v anglicky mluvících zemích, ale u nás je podle mého názoru prakticky nepoužitelná a měla by být po instalaci neaktivní. Word totiž slova, která kontrola pravopisu označuje za chybná, automaticky nahrazuje výrazy z pravopisného slovníku. Zkontrolujte si tedy tuto funkci ve svém Wordu a vypněte ji ručně co nejdříve (nejlépe hned po instalaci), ušetříte si spoustu nepříjemných chvilek.

Ve starších verzích Wordu až do verze 2003 zvolte Nástroje > Možnosti automatických oprav.

Ve Wordu 2007 klikněte na šipečku vedle panelu nástrojů Rychlý přístup a v nabídce klikněte na volbu Další příkazy.

autocorrect_1

V okně Možnosti aplikace Word pak v levém sloupci vyberte položku Kontrola pravopisu a mluvnice a dále v pravé části okna klikněte na tlačítko Možnosti automatických oprav. (Opravdu nechápu, proč to musí být ve Wordu 2007 tak složité!)

autocorrect_2a

V okně automatických oprav přejděte na kartu Automatické opravy a zde v dolní části odznačte políčko Automaticky použít návrhy kontroly pravopisu. Změny uložte tlačítkem OK.

autocorrect_3

Poznámka: Tato funkce není vázána na konkrétní dokument, ale na program Word. Dejte tedy pozor – pokud budete svůj dokument upravovat na cizím počítači, kde nemá Word tuto funkci vypnutou, mohou se vám opět některá slova bez upozornění kazit.

4 comments for “Nenechte Word kazit texty

 1. kluk od vedle:-)
  8. 3. 2010 at 21:51

  Wodd 2007 má taky krom pravopisu aj gramatiku, nefunguje to líp? mně přijde, že ty slova nemění tolik jako ty starší paskvily:-)

 2. Jirka
  25. 12. 2016 at 14:47

  Mám Word 2000, ale záložku Pravopis mám nepřístupnou, šedivou, ale stejně mi to opravuje, tak teď babo raď 😀

 3. 2017
  9. 3. 2017 at 07:05

  Word 2013 – tato funkce je zde nefunkční ,aby zmizeli červené vlnovky pod slovem,tak je ještě nutné zrušit všechny tržítka v sekci : Při opravě pravopisu a gramatiky v aplikaci word

 4. Karol
  17. 6. 2017 at 11:59

  Je to odporny zapadny sajrajt. Ta namyslena haved v Redmonte si mysli, ze dokaze predvidat vsetko co ich uzivatelia chcu a proti ich voli im to nanutit pre ich vlastne dobro. Je to totalitny sajrajt. Kto bere ludom moznost urobit chyby (gramaticke) na vlastnu zodpovednost, bere ludom slobodu. Lenze to si v tej totalitnej zapadnej cudzine asi uz nikto neuvedomuje. Namiesto toho si uzivaju slobodu virtualneho sveta a potom skocia s detmi na vylet do nakupneho centra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *