Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak kompletně odinstalovat (nebo vyléčit) Firefox

Přeinstalace je univerzální lék na většinu programů. Na Firefox ale příliš nezabírá. Když Firefox nainstalujete přes stávající instalaci, nic se nezmění. Když ho odinstalujete a znovu nainstalujete, taky zůstane vše při starém – Firefox bude znát všechna vaše stará rozšíření, záložky i nastavení. Jak tedy Firefox odinstalovat a dostat ho do výchozího stavu?

Něco málo o profilu Firefoxu

Problém je v tom, že Firefox si veškerá vaše nastavení, ukládá do složky svého profilu, která je uložena ve vašem uživatelském profilu. Při odinstalaci se odstraní složka programu v Program Files, záznamy v registru, ale složka profilu zůstane tam, kde je. Při další instalaci Firefox složku objeví a opět ji použije…

Mimochodem… V každém uživatelském profilu operačního systému má Firefox vlastní profil. O vašich rozšířeních, vašich záložkách a vašich nastavených předvolbách Firefoxu ostatní uživatelé počítače vůbec neví (pokud ovšem nepracují pod tímtéž uživatelským účtem, jako vy!).

Kompletní odinstalace

Takže: chcete-li Firefox kompletně odinstalovat, musíte po samotné odinstalaci programu smazat také složku jeho profilu.

Ve Windows XP ji najdete v umístění:

C:\Documents and Settings\jméno_uživatele\Data Aplikací\Mozilla\Firefox\Profiles\xyz.default\

kde xyz v názvu poslední složky je náhodná sekvence číslic a písmen a za tečkou je název profilu (slovo default).

Ve Windows Vista a Windows 7 ji naleznete ve složce:

C:\Users\jméno uživatele\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\xyz.default\

Nyní spusťte Průzkumník nebo nějaký správce souborů (Total Commander, FreeCommander, Unreal Commander apod.) a vyhledejte složku s původním profilem. Abyste složku mohli najít, je třeba mít povoleno zobrazování skrytých souborů.

Doporučuji, abyste si ještě před smazáním složku někam zálohovali. Například ji nakopírujte na flash disk nebo ji zazipujte a vypalte na CD. Složka totiž obsahuje například vaše pracně nashromážděné záložky.

Reset nastavení Firefoxu, aneb finta Fň

Chcete-li přimět stávkující Firefox k provozu (a oželíte veškerá svá nastavení, doplňky i záložky) nemusíte ho vůbec odinstalovat. Příčinou problémů jsou jen velmi zřídka soubory jádra Firefoxu, za většinou potíží stojí rozšíření, nebo nějaké nekorektní nastavení v profilu Firefoxu.

Firefox resetujete do výchozího stavu, v jakém se jinak nachází bezprostředně po instalaci, jestliže složku profilu Firefoxu zrušíte. Nemusíte ji hned mazat (nebo si ji alespoň nejprve zálohujte!), obvykle postačí ji přejmenovat. Najděte tedy složku profilu podle popisu v předchozí části článku a na konec jejího názvu připište pár znaků (nebo nahraďte slovo „default“ za něco jiného). Při této činnosti nesmíte mít Firefox spuštěný!

Správce profilů Firefoxu

Pokud vám hledání složek profilu přijde příliš komplikované a neohrabané, máme pro vás další fintu: Správu profilů Firefoxu. Správce profilů měl kdysi ve Firefoxu svou ikonu v nabídce Start a položku v menu. V dnešních verzích už je sice nemá, to však neznamená, že by z Firefoxu zmizel úplně.

Abyste jej vyvolali, potřebujete si upravit zástupce, kterým program spouštíte. Doporučujeme vytvořit si pro tento účel kopii zástupce. Postup spočívá v přidání parametru –p za cíl zástupce a je podrobně popsán v článku Kam se poděl Správce profilů v Thunderbirdu 2. Analogickým postupem jako v zmiňovaném článku upravte zástupce Firefoxu.

Výhodou použití Správce profilů je, že můžete použít nový profil a tak zcela opustit stávající nastavení Firefoxu, ale v případě potřeby se můžete celkem pohodlně k původnímu profilu zase vrátit.

Lze si tak například snadno otestovat, zda problémy Firefoxu mají skutečně příčinu v profilu, můžete tak snímat obrázky z Firefoxu  ve výchozím nastavení, aniž byste museli zahodit svoje vyladěné nastavení, můžete tak oddělit nastavení Firefoxu pro různé členy rodiny i v případě, že používáte všichni pouze jeden uživatelský účet ve Windows apod.

Nouzový režim Firefoxu – lék na potíže

Lékem na potíže Firefoxu v mnoha případech vůbec nemusí být odinstalace, ani kouzlení s profily. Na celou řadu menších i velkých potíží zabere Nouzový režim Firefoxu. Spustíte jej položkou v nabídce Start u složky Firefoxu.

Nouzový režim vás uvítá malým oknem s nejdůležitějšími volbami pro odstranění potíží s Firefoxem.

Vás budou nejvíce zajímat tři z nich:

Zakázat všechny doplňky – doplňky mohou být zdrojem nevypočitatelného chování nebo nestability Firefoxu. Jejich zakázáním můžete padající uvést znovu do života a pak hledejte, který z nich že má potíže na svědomí.

Obnovit původní nástrojové lišty – občas se Firefox „zblázní“ a zmizí vám například adresní řádek. Touto volbou problém napravíte.

Obnovit původní předvolby aplikace Firefox – vrátíte veškerá změněná nastavení do původního stavu

Tlačítkem Pokračovat v nouzovém režimu si můžete ověřit, jaký efekt mají nastavené změny na váš Firefox, tlačítko Provést změny a restartovat uvede změny trvale do života.

6 comments for “Jak kompletně odinstalovat (nebo vyléčit) Firefox

 1. jk
  11. 11. 2010 at 13:07

  Stejně to má s profily i opera, takže v případě problémů stačí resetovat profil.

 2. ADA-KAR
  25. 2. 2012 at 04:13

  ve Win 7 je veškeré nastavení (hesla záložky pluginy toolbary) uloženo ve složce >> cyi89i3b.default (název „cyi89i3b.default“ této složky se na každé instalaci liší) adresa umístění je >>> C:\Users\(UŽIVATELSKÝ ÚČET)\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\cyi89i3b.default u xp je to obdobné umístění jedná se o skryté složky je tedy třeba nastavit zobrazení skrytých složek!! Takže stačí zkopírovat obsah složky a v případě nové instalace byt´i na jiný PC tyto soubory opět vložit a máte svůj obíbený prohlížeč přesně tak jak ho máte rádi Pozor ale na verzi Firefoxu něktré verze se natolik liší že mohu nastat potíže s funčností programu ! např nelze aplikovat z verze 2.0.1 na veri 4.0.1 a pod,

 3. Ženíšková Eva
  28. 5. 2013 at 10:00

  Dobrý den!Potřebuji dostat zpět skype,ve kterém mám uložené veškeré kontakty,které se mi ztratily i skype nemohu jej nalézti.děkuji

 4. atelierdk
  28. 5. 2013 at 15:07

  Pro Evu: Evo, kdybys to aspoň připojila k nějakému článku, který se týká Skypu, nebo to přidala do fóra (odkaz je vpravo nahoře)…

  Kontakty jsou uložené na serveru Skypu (na internetu) nikoliv v programu (v počítači).
  Takže odkud se ti Skype ztratil? Z Plochy? a není ani v nabídce Start > Všechny programy?

  A jak se to stalo, že se ti najednou ztratil? Co se s tím počítačem dělo od doby, kdy tam ještě byl? Normálně jsi ho večer po skypování vypnula a ráno tam zničeho nic nebyl?

 5. Dalton84
  19. 11. 2015 at 16:03

  Článej je na nic….bylo by fajn napsat, jak se do toho správce profilů mám dostat.

 6. Cestmir Kosinski
  9. 1. 2018 at 11:09

  1)Usiluji o nastaveni universalního hesla pro veškeré portály(2 ,Nainstalování translátoru pro firefox na lištu ,3) instalace „Skype“4)uninstal ghostery5)uninstalPrivacy Badger

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *