Hlavička - Mezi monitorem a židlí

E-mail o nefunkčních stránkách s „dárečkem“ – s přílohou screenshot.doc

Novoroční smrt stránekV dnešní předsilvestrovský den dal kamarád na facebook upozornění na e-mail, kterým mu kdosi oznamuje nefunkčnost jeho stránek. Jaké štěstí, že jsem se dřív podíval na facebook než do schránky. Podobný e-mail mi přišel taky, je napsaný normální češtinou bez chyb a působí, že je od člověka, který trochu zná problematiku. Ve wordovské příloze, zdá se, ale číhá nebezpečný „dáreček“, takže ji raději nespouštějte!

Text e-mailu je následující:

Dobrý den,chtěla jsem se podívat na Vaše stránky https://www.tipypropc.cz, které mi našel Google, ale vyskočila na mě hláška, že mohou poškodit můj počítač. Používám Firefox a dříve se mi to nikdy nestalo.
Můžete mi prosím poradit? Do přílohy jsem zkopírovala obrazovku, když na mě ta hláška vyskočila, abyste si mohli udělat představu.
S pozdravem
Eva Dvořáková

dorazil z domény mailbox4free.eu a v příloze je soubor screenshot.doc.

Word obsahuje makra, ve kterých se s největší pravděpodobností skrývá škodlivý kód. Podle toho, co poisují postižení, soubor při pokusu o otevření zhavaruje, což by ukazovalo na nějaký exploit. Antiviry na soubor (zatím) nereagují, nehlásí žádné nebezpečí. Doména mailbox4free.eu je nedostupná, odpověď na původní mail se vrací jako nedoručitelná.

Viz také článek Michala Zobce Email “Nefunkční stránky” s přílohou screenshot.doc.

1 comment for “E-mail o nefunkčních stránkách s „dárečkem“ – s přílohou screenshot.doc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.