Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Proces svchost.exe vytíží procesor na 100 %

Tento problém obvykle nastává po instalaci Windows XP SP2, a způsobuje ho služba starající se o automatické aktualizace. Nainstalujete-li čistá Windows XP SP2, začnou si okamžitě po připojení k internetu stahovat desítky aktualizací a tento proces dokáže úplně zahltit procesor.

Microsoft problém opravil v létě 2007, nicméně i dnes vás může podobná situace potkat, nejčastěji bezprostředně po instalaci. Problém popisuje článek KB932494 znalostní databáze Microsoftu. Pomůže vám Agent webu Windows Update (Windows Update Agent 3.0), případně záplata KB927891. Stáhněte a nainstalujte je hned zkraje ručně a pak již můžete pracovat, a také stahovat a instalovat automatické aktualizace bez otravného čekání, až se počítači uvolní potřebné zdroje.

podle některých zdrojů je také možné opravit tento problém následujícím skriptem:

net stop bits
net stop /s wuauserv
regsvr32 /u wuaueng.dll /s
del /f /s /q %windir%\SoftwareDistribution\*.*
del /f /s /q %windir%\windowsupdate.log
regsvr32 wuaueng.dll /s
net start bits
net start wuauserv
wuauclt.exe /resetauthorization /detectnow

Tento text zkopírujte do notepadu a uložte jako soubor, který pojmenujete např. resetwua.cmd ( musíte při ukládání v roletce Uložit jako typ zvolit Všechny soubory jinak by nevznikl spustitelný soubor, ale textový soubor s názvem resetwua.cmd.txt). Tento soubor pak poklepáním spusťte.

Skript zastaví automatické aktualizace, vyčistí některé následky jejich činnosti a spustí je znova.

29 comments for “Proces svchost.exe vytíží procesor na 100 %

 1. 15. 4. 2010 at 07:35

  Dobrý den mám problém zpustím to a  najednou 0% CPU a po pul min jede na 100% jak je to mozny

 2. atelierdk
  15. 4. 2010 at 11:32

  „To“ je hodně široký pojem, vzhledem k tomu, že se článek zmiňuje nejméně o třech věcech, které je možné spustit.

 3. 22. 4. 2010 at 11:13

  no proste mi tam ten swchost.exe zustava

 4. atelierdk
  22. 4. 2010 at 12:52

  Hele, suseto, nemám věšteckou kouli. Zapomněl jsi napsat, co z toho, co je v článku vyjmenováno, (a případně co dalšího, co vyjmenováno není) jsi s počítačem provedl, aby ti tam ten svchvost nezůstával.
  Odpověz na následující dotazník a můžeme něco řešit dál.

  Nainstaloval jsi Agenta webu Windows Update? Ano – Ne
  Nainstaloval jsi záplatu KB927891? Ano – Ne
  Vytvořil a spustil jsi skript resetwua.cmd? Ano – Ne

 5. 22. 4. 2010 at 18:37

  udelal jsem vsechno a zustava to v PC a kdyz to chci ukoncit pres spravce uloh tak se resetuje PC

 6. atelierdk
  23. 4. 2010 at 08:13

  Aha, tak to pak vypadá na nějaký škodlivý software. Vyzkoušel bych zkontrolovat počítač nastartovaný do nouzového režimu antivirem a pokud to nepomůže, tak Avira Rescue CD. Všechny zmiňované informace o práci s antiviry najdeš zde.

 7. okamura
  9. 10. 2013 at 07:12

  Mnohokrat dekuji za tip, udelal jsem ten batak a hned napoprvé to zabralo jako kouzelnym proudkem,.

  dekuji dekuji dekuji, ja jsem uz tolikrat videl tento problém na XP a nikdy me to nenapadlo resit.

  diky

 8. AKCZ
  9. 10. 2013 at 09:00

  Zjimave ze zrovna dnes na nekolika PC jsem mel stejny problem a zaroven nejsem asi jediny.. batak vyzkousim jindy.. ja preckal cca pul hodinku nez to prestalo a objevily se aktualizace ke stazeni..

 9. okamura
  10. 10. 2013 at 09:31

  Tak radost byla predcasna, Batak pomuze okamzite , ale jen na jeden den. Toho dne jsem restarotoval pc asi 7x a nikdy se to nevratilo, dnes uzivatel pc pustil rano a je to zpet, zase jsem pustil bat a vyreseno. Jal jsem se tedy postupu tech dvou exe souboru a po stazeni mi nedovolil nainstalovat ani jeden 🙁 podotykam ze mam HOME SP3 🙁 ach jo, v nejhorsim pripade dam ten batak po spusteni kazdy den.

 10. Richard
  10. 10. 2013 at 11:20

  Zdravím. Tak mě přesně tohle začalo teď v pondělí 7. října. Chvíli po startu PC začne běžet svchost, resp. konkrátně služba automatických aktualizací, a to tak, že vytíží procesor na 50% a běží stále. Nicméně žádná aktualizace se nezobrazí (přesto že teď zrovna nějaké byly) a dokonce ani přes web Microsoft Update nejdou vůbec vyhledat, resp. stále hledá a hledá a nic … Ta služba sice jde zastavit, abych neuvařil procesor, a nastavit na ruční spouštění (nebo i zakázat), ale pak ty automatické aktualizace už samozřejmě nebudou dělat vůbec nic.
  Ty výše uvedené postupy jsem zkoušel, ale zatím bez úspěchu. Je ale možné, že jsem to neudělal úplně důsledně, tak to dneska zkusím ještě jednou, a uvidíme. Taky jsem si zkopíroval z jiného PC veškeré exe a dll soubory, kterých se tohle týká a zkuzsím je porovnat, případně vyměnit, jestli mi je něco „nenabořilo“. Ale zkoušel jsem i velice důkladně (byť opatrně …) prohledat PC několika anti-prográmky na viry, malware a podobnou havěť, vyčistit registry a zatím bez úspěchu … :o(

 11. okamura
  10. 10. 2013 at 12:00

  2 Richard:
  – nevim co udela pc zitra, ale kazdopadne den ten batak vydrzi ! tim dlouhym hledanim na win update se nenechej odradit ja jsem to delal vzdalene dneska asi 3h a zaktualizoval jsem, sice podle me nesmymsly, ale ted je uplne aktualni, uvidim jestli se uzvatel ozve zitra. Jinak jsem to projel nenjnovejsim ESETEM 7 a nebylo tam vubec nic zavadneho.

 12. Richard
  10. 10. 2013 at 13:07

  Tak díky za info! Nechám ty aktualizace teda běžet dlouho a třeba se chytnou …
  Jinak – jak jsem psal – já to taky projel kde čím a vůbec nic mi to nikde nenašlo, žádnou havěť …
  No v každém případě sem pak dám vědět, jak to dopadlo … :o)

 13. Lukas
  10. 10. 2013 at 19:03

  Přeji hezký den, mám úplně stejný problém jako desítky dalších uživatelů WinXP. Ihned po zapnutí se spustí Windows Update a s tím i proces svchost.exe, dokonce hned několikrát a sežere celý procesor a docela dost využívá i paměť RAM (cca 20MB). Jediné, co mi jednorázově pomohlo, bylo natvrdo vynutit ukončení procesu. Zkoušel jsem, co doporučuje Microsoft – Windows Fix It, ale nijak to nepomohlo, dokonce mi nahlásil chybu formátu „Windows Update není registrován nebo je poškozen“ (něco takového). Neměl jsem moc času to zkoumat do hloubky, ale je dost možné, že jsou poškozené registry. Vir se mi nikde neobjevil. Jediné, co jsem zatím udělal a šel od toho, bylo úplné vypnutí automatických aktualizací. Když jsem je předtím jenom nechal kontrolovat, ale nestahovat, tak byl výsledek nulový. Zatím nevím, jestli vypnutí funguje, ale podle teorie by mohlo.
  Určitě dám ještě vědět, když najdu nějaký způsob, jak se toho zbavit.

 14. Richard
  10. 10. 2013 at 23:32

  Zdravím. Tak nevím, zkusil jsem už kde co, ale v podstatě bez uspokojivého výsledku. Sice se mi nakonec podařilo, že si ty aut. aktualizace něco našly, ale podle mně to jsou nesmysly a staroby a krom toho to furt běží na 50% procesoru, což se mi ani trochu nelíbí … A navíc přes web Microsoft Update to nenajde vůbec nic, resp. pořád jen hledá a hledá. Tak jsem to zase zresetil a tu službu aut. aktualizací prostě zastavil a nastavil na „ručně“, což se zdá, že stačí.
  Tenhle stav se mi ale ani trochu nelíbí a navíc se určitě během těch laborací mohlo domršit i něco dalšího. Jelikož jsem s tím zabil už čtyři večery, kašlu na to, vysypu si ze systémového disku pryč jen poštu a nějakých pár dalších drobností a holt sáhnu po záložním zrcadle disku, co mám někdy z konce července, kdy to všechno fungovalo naprosto perfektně. Jeho obnova je záležitost tak na půl hodinky a pak asi tak další dvě budou trvat aktualizace win a dalších několika SW, co za ty necelé tři měsíce byly. No a pak by snad mohl být klid (doufám …). A pokud ne, tak beru krumpáč a jdu si o tom pohovořit s experty z Microsoftu …
  Nicméně pokud byste někdo na něco přišel, napište, zajímá mně to. Hodně zdaru všem … !!

 15. atelierdk
  10. 10. 2013 at 23:41

  A nepomohla by ruční aktualizace přes webové rozhraní na update.microsoft.com/microsoftupdate?

 16. Richard
  11. 10. 2013 at 07:37

  Když jsem psal: „A navíc přes web Microsoft Update to nenajde vůbec nic, resp. pořád jen hledá a hledá“, tak to jsem myslel právě tenhle. Ale třeba dělám někde něco blbě. Nebo jich mají víc, podobných … ?

 17. atelierdk
  11. 10. 2013 at 13:10

  Mě ta adresa fungovala jen v Internet Exploreru, Firefox zobrazil bílou stránku…. Ale netestoval jsem starší verze IE, aktuálně mám W7 a IE10

 18. Richard
  11. 10. 2013 at 14:25

  Pokud se nepletu, tak ten jejich web funguje obecně jen s IE …
  Jinak já mám tenhle problém na WinXP-Pro s IE8.

 19. 01
  26. 11. 2013 at 06:15

  Zbavit se ho dá, když se najede na Tento počítač, klikne se pravým tlačítkem myši, vybere se v menu Spravovat, v aplikaci Správa počítače se vybere položka Služby a aplikace, dále Služby, ve službách se vybere Automatické aktualizace, klikne se pravým tlačítkem myši, vyberou se Vlastnosti, na kartě Obecné se nastaví Typ spouštění: Zakázáno, dále se klikne na tlačítko zastavit, takže je stav služby: Zastaveno. Velice se uleví procesoru a operační paměti, ale dočasně budou zastaveny Automatické aktualizace, taktéž nebude dočasně možné aktualizovat antivirový program Microsoft Security Essentials. Aktualizace bude potřeba provést ručně, tj. dočasně spustit (obráceným postupem zde popsaným, tj. povolit službu Automatické aktualizace), provést aktualizace a znovu službu zakázat, aby zbytečně neblokovala paměťové prostředky a procesor počítače.

 20. Richard
  26. 11. 2013 at 12:02

  No jasně, že se ho zbavit dá vypnutím aktualizací. Ale takhle to přece fungovat nemá …, a do října tohoto roku to taky fungovalo všechno normálně … Zřejmě se soudruzi z Microsoftu rozhodli zatočit se všemi staršími systémy jen aby prodávali svoje nové „osmičky“, a tak nám takhle znepřijemňují život. Jiné vysvětlení pro to totiž už nenacházím. Osobně jsem se zatím s něčím podobným nesetkal ani na Win7, ani Win8.
  Tak že opravdu asi jediná možnost, jak s počítačem normálně pracovat, je přesně ta, jak je popsána v předchozím příspěvku a holt alespoň jednou za měsíc ty aktualizace povolit, ovšem ideálně na noc, nechat PC hledat a hledat a doufat, že do rána se mu podaří ty aktualizace najít a že se při tom, zejména v případě NTB, neuvaří …
  Jinak ještě jsem někde vyšťoural odkaz na stahování aktualizací trochu jinak (viz http://www.portableupdate.com/), což podle různých článků na webu prý funguje dobře, ale osobně jsem to zatím nezkoušel. Nechávám si to až jako poslední možnost … než přejdu na Mac nebo Linux … :o))

 21. beryy
  16. 12. 2013 at 21:52

  zdravim sem natom stejne us 5 dni se stim rvu a anic takze mi nezustava nic jiniho nes to udelat tak jak popisuje 01 vipnu aktualiace ale kdis kouknu na spravce uloh tak tam stale bezi ten svchvost.exe ____jeto spravne _-.:????????????????????????????????????

 22. Richard
  17. 12. 2013 at 13:40

  Služba „svchvost“ Vám tam poběží, možná i několikrát, to je v pořádku, jen by měla mít využití procesoru pouze pár procent nebo 0, pokud zrovna nic neděláte, a ne těch 50-100 %, jako to dělá …
  Postup na vypnutí krok za krokem je následující:
  Pravým „myšítkem“ na „tento počítač“, levým na „spravovat“, „plusíkem“ rozbalit „služby a aplikace“, levým na „služby“, v nabídce vpravo pravým na „automatické aktualizace“ a vybrat zastavit, potom znovu pravým na ty „aut. aktualizace“ a vybrat vlastnosti, z rozbalovačky „typ spouštění“ vybrat „ruční“ a dát „OK“.
  A až budete chtít aktualizovat, tak stačí zase jen vrátit ten „typ spouštění“ na „automatické“ a zkusit vyhledat aktualizace na vebu „MS Update“. Je to ale obyčejně na několik hodin, tak že doporučuji to pustit např. přes noc. Občas se stane, že dřív než v tom webovém okně se objeví aktualizace v liště, tak to klidně můžete zkusit stáhnout i tak, jedno z toho už pak většinou klapne. Obyčejně stačí, aby si stáhnul alespoň jednu, a pak ty další (z toho samého měsíce) už najde bez problémů. No a další měsíc holt celé znovu … :o(
  Tak hoidně štěstí a pevné nervy …

 23. Pinda
  18. 12. 2013 at 21:13

  Zdravím všechny a jen chci přidat svůj poznatek k tomuto tématu.
  V práci jsem se už nějakou domu odhodlával ke kompletní reintalaci win xp a protože už byl hodně zanesený tak jsem to včera provedl.Po instalaci samotných xp sp1 jsem manualne ze souboru nainstaloval aktualizaci SP2 i SP3 a po připojení k netu mi takřka okamžitě naběhlo vytížení CPU 100% a žádná aktualizace nepřicházela.Dnes jsem ho nechal od rána zapnutý a odjel jsem asi na 6 hodin pryč ovšem ani návratu se nic nezměnilo a žádnou aktualizaci nestáhl.
  Následně jsem doma asi po měsíci zapnul noťase (také XP home) a provedl kontrolu využití CPU která byla v normálu.Pak mi ale vnutil 17!!! aktualizací a tak jsem je nechal nainstalovat.A co myslíte že se stalo po rebootu? Ano odhadujete dobře jeden ze spuštěných svchost.exe mi plně vytěžoval CPU jednoho procesoru na 100%.Druhý byl v normálu tak alespoň něco.Každopádně pro mě z toho vychází že se o to zasloužila jedna z posledních aktualizací a moc za to těm jelitům z MS děkuji.Jinak webová aktualizace jak tu již bylo napsáno nic nového nenajde a jen hledá a hledá.
  Aktuálně to řeším zakázáním ve správci počítače (to samé jako příkaz sc stop wuauserv,sc config wuauserv start= disabled) a uvidím co vymyslím dál.
  Opravdu mi připadá jako kdyby nás Bill nutil k nákupu nového OS.No na všech PC co používám mám i Linux tak nechť si je nechaj a jestli pro XP nebude nějaká rozumná oprava kašlu na celý MS.

 24. Richard
  18. 12. 2013 at 21:40

  Ano, je to tak. Celé to podělala (a řekl bych skoro, že záměrně …) jedna nějaká jejich aktualizace, buď zářijová, nebo říjnová. Kdybych tušil která, zkusil bych ji odebrat, ale to bohužel už teď nezjistím, protože jsem mezi tím všechny ty instalačky vyházel.
  Ale když píšete, že jste to teď aktualizoval (těch cca 17 aktualizací), tak pokud jste ještě nevymazal všechna ta jejich „KáBéčka“, mohl byste všechny ty aktualizace odebrat, zkusit, jestli to chodí normálně, a pak je tam instalovat zpátky po jedné, až by jste zjistil, která z nich to dělá … Vím, že je to práce alespoň tak na dvě hodiny, ale myslím, že hodně lidí by Vám za to poděkovalo a já osobně bych Vám za to klidně někam poslal třeba flašku … :o)

 25. Pinda
  18. 12. 2013 at 21:54

  No už jsem o tom také uvažoval a je fakt že by to některým asi pomohlo.Dnes už to ale nedám protože mám kaput baterku a sedím v hospudce kam jsem si nevzal zdroj a napájení tu mám uplně jiné 🙂 Do konce týdne bych to ale možná mohl zvládnout a určitě dám vědět co jsem zjistil.

 26. Pinda
  18. 12. 2013 at 23:52

  Tak asi vás moc nepotěším protože po smazání všech 17. posledních aktualizací se stav nezměnil a stále mi svchost.exe vytěžuje jeden procesor na 100%.
  Udělal jsem i obnovení systemu na září a stále to samé.Je možné že něco se s odintalací aktualizací neodmázlo ale zřejmě to bude spíše na straně servru MS.
  No super……

 27. Richard
  19. 12. 2013 at 07:52

  To jsou šmejdi! Tak že už ani není cesta zpátky, resp. je možné, že je to přímo na jejich straně … To je prima, tak snad abych se začal učit ten Linux … :o(

 28. Pinda
  19. 12. 2013 at 08:56

  Uvidíme a třeba se ještě nějaké opravy dočkáme ale taky mě štve že ten stav po odinstalaci aktualizací nejde vrátit.
  Jinak Linux není složitej a v podstatě je už podobně klikací jako wokna jen má v základu daleko víc aplikací a nemusíš toho moc doinstalovávat.Já používám Ubuntu a na správu PC je jakákoli Linuxová distribuce nejlepší co znám.Kancelářské práce na něm také děláš uplně v poho a jde jen o to že některé aplikace (většinou hry) pro Linux nejsou napsané a tak jsou spustitelné jen pod emulací winů.
  Jinak jak už jsem psal tento problém s woknama řeším zkázáním aktualizací ve správci a jestli něco ještě vydají sosnu to ručně.
  Každopádně hledám dál jestli není nějaké řešení bez vypnutí aktualizací.

 29. Richard
  19. 12. 2013 at 11:22

  Díky za info o Linuxu, vyzkouším ho. Už o tom ostatně uvažuju delší čas, že odejdu od Win, protože mně MS svoji politikou fakt pije krev a Apply mi moc nesedí, tak na výběr už pak moc není … Hry mně nijak zvlášť netrápí, potřebuju funkční grafický SW (např. Photoshop, InDesign, Corel, …) a střih videa …
  Když něco zjistíš, dej určitě vědět, celkem mně to zajímá. Hrozně nerad opouštím nevyřešenej problém, už i proto, že svoje XPéčka jsem si za ty roky celkem vymazlil a chodily mi myslím jako málo komu. Mám je na pěti PC v práci, čtyřech doma a jednom noťasu a od SP3 až do toho letošního října byly všechny naprosto OK a ještě nějakou dobu jsem počítal na nich zůstat … Zakázání aktualizací samozřejmě funguje, ale nepovažuju to za vyřešení problému – to je jen taková „berlička“ …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *