Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Oprava poškozených Windows XP

Nefunkční Windows jsou vždycky potíž. Taky to řešíte čistou přeinstalací? Existuje rychlejší způsob: oprava Windows z instalačního disku. Poněkud nevhodně zvolené názvy a popisy na instalačním disku by vás od tohoto kroku mohly odradit, na poprvé je opravný proces „velká neznámá“, Ale pokud se odhodláte, zjistíte, že vám může ušetřit spoustu času.

Donedávna jsem řešil problémy s Windows čistou instalací: zazálohoval jsem si data, zformátoval disk nainstaloval systém a pak podstoupil anabázi instalace všech programů a obnovy nastavení.

Jenže před časem jsem vyměnil desku v počítači a systém to nevydýchal a nenaběhl ani do nouzového režimu. Mohl jsem sice přeinstalovat na čisto, ale chtěl jsem si ušetřit práci a pokud možno zachovat co nejvíc nastavení. Instalační disk bohužel není v tomto případě vůbec intuitivní a návodný. Přesto ale cesta existuje. Pro mnohé je jistě důvěrně známá, ale budou takoví, pro které by byla bez průvodce plná napětí a obav. Alespoň napoprvé…

Nezotavujte, ale opravujte

Na začátku nabídne instalační program opravu existující instalace (tuším, že po stisku klávesy F3), jenže tou se dostanete do konzoly pro zotavení systému, ve které můžete pracovat pouze s příkazovou řádkou. To není příliš ideální, ale hodí se to např. pro pro opravu porušeného bootovacího sektoru pevného disku (MBR).

Vy se nenechte konzolou svést a pokračujte dále. V jednom z dalších kroků instalace instalátor zjistí, že máte na pevném disku existující Windows a v tomto okamžiku vám nabídne jejich opravu (Pokud nechcete opravovat, budete v tomto okamžiku pokračovat dále s novou instalací).

Nenechte se znepokojit, oprava se tváří prakticky stejně jako instalace systému: vyžaduje po vás zadání kódu Product key a provedení místního nastavení, takže už jsem moc nedoufal, že se operace zdárně podaří, a smiřoval jsem se s nutností nové instalace. Ale na konci procesu svitla naděje: v této opravné instalaci se nevytváří uživatelské účty (použijí se ty existující). Počítač se restartuje – a jste ve Windows! Programy a nastavení veskrze zůstanou, data také.

Nemám jistotu, jak je to s aktivací, prováděl jsem tuto operaci na Windows, které aktivaci nepotřebují. Tipuji, že pokud neprovádíte výměnu součástek a jen opravujete poškozený systém, aktivaci nebudete muset znovu provádět. Pokud ale vyměníte základní desku nebo pevný disk, nové aktivaci (patrně bude nutná ta přes telefon) se nepochybně nevyhnete.

Při takovéto opravě instalátor vysype z existujících Windows ovladače hardwaru a systémové soubory a nainstaluje je znovu. Takže po opravě jsem musel pouze nainstalovat ovladač čipsetu a grafické karty.

Z toho důvodu takováto oprava nemusí být účinná, pokud chybu způsobuje nějaký software nebo třeba vir.

Aktualizace nebudou fungovat, oprava nutná!

Jeden zádrhel se však nakonec vyskytl. Po takto provedené opravě vám nebudou fungovat automatické aktualizace. Stáhnou se, nabídnou se k instalaci ale instalace se nezdaří. Nezoufejte, problém se dá snadno opravit. Návod má na svých stránkách microsoft, jde o článek KB943144.

Použil jsem bez potíží první metodu, při níž je třeba zaregistrovat soubor Wups2.dll ve Windows:
Pokud chcete registrovat soubor Wups2.dll v systému Windows, postupujte takto:
1. Zastavte službu Automatické aktualizace. Postupujte následujícím způsobem:

a. Klepněte na tlačítko Start a na příkaz Spustit, zadejte příkaz cmd a potom klepněte na tlačítko OK.

b. Na příkazovém řádku zadejte následující příkaz a poté stiskněte klávesu ENTER:

net stop wuauserv

2. Zaregistrujte souboru Wups2.dll. Postupujte následujícím způsobem:

a. Na příkazovém řádku zadejte následující příkaz a poté stiskněte klávesu ENTER:

regsvr32 %windir%\system32\wups2.dll

Poznámka: V počítači se systémem Windows XP Professional x64 Edition zadejte následující příkaz a poté stiskněte klávesu ENTER:

regsvr32 %windir%\syswow64\wups2.dll

b. Při každém zobrazení výzvy k potvrzení klepněte na tlačítko OK.

3. Spusťte službu Automatické aktualizace. Na příkazovém řádku zadejte následující příkaz a stiskněte klávesu ENTER:

net start wuauserv

4. Ukončete příkazový řádek. Zadejte příkaz exit a poté stiskněte klávesu ENTER.

15 comments for “Oprava poškozených Windows XP

 1. Bob
  5. 2. 2009 at 16:29

  Velmi spatne opsany clanek,byt lama,byl bych zmaten!:-(

  • atelierdk
   10. 2. 2009 at 16:51

   Opsaný? Své tvrzení byste měl tedy podepřít odkazem na zdroj, ze kterého jsem, dle vašeho tvrzení, opisoval.
   Myslím, že je z textu zcela zjevné, že jde o mé vlastní zkušenosti. Článek nebyl psán jako podrobný návod pro začátečníky. 😉

 2. Bohata Oldřich
  1. 5. 2010 at 11:00

  Nedaří se mě přeistalace Win 2000 na Win XP. Poradí někdo postup? Děkuji

  OB

 3. atelierdk
  3. 5. 2010 at 21:49

  Buď inovace nebo čistá instalace, zkus mrknout sem, zda to bude k užitku Windows XP.pdf. Bohužel nepíšeš, zda zkoušíš inovovat, nebo čistou instalaci a v čem nastane problém.

 4. Demon
  12. 7. 2010 at 11:29

  Nesetkal se někdo s následujícím problémem:
  Při pokusu o inovaci po zadání sériového čísla dojde při kopírování souborů k chybě soubor nenalezen, je to soubor ovladače (SYS) a pokaždé má jiné jméno na Google nevyhledatelné. Přeskočení tohoto soubor nic neřeší, inovace jen selže v pozdější fázi
  Platí pro inovaci spuštěnou jak z prostředí Windows, tak z boot CD.
  Mám pocit, že s instalačkou SP2 problém nebyl, mám ho až po integraci SP3 na instalační médium, nicméně čistý systém byl instalován již z tohoto SP3 média.
  Děkuji.

 5. kukmil
  18. 10. 2011 at 19:57

  No tak nevim co si představit pod touto větou: -Programy a nastavení veskrze zůstanou, data také.-
  Mě to smázlo celej disk na kterym byl původní win XP a zachovalo tak max uživatelské účty…

 6. atelierdk
  18. 10. 2011 at 20:15

  Pokud instalujete přes stávající systém stejnou verzí a instalátor nabídne opravu, a vy ji provedete, pak programy a nastavení zůstanou funkční. Přeinstaují se pouze systémové soubory a nainstalují se výchozí ovladače.
  Oprava tedy nevyřeší problémy s viry a nepodaří se ani v případě poškozeného registru. Pomůže v případě chybějících a poškozených systémových souborů, nevhodných nebo nefunkčních ovladačů hardwaru a v případě porušeného spouštěcího záznamu (MBR) a startovní konfigurace systému (boot.ini).

  Na data nesahá, mění jen obsah složky Windows a Program Files, a systémových souborů v kořenu systémového disku, takže pokud neformátujete, o data byste přijít neměl.

 7. kukmil
  18. 10. 2011 at 22:09

  No oni tam ta data jsou, ale tak nejak divne a jinde nez by mea byt. Napr Dokumenty jsou ciste, ale na Cecu je dokazu dost slozite najit… Atd.

 8. atelierdk
  19. 10. 2011 at 05:32

  Jestli jsou uživatelské profily ve složkách, které jsou přejmenované a místo nich jsou nové a taky původní složka Windows je nyní na disku s jiným názvem, a zároveň systém nezná dříve nainstalované programy, pak nešlo o opravu, ale o prostou instalaci do oddílu, kde již Windows předtím byly. Což bych řekl, že je váš případ.

 9. kukmil
  19. 10. 2011 at 08:24

  No, taky mi to tak přjde, ale opravdu jsem udělal vše podle návodu. Dal jsem „opravit“ a ne přeinstalovat.
  Ale v podstatě je to tak jak píšete:
  C:\Documents and Settings\All Users
  C:\Documents and Settings\All Users.WINDOWS

  C:\Documents and Settings\Default User
  C:\Documents and Settings\Default User.WINDOWS

  C:\Documents and Settings\Owner
  C:\Documents and Settings\Owner.MYSAK

  Existuje nějaká cesta jak to sesinchronizovat? Každopádně je mi jasný, že to budu muset reinstalovat na tvrdo, neb se mi díky tomuto zásahu zmenšila kapacita disku na 1,5 GB

 10. atelierdk
  19. 10. 2011 at 08:39

  No a co ty uživatelské účty zkusit přejmenovat. Pokud to nepůjde z Windows, tak liveCD Ubuntu by mohlo pomoct. Ty nové přejmenovat na něco jiného a ty staré na původní název.

 11. kukmil
  19. 10. 2011 at 09:25

  Zkusíme, uvidíme, zatím díky

 12. Míra
  9. 1. 2012 at 19:50

  Není nad čistou instalaci na zformátovaný disk. Všechny možné pokusy o opravu instalace vedou většinou k úplnému paskvilu a zprznění OS. Jsou použitelné v případě nouze, když je to třeba ještě nějak rozchodit (dočasně) a dříve či později to stejně půjde do kytek.

 13. Peter
  22. 2. 2012 at 21:45

  Servus ja mám trošku iný problém ja som totiž chystal v Part.Magicu novú particiu na Linux Ubuntu, ale vyskytol sa mi iný problém a to taký že som tú particiu zformátoval na Ext2 a pred nimi mám ďalšie C,D,E,F (ntfs) z F som zobral na swap 500 MB opytalo sa ma či chcem aby pracoval comp rýchlejšie tak mám presunúť partíciu swapu niekde skôr tak som urobil blbosť a dal som ju na úplný začiatok pred C a po reštarte sa ma pýta aby som vložil BOOT CD stalo sa dával som opraviť (R) do riadku som daval fixboot – našlo prepísaný, dal som fixmbr – nenašlo a nič sa nedialo hodilo len nový riadok s root. Tak som dal vypísať bootcfg /scan – našlo a dal rebuild, pridal systém a nič. Tresol som diskpart vypisalo že je neaktivne C ako ho zaktivujem okrem formatu a následnej aktivácie na bootovateľný disk?
  Dik za reakcie..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *