Google Chrome je prohlížeč, který si získává stále větší oblibu díky své rychlosti a jednoduchosti. Co by vám však na něm mohlo vadit je, že si jej nemůžete upravit k obrazu svému. Přesně řečeno, můžete si změnit téma vzhledu, ale nemůžete rozšířit jeho funkce pomocí dalších doplňků. Tedy jen v případě, že používáte oficiální stabilní verzi Google Chrome 3. Vyzkoušejte ale vývojovou verzi 4 a budete si moci užívat komfortu rozšíření, které znáte z Firefoxu.
Přestože Chrome 4 ještě oficiálně nevyšel, rozšíření jsou pro něj už stovky. Oficiální repozitář najdete na adrese https://chrome.google.com/extensions. Stránek s doplňky pro Chrome ale najdete celou řadu. Stačí do Googlu zadat slova google chrome extensions a najdete stránky jako www.googlechromeplugins.com, www.chromeplugins.org, www.chromeextensions.org a další. V repozitářích najdete celou řadu svých oblíbených rozšíření, které máte ve Firefoxu: AdBlock pro blokování reklam, IE Tab pro vykreslování stránek pomocí jádra Internet Exploreru, Cooliris pro obrázkové prezentace, Xmarks Bookmarks Sync pro synchronizaci záložek, ale i Facebook for Google Chrome pro zobrazování nových příspěvků vašeho profilu na Facebooku.
Kde Google Chrome 4 stáhnout?
Google má na svých stránkách chybu. Odkaz na stažení beta verze najdete sice hned na začátku stránky https://chrome.google.com/extensions/, pokud na ni vstoupíte v Chrome 3 nebo v jiném prohlížeči, ale stránka www.google.com/landing/chrome/beta/, na kterou vás odkaz směřuje, neexistuje.
Musíte zabrousit na jiné stránky. Beta verze Chrome 4 najdete například na stránce www.filehippo.com/download_google_chrome/. Možné je také sledovat stránku Google Chrome na Softpedii.
Prohlížeč nainstalujte klidně přes stávající verzi Chrome. Zůstanou vám tak zachována veškerá nastavení a záložky.
Aktualizace beta verze Chrome 4
Nevýhodou beta verze je, že se sama neaktualizuje. Pokud v Chrome kliknete na ikonu montážního klíče a zvolíte položku O aplikaci Google Chrome, bude vás okno přesvědčovat, že vaše verze prohlížeče je aktuální, i když na filehippo.com najdete již novější verzi. Nicméně stáhnete novější verzi, spustíte instalaci a je zaktualizováno.
Instalace a správa rozšíření
Stejně jako ve Firefoxu je instalace rozšíření prakticky automatická. Chrome si po kliknutí na odkaz s rozšířením stáhne příslušný soubor s příponou .crx a ihned po stažení spustí instalaci rozšíření. Výhodou je, že ihned po instalaci můžete rozšíření začít používat. Není nutno nejprve restartovat prohlížeč.
Rozšíření se objeví v horní části okna prohlížeče napravo od adresního řádku. Chcete-li nějaké rozšíření použít, klikněte na jeho ikonu.
Nainstalovaná rozšíření můžete deaktivovat nebo odinstalovat. Pro správu rozšíření klikněte na ikonu montážního klíče a vyberte položku Rozšíření.
Otevře se záložka s obdobným správcem rozšíření jako ve Firefoxu. Chcete-li některé rozšíření vyřadit z činnosti, klikněte u něj na odkaz Deaktivovat. Rozšíření můžete také úplně odinstalovat. Pokud určité rozšíření umožňuje měnit nějaká nastavení, budete mít u něj aktivní i tlačítko Možnosti.
Něco pro tvůrce webových stránek
Mezi rozšířeními pro Chrome najdete i „lite“ verzi neocenitelného pomocníka každého tvůrce webových stránek – Firefoxového rozšíření Firebug pro zkoumání CSS stylů objektů a skriptů na webových stránkách. Nicméně jeho funkce vás nejspíš zklamou. Zobrazuje mnohem méně informací, než jeho starší firefoxový bratříček. Možná jste ale nevěděli, že většinu funkcí, které používáte ve Firebugu má již Google Chrome dávno přímo v sobě. Klikněte na prvek na webové stránce, který chcete prozkoumat a z místní nabídky zvolte Zkontrolovat prvek.
Otevře se okno integrovaného nástroje Developer Tools, v němž můžete zkoumat a nanečisto upravovat vlastnosti prvků webových stránek podobně jako ve Firebugu.