Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Zrychlete Firefox!

firefox-logoMáte pocit, že načítání stránek ve Firefoxu trvá podezřele dlouho? Nezdá se vám nová verze tak blesková, jak slibovaly stránky výrobce? Vyzkoušejte dva jednoduché triky, které pomohou zrychlit zcela určitě i váš Firefox!

Kolik souborů jste už stáhli?

Pokud používáte svůj Firefox už nějakou dobu, je téměř jisté, že váš správce stahování obsahuje stovky, nebo spíš tisíce položek. Firefox se při různých příležitostech snaží tento seznam načíst, což prodlužuje provádění některých jeho akcí. Je tedy nanejvýš vhodné tento seznam občas smazat.

Abyste to provedli, stiskněte Ctrl+J, nebo v menu zvolte Nástroje > Správce stahování.

V okně Správce stahování pak klikněte dole na tlačítko Smazat seznam.

spravce_stahovani_2

Jak dávnou historii máte uloženou?

Možná už tušíte, že ještě více, než dlohý seznam stažených souborů zpomaluje Firefox objemný seznam historie prohlížených stránek. Podívejte se, jak je nastavený váš Firefox a jak dlouhé období si ukládá.

Zvolte Historie > Zobrazit celou historii.

historie_01a

Otevře se Knihovna stránek, ve které můžete zobrazit, jak dlouhou historii má Firefox uloženou (můj Firefox na obrázku měl uložené stránky od února).

historie_02

Abyste historii vymazali, zvolte Nástroje > Vymazat nedávnou historii.

historie_03

V okně Vymazání nedávné historie klikněte na tlačítko Podrobnosti, abyste zobrazili zaškrtávací políčka podrobných voleb. To je důležité, jinak si společně s historií smažete i cookies usnadňující vaše přihlášení, historii formulářů a další. Vřele doporučuji, abyste ponechali zaškrtnuté pouze políčko Historie prohlížení a stahováníVyrovnávací paměť (cache). Dále v roletce v horní části okna nastavte jako Časové období mazání volbu Vše.

historie_06

Historii pak vymažte tlačítkem Vymazat. Firefox bude od té chvíle rychlý jako blesk!

Udržte Firefox v dobré kondici

Po vymazání se začne historie znovu neomezeně hromadit (takové je výchozí nastavení Firefoxu). Buď tedy musíte myslet na to, že se tak Firefox zpomaluje a historii jednou za čas promazat, můžete si ale také nastavit kratší období, po které bude prohlížeč seznam navštívených stránek uchovávat.

Zvolte Nástroje > Možnosti a v dialogu možností klikněte nahoře na ikonu Soukromí.

historie_07

V roletce Nastavení historie změňte hodnotu Pamatovat si historii na hodnotu Použít pro historii vlastní nastavení.

historie_08

Objeví se několik zaškrtávacích políček, z nichž je klíčové hlavně nastavení políčka Pamatovat si historii stránek nejméně. Nastavte políčko nanejvýš na 30 dní. Pokud denně hodně surfujete a chcete udržet rychlost Firefoxu, nastavte si ještě kratší období, například 10, nebo jen 7 dní.

2 comments for “Zrychlete Firefox!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.