Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak převést PDF na obrázek

Potřebujete převést soubor v PDF nebo jeho část na obrázek v nějakém běžném formátu, např. JPG? Vyberte si z několika možností, které vám Adobe Reader nabízí…

Nejčastěji se k tomuto účelu v Adobe Readeru používá nástroj Snímek (Snapshot), který najdete v nabídce Nástroje > Vybírání a zvětšení.

adobe_reader_snapshot

Nástroj funguje tak, že jeho tažením v dokumentu vymezíte oblast, která se „ofotí“ do schránky. Obsah schránky pak vložíte do nějakého grafického programu (třeba do Malování). Zde jej pak uložíte jako obrázek ve formátu jpg, nebo jiném potřebném obrazovém formátu.

Velikost obrazu (rozlišení) je přímo závislá na zvětšení dokumentu v okně Readeru. Chcete-li velký obrázek, musíte tedy ještě před výběrem pomocí nástroje Snímek nastavit velké zvětšení v Adobe Readeru (viz políčko 200% v obrázku ). Nemusíte mít obavy, že obraz, který chcete „ofotit“, na obrazovce neuvidíte celý. Nástrojem můžete táhnout k okraji obrazovky a obsah okna se bude posouvat naznačeným směrem.

adobe_reader_zoom_a
V Adobe Readeru 8 a vyšším máte ještě možnost použít nástroj Nástroj pro výběr, který najdete ve stejné nabídce, jako nástroj snímek. Jím lze vybrat jednotlivé objekty v dokumentu (obrázky, texty apod). Pak je můžete zkopírovat do schránky (pomocí Ctrl + C) a opět vložit do příslušného programu (Malování, Word apod.). Výhodou je, že takto vyberete obrázek bez případných textů, které do něj zasahují. Chcete-li obrázek i s texty, musíte použít nástroj Snímek.

Poznámka: Ve vlastnostech PDF dokumentu může být zablokováno kopírování a tisk obrázků. V takovém případě nelze obrázky ani texty nástrojem pro výběr vybrat a zkopírovat a nelze použít ani nástroj Snímek. Pak je asi jedinou možností sejmout obsah obrazovky (klávesou PrtScr, nebo speciálním nástrojem).

15 comments for “Jak převést PDF na obrázek

 1. Martin
  14. 3. 2010 at 15:26

  Tak tohle je pěkná hovadina! Když to totiž udělám a vložím do malování, obrázek se uloží s hodně sníženou kvalitou a to je pěkně na ho…

 2. atelierdk
  14. 3. 2010 at 20:28

  Martine, přečti si čtvrtý odstavec, který začíná Velikost obrazu… Je tam napsáno: velikost obrázku, který se do malování vloží, závisí na tom, jak moc si zvětšíš při snímání stránku v Adobe readeru nebo v Acrobatu. Když budeš snímat stránku zvětšenou na 800 %, budeš mít tak velký obrázek, že s ním budeš moci tapetovat.
  Ale pozor, aby byl obrázek kvalitní i v malování, musí mít už v PDFku dostatečnou kvalitu. Obrázek bude v malování stejně kvalitní, jak kvalitní ho uvidíš při tom zvětšení v PDF. Když bude obrázek kostičkovaný v PDF, v malování už to lepší nebude. Když to PDF bude vytvořené v režimu „minimální velikost“, nebo „eBook“, tak z toho tiskový obrázek prostě nedostaneš.

 3. Zdeněk
  29. 11. 2010 at 10:45

  Ano, přesně tak. Při kopírování (snímání) obrázku z PDF do malování totiž dochází ke konverzi z Grafiky vektorové na rastrovou, která má ty „kostičky“ neboli pixely v závislosti na zvětšení v PDF.

 4. 30. 5. 2012 at 13:26

  Jednoduché a funkční, díky za tip. Žádný kvalitativní rozdíl jsem při 200% zvětšení nepozoroval…

 5. Jana
  15. 1. 2013 at 00:15

  Perfektní! 🙂

 6. Marie
  1. 3. 2013 at 10:36

  Dobrý den, prosím Vás pokusila jsem se dle návodu převést pdf na obrázek jpg, ale po spoštění Adobe Readeru 10 jsem nenašla v menu „Nástroje“, mám tam jen menu kde je Soubor, Úpravy, Zobrazení, Okna a Nápověda, prosím kde dělám chybu?

 7. atelierdk
  1. 3. 2013 at 11:40

  V Adobe Readeru 10 je nejjednodušší kliknout pravým tlačítkem myši do panelu nástrojů (do toho pruhu ikon) a z místní nabídky vybrat, co je třeba. Nástroj Vytvořit snímek je ve skupině Upravit.

 8. Marie
  1. 3. 2013 at 12:54

  Děkuji za rychlou reakci, už to mám!, ještě jednou děkuji, moc děkuji za pomoc!

 9. Anička
  29. 3. 2014 at 20:59

  Úžasné, děkuji moc! 🙂

 10. Romana
  27. 6. 2014 at 15:55

  Do jaké schránky mám kopírovat? Kde je a kde potom obrázek najdu?

 11. 12. 11. 2014 at 16:26

  Děkuji za pěkný návod. Velmi přínosný.

 12. Dasa
  2. 8. 2015 at 13:38

  A KDE NAJDEM V  PC SCHANKU KDE SA MI SKOPIROVALI Z ADOBE VYBRATE CASTI?

  • atelierdk
   3. 8. 2015 at 08:02

   Kdysi existoval ve Windows prohlížeč schránky (viz Prohlížeč síťové schránky ve Windows XP), ale v sedmičkách a výše už není.

   Nicméně to, co se ti uloží do schránky vložíš do jiného programu (do Malování, do Wordu apod.) nejsnáze pomocí zkratky Ctrl+V nebo z nabídky Úpravy > Vložit případně z kontextové nabídky vyvolané v místě, kde se nachází kurzor, kliknutím pravým tlačítkem myši. V kontextové nabídce je opět příkaz Vložit

 13. alkes
  29. 1. 2016 at 23:21

  vytvořit snímek je skvělá věc, ovšem neví někdo jak vytvořit třba takových 100 snímků?? Ovšem ne ručně, ale třeba za pomoci makra. Díky za odpověď

 14. Monika
  14. 2. 2021 at 14:58

  návod sice starší, ale pomohl mi. JEště doporučuji tuto aplikaci: https://otevrito.cz/o/jak-prevest-pdf-do-jpg Třeba se někomu budu hodit, přeci jenom je aktuálnější

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *