Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Restart pro Firefox

Na notebooku používám pro prohlížení internetu Firefox. Notebook moc nevypínám, spíš ho jen uspávám, takže i Firefox je někdy spuštěný několik dní. Pokud to děláte taky tak, možná jste si všimli, že po pár dnech provozu se Firefox znatelně zpomalí. Když ho pak vypnete, tak se dlouho nedá znovu spustit a hlásí, že je spuštěný, přitom ho na liště ani nikde jinde nevidíte.

Firefox totiž při intenzivním brouzdání po internetu postupně zabírá více a více místa v paměti počítače, a neuvolní paměť, ani když zavřete většinu otevřených panelů. Jeho paměťové nároky mohou klidně přesáhnout 1,2 GB, a to už může znatelně zbrzdit celý počítač. Pomůže, když Firefox ukončíte a znovu spustíte.

Bohužel ukončování takto „nafouklého“ Firefoxu trvá dlouho. Okno programu sice zmizí z obrazovky za pár vteřin, ale trvá ještě několik minut, než se program kompletně ukončí a uvolní zabranou paměť. V této době se pak Firefox nedá znovu spustit, pokus o spuštění skončí výš uvedeným hlášením.

Pomoci si můžete malým rozšířením s názvem Restart Firefox (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/10749/). Toto rozšíření automaticky Firefox ukončí a znovu spustí a navíc znovu otevře všechna okna a panely do stavu, v jakém byly před restartem. Nemusíte tedy hlídat okamžik, kdy se Firefox skutečně ukončil, abyste jej mohli znovu spustit.

Po instalaci rozšíření najdete v nabídce Soubor novou volbu Restartovat aplikaci Firefox, pomocí níž restart provedete.

Po restartu Firefox spotřebuje mnohem méně paměti, a to i přesto že otevřete znovu všechny stránky.

1 comment for “Restart pro Firefox

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.