Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak převést PDF na obrázek

Potřebujete převést soubor v PDF nebo jeho část na obrázek v nějakém běžném formátu, např. JPG? Vyberte si z několika možností, které vám Adobe Reader nabízí…

Nejčastěji se k tomuto účelu v Adobe Readeru používá nástroj Snímek (Snapshot), který najdete v nabídce Nástroje > Vybírání a zvětšení.

adobe_reader_snapshot

Nástroj funguje tak, že jeho tažením v dokumentu vymezíte oblast, která se „ofotí“ do schránky. Obsah schránky pak vložíte do nějakého grafického programu (třeba do Malování). Zde jej pak uložíte jako obrázek ve formátu jpg, nebo jiném potřebném obrazovém formátu.

Velikost obrazu (rozlišení) je přímo závislá na zvětšení dokumentu v okně Readeru. Chcete-li velký obrázek, musíte tedy ještě před výběrem pomocí nástroje Snímek nastavit velké zvětšení v Adobe Readeru (viz políčko 200% v obrázku ). Nemusíte mít obavy, že obraz, který chcete „ofotit“, na obrazovce neuvidíte celý. Nástrojem můžete táhnout k okraji obrazovky a obsah okna se bude posouvat naznačeným směrem.

adobe_reader_zoom_a
V Adobe Readeru 8 a vyšším máte ještě možnost použít nástroj Nástroj pro výběr, který najdete ve stejné nabídce, jako nástroj snímek. Jím lze vybrat jednotlivé objekty v dokumentu (obrázky, texty apod). Pak je můžete zkopírovat do schránky (pomocí Ctrl + C) a opět vložit do příslušného programu (Malování, Word apod.). Výhodou je, že takto vyberete obrázek bez případných textů, které do něj zasahují. Chcete-li obrázek i s texty, musíte použít nástroj Snímek.

Poznámka: Ve vlastnostech PDF dokumentu může být zablokováno kopírování a tisk obrázků. V takovém případě nelze obrázky ani texty nástrojem pro výběr vybrat a zkopírovat a nelze použít ani nástroj Snímek. Pak je asi jedinou možností sejmout obsah obrazovky (klávesou PrtScr, nebo speciálním nástrojem).

15 comments for “Jak převést PDF na obrázek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.