Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Instalace přídavků pro hosta do Virtual boxu a nastavení sdílených složek

virtualbox_iconPo instalaci operačního systému do virtuálního počítače potřebujete nainstalovat takzvané přídavky (additions), které umožňují hladký přechod kurzoru mezi hostitelským a hostovaným systémem, poskytují lepší možnosti nastavení zobrazení, často i sdílení schránky mezi oběma systémy. Dovolují také připojení sdílené složky, která pak slouží pro výměnu souborů mezi hostitelským a hostovaným systémem. Předvedeme si instalaci a nastavení v programu VirtualBox pro Windows i pro Linux, takže navážeme na předchozí články o instalaci Kubuntu do VirtualBoxu.

Pro instalaci Přídavků pro hosta najdete ve VirtualBoxu v okně hostovaného systému v menu odkaz Zařízení > Instalovat Přídavky pro hosta. (V ostatních programech pro virtualizaci najdete odkaz pro instalaci přídavků rovněž v menu – např. v Microsoft  Virtual PC je to položka Action > Install or update Virtual Machine Additions).

Ve VirtualBoxu tímto příkazem připojíte obraz disku s instalačními soubory přídavků (ten je součástí instalace programu VirtualBox) do hostovaného systému jako CD mechaniku.

Instalace přídavků pro hosta ve Windows

Ve Windows se automaticky spustí průvodce instalací, který je sice v angličtině, ale není v něm žádná záludnost. Stačí odklikat jednotlivé obrazovky tlačítky Next > I Agree > Next > Install.

virtualbox_guestadditions_01a

V poslední fázi instalace se instaluje ovladač grafické karty (VirtualBox Graphic Adapter) a ovladač myši a v obou případech se může zobrazit zpráva, že software neprošel testem pro získání loga systému Windows. Těmito hlášeními se nenechte znepokojit a ve všech případech, kdy se okno objeví klikněte na tlačítko Pokračovat, jinak nebudou přídavky pro hosta správně fungovat.

virtualbox_guestadditions_06a

Po dokončení instalace přídavků budete vyzváni k restartu počítače.

virtualbox_guestadditions_08a

Instalace přídavků pro hosta v Kubuntu nebo jiném Linuxu

V Kubuntu, které používá grafické prostředí KDE se CD obraz s přídavky objeví mezi nedávno připojenými zařízeními. Klikněte na jejich ikonu dole na hlavním panelu a otevře se panel se seznamem zařízení. Na zobrazené CD VBOXADDITIONS_3_X_X klikněte myší, abyste je otevřeli v Dolphinu (ve správci souborů).

virtualbox_additions_01a

V Ubuntu, ktreré používá grafické prostředí Gnome se CD obraz s přídavky objeví přímo na ploše, jako ikona CD. Poklepejte na ni a otevře se obsah CD ve správci souborů.

ubuntu_addition

V ostatních linuxových systémech používajících prostředí KDE a Gnome bude postup obdobný, ale nejprve se budete do systému muset přihlásit pod administrátorským účtem root. Instalace v běžném uživatelském účtu nejspíš nebude možná.

V otevřeném okně správce souborů spusťte soubor autorun.sh.

virtualbox_additions_02

V Kubuntu a Ubuntu musíte instalaci potvrdit zadáním hesla ke svému účtu.

virtualbox_additions_03

Po úspěšném dokončení instalace se v okně terminálu objeví zpráva oznamující (anglicky), že byly přídavky úspěšně nainstalovány a že je nutný restart. Okno zavřete stiskem kláves Enter.

virtualbox_additions_05

Po restartu bude kurzor myši schopen plynule přecházet mezi hostitelským systémem a oknem virtuálního počítače (říká se tomu integrace kurzoru myši, budete moci sdílet schránku a nastavit lepší rozlišení obrazovky, přizpůsobovat velikost plochy virtuálního stroje velikosti okna apod.

Nastavení sdílených složek

Abyste si mohli vyměňovat soubory mezi hostitelským a virtuálním systémem, musíte k tomu použít takzvané sdílené složky. Nejprve si tedy v hostitelském systému vytvořte nebo vyberte složku, do které bude mít přístup i váš virtuální systém. Ideálně volte složku, která nemá v názvu diakritická znaménka ani mezery.

Máte-li virtuální stroj vypnutý, vyberte jej v levém sloupci VirtualBoxu a klikněte na tlačítko Nastavení.

shared_folder_01

V okně Nastavení vyberte vlevo Sdílené složky a v pravé části klikněte na ikonku pro přidání složky.

shared_folder_02

V okně Přidat sdílení doplňte do pole Název složky název, jenž později použijete pro připojení složky do virtuálního systému. Nic nezkazíte, pokud sem dáte stejný název, jako je název fyzické složky, kterou budete sdílet. V roletce Cesta ke složce pak vyberte volbu Jiné.

shared_folder_03

Otevře se okno, ve kterém najdete ve svém počítači složku, kterou jste si pro sdílení souborů vyhradili.

shared_folder_04

Pak všechna nastavení uložte tlačítky OK a spusťte virtuální počítač.

Připojení sdílené složky ve Windows

Ve Windows připojíte sdílenou složku jako síťovou jednotku (síťový disk). Otevřete Tento počítač a v nabídce Nástroje zvolte Připojit síťovou jednotku.

V okně pro připojení jednotky si v roletce Jednotka vyberte písmeno, pod kterým chcete mít jednotku v počítači zobrazenou. Do pole Složka zadejte \\VBOXSVR\název_složky. Jako název složky zadejte ten název, který jste doplnili do nastavení ve VirtualBoxu.

shared_folder_05_win

Nastavená složka se objeví v okně Tento počítač v sekci Síťové jednotky jako disk s písmenem, které jste zvolili.

Virtuální systém nyní bude moci používat soubory, které sem uložíte v hostitelském systému a naopak.

Připojení sdílené složky v Kubuntu nebo Ubuntu

V Linuxu na bázi systému Ubuntu musíte mít pro namontování sdílené složky práva superuživatele (roota). Protože však účet root v Ubuntu není, musíte patřičným způsobem oprávnit váš účet.

Spusťte okno Terminál (Najdete ho v aplikacích v sekci Systém, případně Nástroje) a napište do něj sudo –s a stiskněte Enter. Okno vás vyzve k zadání hesla k vašemu uživatelskému účtu. Zadejte heslo (pozor – okno nevypisuje žádné hvězdičky!) a stiskněte opět Enter. Pokud se vám přihlášení podařilo, terminál vypíše root@název_počítače.

shared_folder_06a_kub

Nyní si na filesystému vytvoříme složku, do které sdílenou složku “přimontujeme”. Složku nazveme třeba share a můžeme ji vytvořit v adresáři mnt, media nebo ve své složce v adresáři home. Napište do terminálu mkdir /mnt/share, kde příkaz mkdir slouží k vytvoření nové složky, mnt je složka, ve které chcete novou složku vytvořit a share je název nové složky, do které pak připojíme sdílenou složku. Pak stiskněte klávesu Enter, aby se složka vytvořila.

shared_folder_08_kub

Nyní do terminálu napište mount –t vboxsf název_složky /mnt/share, kde název_složky je název, který jste doplnili do nastavení ve VirtualBoxu, a /mnt/share je cesta ke složce, kterou jste si právě vytvořili a ve které bude sdílený obsah. Připojení potvrďte klávesou Enter.

shared_folder_09_kub

Pokud jste vše provedli správně, terminál vám neohlásil žádnou chybu a ve složce /mnt/share (nebo ve složce, kterou vy jste si nastavili) uvidíte obsah vaší sdílené složky z hostitelského systému.

shared_folder_10_kub

6 comments for “Instalace přídavků pro hosta do Virtual boxu a nastavení sdílených složek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.