Hlavička - Mezi monitorem a židlí

XnView – všestranný prohlížeč obrázků

xnview_icoPro prohlížení obrázků mají Windows XP i Windows Vista své vlastní programy, chcete-li ale možnosti prohlížení rozšířit a doplnit i bohaté možnosti úprav obrázků, vyplatí se nainstalovat si prohlížeč obrázků. Mezi vydařené prohlížeče už řadu let patří XnView. Je zdarma a bude s vámi komunikovat česky. Má bleskový start a umí zobrazit desítky formátů souborů.

Instalace prohlížeče XnView je naprosto jednoduchá, i když je anglicky. Instalační soubor stáhněte ze stránek výrobce nebo ze stránky www.slunecnice/sw/xnview/fullexe/ a uložte si jej nejlépe na Plochu. Na stažený soubor poklepejte, abyste spustili instalaci.  V instalačním průvodci vystačíte s klepáním na tlačítko Next, jen na druhé obrazovce je třeba odsouhlasit licenční ujednání (vybrat volbu I accept agreement). Samotnou instalaci zahájíte tlačítkem Install a dokončíte tlačítkem Finish. Po úspěšné instalaci můžete stažený instalační soubor z plochy smazat.

Program spustíte z nabídky Start > Všechny programy > XnView > XnView. Objeví se před vámi tip dne, který můžete zavřít, a okno programu rozdělené do tří částí.

xnview_03

Vlevo je průzkumník pro vyhledávání složek, vpravo nahoře je oblast pro miniatury obrázků a ikony jiných souborů, vpravo dole je náhledová oblast, ve které uvidíte větší náhled vybrané miniatury.

Najedete-li ukazatelem myši na vodorovnou nebo svislou hranici mezi jednotlivými částmi okna, můžete ji přetáhnout a změnit tak velikosti příslušných oblastí.

Tip: Umístění jednotlivých oblastí můžete snadno změnit. Zvolte Zobrazit > Rozvržení a vyberte si z nabízených rozvržení.

xnview_04

Velice praktické je třetí rozvržení, které ponechává dostatečný prostor pro miniatury a nabízí výhodný poměr stran pro náhledovou oblast.

xnview_05

Poklepete-li na miniaturu obrázku, otevře se v samostatném panelu Editoru. U takto otevřeného obrázku máte v panelu nástrojů k dispozici jiné ikony příkazů než v prohlížeči. Panelů můžete mít otevřeno více a přepínáte je pomocí záložek pod pruhem nabídek.

xnview_06

Poklepete-li na otevřený obrázek, přepnete se rychle zpět do prohlížeče.

Stisknete-li na miniatuře, nebo na otevřeném obrázku střední tlačítko myši (kolečko), zobrazí se obrázek na celou obrazovku. Zpět se vrátíte stejným tlačítkem. Chcete-li zobrazení obrázku zvětšit nebo zmenšit, použijte k tomu klávesy + nebo kolečko myši.

Máte-li obrázek otevřen, ať už v panelu nebo na celou obrazovku, stiskem mezerníku přejdete k dalšímu obrázku ve složce.

Tip: Velmi adaptabilně můžete nastavit ovládání klávesami a myší. Otevřete Nástroje > Možnosti a v levém podokně možností v položce Obecné vyberte Klávesnice/myš. V levé části nastavte ovládání. Šikovné je nastavit si kolečko myši na přechod na předchozí/další soubor (obrázky ve složce můžete procházet vpřed i vzad) a mezerník na spuštění/zastavení rychlé prezentace. Majitelé notebooků by si pak také měli nastavit položku Kurzor vlevo/vpravo na hodnotu Předchozí/další soubor.

xnview_07

Pokud jste si přenastavili ovládání podle uvedeného tipu, můžete přátelům efektně spustit prezentaci. V prohlížeči vyhledáte v navigační sekci složku s obrázky, které chcete promítnout a na prvním obrázku stisknete střední tlačítko myši, aby se obrázek zobrazil na celou obrazovku. Stiskem mezerníku zahájíte automatické promítání obrázků ve složce. Dalším stiskem mezerníku promítání zastavíte.

Pokud si nastavíte asociace nejrůznějších grafických formátů s programem XnView, budete obrázky v těchto formátech otevírat v XnView poklepáním na ikonu souboru. Výhodou je rychlý start prohlížeče a také možnost
okamžitě projít všechny obrázky ve složce. Asociace nastavíte příkazem Nástroje > Možnosti a v levém podokně možností vyberte položku Asociace. V pravé části okna označte formáty, které chcete otevírat v XnView. Rychlý výběr můžete provést tlačítkem Obvyklé typy.

xnview_08b

Pro prohlížení obrázků mají Windows XP i Windows Vista své vlastní programy, chcete-li ale možnosti prohlížení rozšířit a doplnit i bohaté možnosti úprav obrázků, vyplatí se nainstalovat si prohlížeč obrázků. Mezi vydařené prohlížeče už řadu let patří XnView. Je zdarma a bude s vámi komunikovat česky. Má bleskový start a umí zobrazit desítky formátů souborů.

Instalace prohlížeče XnView je naprosto jednoduchá, i když je anglicky. Instalační soubor stáhněte ze stránky www.slunecnice/sw/xnview/fullexe/ (xnview_01, šipka k odkazu STÁHNOUT ZDARMA) a uložte si jej na Plochu. (xnview_02, šipka k souboru XnView-win-full) Na stažený soubor poklepejte, abyste spustili instalaci. V instalačním průvodci vystačíte s klepáním na tlačítko Next, jen na druhé obrazovce je třeba

odsouhlasit licenční ujednání (vybrat volbu I accept agreement). Samotnou instalaci zahájíte tlačítkem Install a dokončíte tlačítkem Finish. Po úspěšné instalaci můžete stažený instalační soubor z plochy smazat.

Program spustíte z nabídky Start > Všechny programy > XnView > XnView. Objeví se před vámi tip dne, který můžete zavřít, a okno programu rozdělené do tří částí. Vlevo je průzkumník (xnview_03, šipka ke stromu složek vlevo) pro vyhledávání složek, vpravo nahoře je oblast pro miniatury obrázků a ikony jiných souborů, vpravo dole je náhledová oblast, ve které uvidíte větší náhled vybrané miniatury. (xnview_03, šipka k náhledu dole vpravo)

Najedete-li ukazatelem myši na vodorovnou nebo svislou hranici mezi jednotlivými částmi okna, můžete ji přetáhnout a změnit tak velikosti (xnview_03, šipka ke kurzoru – dvojšipce na hranici oblasti náhledu a miniatur) příslušných oblastí.

Tip: Umístění jednotlivých oblastí můžete snadno změnit. Zvolte Zobrazit > Rozvržení (xnview_04, šipka k vybranému rozvržení) a vyberte si z nabízených rozvržení. Velice praktické je třetí rozvržení, které ponechává dostatečný prostor pro miniatury a nabízí výhodný poměr stran pro náhledovou oblast. (xnview_05)

Poklepete-li na miniaturu obrázku, otevře se v samostatném panelu Editoru. U takto otevřeného obrázku

máte v panelu nástrojů k dispozici jiné ikony příkazů než v prohlížeči. Panelů můžete mít otevřeno více a přepínáte je pomocí záložek (xnview_06, šipka k záložkám mezi menu a ikonami nástrojů) pod pruhem nabídek. Poklepete-li na otevřený obrázek, přepnete se rychle zpět do prohlížeče.

Stisknete-li na miniatuře, nebo na otevřeném obrázku střední tlačítko myši (kolečko), zobrazí se obrázek na

celou obrazovku. Zpět se vrátíte stejným tlačítkem. Chcete-li zobrazení obrázku zvětšit nebo zmenšit, použijte k tomu klávesy + nebo kolečko myši.

Máte-li obrázek otevřen, ať už v panelu nebo na celou obrazovku, stiskem mezerníku přejdete k dalšímu obrázku ve složce.

Tip: Velmi adaptabilně můžete nastavit ovládání klávesami a myší. Otevřete Nástroje > Možnosti

a v levém podokně možností v položce Obecné vyberte Klávesnice/myš. V levé části nastavte ovládání. Šikovné je nastavit si kolečko myši na přechod na předchozí/další soubor (xnview_07, šipka k roletce kolečko myši v sekci Myš) (obrázky ve složce můžete procházet vpřed i vzad) a mezerník na spuštění/zastavení rychlé prezentace. (xnview_07, šipka k roletce mezera v sekci Klávesnice) Majitelé notebooků by si pak také měli nastavit položku Kurzor vlevo/vpravo na hodnotu Předchozí/další soubor. (xnview_07, šipka kroletce Kurzor vlevo/vpravo v sekci Klávesnice)

Pokud jste si přenastavili ovládání podle našeho tipu, můžete přátelům efektně spustit prezentaci. V prohlížeči

vyhledáte v navigační sekci složku s obrázky, které chcete promítnout a na prvním obrázku stisknete střední tlačítko myši, aby se obrázek zobrazil na celou obrazovku. Stiskem mezerníku zahájíte automatické promítání obrázků ve složce. Dalším stiskem mezerníku promítání zastavíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.