Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Zavirovaná zpráva se nedá smazat

Volal mi kamarád, že mu Windows Mail stáhl nějaký zavirovaný e-mail, antivir bije na poplach, ale zprávu neumí smazat, přejmenovat, přesunout, nic. Jaké kroky byste podnikli, abyste se zprávy zbavili?

Agresivní dopisy

Škodlivé kódy v e-mailu mohou mít různé chování. Nejčastěji se útočník pokouší dostat do vašeho systému pomocí sociálního inženýrství, to znamená, že se snaží oklamat vás a přimět, abyste vir spustili: zaheslovaný ZIP archiv, který se tváří, že obsahuje třeba vyúčtování, přičemž heslo je přiloženo přímo ve zprávě, falešná zpráva, která vypadá jako od Microsoftu, vám nabízí stažení nějaké kritické aktualizace (než začnete cokoliv stahovat, najeďte na odkaz myší a podívejte se do stavového řádku, kam odkaz ukazuje – pokud tam nenajdete něco.microsoft.com/něco, ale třeba něco.microsoft.ms-updates.com/něco, tak odkaz nemíří na server microsoftu).

Sofistikovanější e-mailoví škůdci nespoléhají na vaši důvěřivost a nevědomost a pokouší se aktivovat škodlivý kód automaticky. Využívají k tomu bezpečnostní mezery webového prohlížeče (pokud prohlížíte poštu přes webové rozhraní) nebo e-mailového klienta (programu, kterým stahujete poštu). Poměrně často se škodlivý kód pokouší aktivovat přes automatický náhled.

Vypněte náhledy zpráv

Pokud se některá zavirovaná zpráva zasekne a nedá se smazat a nejde s ní hnout, vypněte zobrazování náhledů. Například v Outlook Expressu nebo v programu Windows Mail zvolte Zobrazení > Rozložení.

windows_mail01

V okně, které se otevře, odškrtněte v dolní polovině okna položku Zobrazit podokono náhledu a stiskněte tlačítko OK.

windows_mail02

Pak zkuste vybrat jinou zprávu, znovu klikněte na tu zavirovanou a myší ji přetáhněte do složky Odstraněná pošta. Jestliže se se zprávou stále nedá hnout, zkuste program ukončit, znovu spustit a zopakujte pokus o přesunutí zprávy do odstraněné pošty. Nakonec zvolte Úpravy > Vyprázdnit složku Odstraněná pošta.

Pokud se operace podaří, můžete zase zapnout zobrazení podokna náhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.