Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Když starší programy ve Vistě a Windows 7 nefungují

Máte zajímavý program, který ve Windows Vista nebo Windows 7 nechce běžet? Pořídili jste si nový počítač a snažíte se do něj nainstalovat vaše oblíbené programy. Většina jich bez problémů běží, ale některé ne a ne. Může jít o starší verzi, k níž už není dostupný upgrade, nebo se vám upgrade nevyplatí. Může jít i o novější program, který se Vistě ještě zcela nepřizpůsobil… Nedávejte mu poslední sbohem a zkuste ho chvíli přemlouvat, třeba si dá říct.

Nejjednodušší, co můžete vyzkoušet, je zapnout programu režim kompatibility se starší verzí Windows.Klepněte pravým tlačítkem myši na zástupce programu na ploše nebo v nabídce Start a zvolte Vlastnosti. Můžete také otevřít Průzkumník nebo jiný správce souborů a vyhledat složku, kam jste nainstalovali problematický program. Na spouštěcí (exe) soubor programu klepněte pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte Vlastnosti.

Zobrazení vlastností spouštěcího souboru

V okně vlastností přejděte na kartu Kompatibilita a zaškrtněte políčko Tento program spustit v režimu kompatibility pro:

Nastavte spouštění programu v režimu kompatibility

Nastavte spouštění programu v režimu kompatibility

Tím se zpřístupní roletka, ve které můžete vybrat zpětnou kompatibilitu se staršími verzemi Windows až do verze Windows 95.

Pokud samotný režim kompatibility nepřinese kýžený efekt, program stále neběží a vy pracujete v uživatelském účtu s omezeným oprávněním, otevřete znovu okno vlastností pro zástupce či spouštěcí soubor programu a ve spodní části okna zaškrtněte volbu Spustit tento program jako správce. Volbu budete muset potvrdit zadáním hasla administrátorského účtu.

Volba pro spuštění programu s oprávněním správce počítače

Volba pro spuštění programu s oprávněním správce počítače

Třetím způsobem, jak zatvrzelý program přimět ke spolupráci, je nainstalovat jej mimo složku Program Files. Mám pro tento účel vytvořenou složku Programy v kořenové složce pevného disku. Na složku Program Files totiž doléhá dohled Nástroje pro řízení uživatelských účtů (UAC) a ten může funkce programu omezovat nebo zcela blokovat jeho běh. Nástroj pro řízení uživatelských účtů je zodpovědný za zčernání obrazovky a otravné okno s dotazem, zda chcete opravdu spustit instalaci programu, poté co se rozhodnete nainstalovat do Visty nějaký software. Brání tak škodlivému softwaru, aby se nainstaloval bez vašeho vědomí. Tento nástroj můžete ve Windows vypnout, čímž minimalizujete překážky, které systém klade vám i programům. Práce je tak pohodlnější, ale riziko nákazy počítače nějakou havětí je výrazně vyšší.

Pokud vám řízení uživatelských účtů přijde užitečné a nechcete je vypínat, instalace programu mimo složku Program Files může pomoci

4 comments for “Když starší programy ve Vistě a Windows 7 nefungují

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.