Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Firefox 4 – vraťte zpět ikonu obnovení stránky a RSS

Firefox 4 je zde a s ním změny v uživatelském rozhraní. Na většinu z nich si rychle zvyknete, ale pokud používáte pro obnovení stránky ikonku a ne pouze klávesovou zkratku (F5 nebo Ctrl+R), bude vám její přesun do pravé části adresního řádku vysloveně vadit. Podobně by vám mohla chybět ikonka indikující dostupnost RSS kanálů na prohlížené stránce, kterou míval Firefox v adresním řádku. Obojí ale můžete snadno přizpůsobit podle svých potřeb.

Změna pozice tlačítka pro obnovení stránky

Pravým tlačítkem myši klikněte do volného místa na panelu nástrojů Firefoxu a v místní nabídce vyberte možnost Nastavit lišty.

zobrazení panelů nástrojů ve Firefoxu

Ikonky na panelu nástrojů se zvětší a jde s nimi pohybovat. Za adresním řádkem se objeví ikony obnovení stránky (reload) a zastavení načítání stránky (stop) jako dvě samostatná tlačítka. Obě tlačítka uchopte myší a přetáhněte doleva za tlačítka pro přechod na předcházející a následující stránku.

Přesun tlačítka reload - obnovení stránky ve Firefoxu 4

Provedené nastavení uložte tlačítkem Hotovo.

Pokud ikony později opět přetáhnete těsně za adresní řádek, “přilepí” se zpět na konec adresního řádku.

Obnova ikonky RSS

Podobným postupem lze také na panel nástrojů přidat tlačítko pro RSS kanály. Vývojáři Firefoxu se rozhodli, že ikonu pro RSS, která byla velmi šikovně umístěna v pravé části adresního řádku a objevovala se pouze když web nabízel RSS kanály, odstraní, protože ji používá jen malá část uživatelů. Škoda!

Chcete-li udělat dostupnou ikonku RSS, stejně jako v předcházející části textu klikněte pravým tlačítkem myši do volného místa na panelu nástrojů Firefoxu a v místní nabídce vyberte možnost Nastavit lišty.

Na panelu Úprava nástrojových lišt najděte tlačítko Odebírat a přetáhněte ho na požadované místo na panelu nástrojů.

přidání ikony RSS na panel nástrojů Firefoxu 4

Bohužel se ikonka neumístí do adresního řádku, ani v případě, že ji umístíte bezprostředně za adresní řádek :-(. Zbytečně vám tedy zabere na panelu nástrojů poměrně dost místa.

Proto patrně raději sáhnete po komplexnějším řešení, které obnoví funkci ikonky do stavu jako ve Firefoxu 3 (i když za cenu instalace dalšího rozšíření). Na výběr máte minimálně da doplňky Firefoxu: RSS Icon In Awesombar nebo RSS Icon.

Ikona RSS v adresním řádku Firefoxu 4 - rozšíření RSS Icon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.