Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Přesuňte swap na volnější jednotku

V předchozích dvou příspěvcích Jak získat další místo na pevném diskuPřesuňte složku Dokumenty na jiný disk jsme se zabývali tím, jak uvolnit místo na přeplněném systémovém disku C (nebo i jiném pokud máte v počítači nainstalováno více operačních systémů).

Výčet možností by nebyl úplný, kdybych nezmínil možnost přesunout na jinou volnější jednotku stránkovací soubor pagefile.sys (můžete mu také říkat odkládací soubor, virtuální paměť nebo swap).

Protože tento soubor má obvykle velikost přibližně 1,5 násobku fyzické paměti RAM a v případě, že jeho velikost si řídí Windows automaticky, může se při intenzívní práci s počítačem ještě o hodně zvětšit, uvolníte jeho přesunutím na jiný disk poměrně dost místa.

Jde o systémový soubor, který je navíc při práci s počítačem používaný a tudíž uzamčený, takže jej nemůžete smazat ani přesunout obvyklou cestou, ale musíte použít následující postup.

V nabídce Start klikněte pravým tlačítkem myši na položku Tento počítač (ve Windows Vista se položka jmenuje pouze Počítač) a z rozbalené nabídky vyberte Vlastnosti.

swap04a

Ve Vistě musíte nyní kliknout v levé části okna základních informací o počítači na položku Upřesnit nastavení systému.

swap0c

V okně Vlastnosti systému přejděte na kartu Upřesnit a v sekci Výkon klepněte na tlačítko Nastavení.

swap05

V následujícím okně opět přejděte na kartu Upřesnit a v sekci Virtuální paměť klikněte na tlačítko Změnit.

swap06

V okně Virtuální paměť vyberte nejprve jednotku, na kterou chcete přesunout stránkovací soubor, v přepínači pod seznamem jednotek nastavte Velikost určí systém a klikněte na tlačítko Nastavit. Abyste ve Vistě mohli nastavit stránkovací soubor jednotlivě pro každou jednotku, musíte nejprve v horní části okna odškrtnout zatržítko Automaticky spravovat velikost stránkovacího souboru pro všechny jednotky.

swap07

Pak vyberte systémovou jednotku (C), u ní vyberte volbu Nepoužívat stránkovací soubor a opět klikněte na tlačítko Nastavit.

Zavřete všechna okna tlačítkem OK, aby se nastavené změny projevily.

2 comments for “Přesuňte swap na volnější jednotku

 1. 18. 9. 2009 at 11:02

  Mám swap oddíl v RAMDISKu (cca 1GB partition), takže rychlejší disk ani mít nemohu 🙂

  • atelierdk
   20. 9. 2009 at 19:46

   Vlastní zkušenosti s RAM diskem nemám, obrázek k čemu slouží RAM disk si můžete udělat na odkazované stránce.
   RAM disk zabere část operační paměti pro sebe a nastaví ji, aby se tvářila jako disk. V podstatě tu paměť ubere systému.
   32bitový systém bohužel nedokáže adresovat víc než 4 GB paměti – sice získáte rychlý swap, ale systém bude mít míň paměti, takže se systém dostane do swapu dřív.
   Ve 32bitových systémech vidím výhodu RAM disku především v tom, že tak dokážete přidělit jednomu programu víc než 2 GB paměti.
   Podle mě to může být swap na ramdisku efektivní ve 64bitovém systému, kde není ten 4GB limit operační paměti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *