Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Když starší programy ve Vistě a Windows 7 nefungují

Máte zajímavý program, který ve Windows Vista nebo Windows 7 nechce běžet? Pořídili jste si nový počítač a snažíte se do něj nainstalovat vaše oblíbené programy. Většina jich bez problémů běží, ale některé ne a ne. Může jít o starší verzi, k níž už není dostupný upgrade, nebo se vám upgrade nevyplatí. Může jít i o novější program, který se Vistě ještě zcela nepřizpůsobil… Nedávejte mu poslední sbohem a zkuste ho chvíli přemlouvat, třeba si dá říct.

Nejjednodušší, co můžete vyzkoušet, je zapnout programu režim kompatibility se starší verzí Windows.Klepněte pravým tlačítkem myši na zástupce programu na ploše nebo v nabídce Start a zvolte Vlastnosti. Můžete také otevřít Průzkumník nebo jiný správce souborů a vyhledat složku, kam jste nainstalovali problematický program. Na spouštěcí (exe) soubor programu klepněte pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte Vlastnosti.

Zobrazení vlastností spouštěcího souboru

V okně vlastností přejděte na kartu Kompatibilita a zaškrtněte políčko Tento program spustit v režimu kompatibility pro:

Nastavte spouštění programu v režimu kompatibility

Nastavte spouštění programu v režimu kompatibility

Tím se zpřístupní roletka, ve které můžete vybrat zpětnou kompatibilitu se staršími verzemi Windows až do verze Windows 95.

Pokud samotný režim kompatibility nepřinese kýžený efekt, program stále neběží a vy pracujete v uživatelském účtu s omezeným oprávněním, otevřete znovu okno vlastností pro zástupce či spouštěcí soubor programu a ve spodní části okna zaškrtněte volbu Spustit tento program jako správce. Volbu budete muset potvrdit zadáním hasla administrátorského účtu.

Volba pro spuštění programu s oprávněním správce počítače

Volba pro spuštění programu s oprávněním správce počítače

Třetím způsobem, jak zatvrzelý program přimět ke spolupráci, je nainstalovat jej mimo složku Program Files. Mám pro tento účel vytvořenou složku Programy v kořenové složce pevného disku. Na složku Program Files totiž doléhá dohled Nástroje pro řízení uživatelských účtů (UAC) a ten může funkce programu omezovat nebo zcela blokovat jeho běh. Nástroj pro řízení uživatelských účtů je zodpovědný za zčernání obrazovky a otravné okno s dotazem, zda chcete opravdu spustit instalaci programu, poté co se rozhodnete nainstalovat do Visty nějaký software. Brání tak škodlivému softwaru, aby se nainstaloval bez vašeho vědomí. Tento nástroj můžete ve Windows vypnout, čímž minimalizujete překážky, které systém klade vám i programům. Práce je tak pohodlnější, ale riziko nákazy počítače nějakou havětí je výrazně vyšší.

Pokud vám řízení uživatelských účtů přijde užitečné a nechcete je vypínat, instalace programu mimo složku Program Files může pomoci

4 comments for “Když starší programy ve Vistě a Windows 7 nefungují

 1. refugee
  6. 3. 2011 at 02:09

  V clanku chybi jeste dalsi moznost a tou je Windows XP mode pro Winodws 7. Virtualni pocitac se systemem Windows XP, diky prime integraci do Windows 7, jsou aplikace nainstalovane ve virtualnim pocitaci s Windows XP primo spustitelne z Windows 7 a aplikace bezi jakoby primo ve Windows 7
  Vice http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/products/features/windows-xp-mode.

 2. Danny
  10. 7. 2013 at 11:54

  prosím vás nejdou mi jaké koliv programy exe .. když mám třeba hru např. : Metin2.exe tak mi vijede tabulka v čem to chci spustit a přes žádný program to nejde .. :/ prosím o pomoc děkuji

 3. atelierdk
  10. 7. 2013 at 13:24

  Na tomto odkazu lze najít opravu asociací exe souborů pro Windows XP a tady je oprava asociací pro Windows Vista a Windows 7.

  V zip archivu, který stáhneš, je soubor s příponou reg, na ten stačí poklepat a potvrdit, že chceš přidat informace do registru Windows.

 4. Dejv.003
  23. 10. 2013 at 01:28

  Zdravím vás a prosím o radu. Stáhl jsem si aplikace (icq, skype aj.) ze začátku běžely v pohodě, ale potom začal padat program za programem. Dokonce i internet explorer a miniaplikace na ploše. Objeví se okno že „Program přestal pracovat“. Mám windows 7. Diagnostikovalo to že není kompatibilní. Zkoušel jsem opravy, ale nic se nezměnilo. Prosím o radu.
  Napište mi na e-mail: Nakata.Daisuke@seznam.cz
  Děkuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *