Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Nástroj na úporné viry – Avira RescueCD

2009-07-02_072254aZápolíte s virem, na který selhávají obecné techniky první pomoci? S mnohými viry bývá potíž, že běží pod některým důležitým systémovým procesem Windows. Dokud je proces aktivní, je soubor s virem zamčený a nedá se odstranit. Když se proces pokusíte vypnout, spadnou Windows. Řešením by bylo skenovat počítač ještě dříve, než Windows nastartují, to ale každý antivirový program neumí. Pokud to neumí ten váš, nedá se nainstalovat vedle něj jiný. To byste nadělali víc škody než užitku. Vyzkoušejte raději záchranné CD.

Příprava a spuštění záchranného CD

Na stránkách www.avira.com stáhnete záchranné CD Avira Rescue System CD. Doporučuji stáhnout exe soubor, nemusíte pak řešit, jak vypálit CD z obrazu ISO na disk. Stáhněte si pokud možno čerstvou verzi, Avira tento nástroj aktualizuje často, třeba i několikrát denně.

Exe verze po spuštění spustí jednoduchý vypalovací nástroj a jen vás vyzve k vložení prázdného CD do vypalovačky. Pak stačí jen stisknout tlačítko Burn CD a cédéčko se za chvilku vypálí.

2009-07-06_124022

Počítač restartujete a spustíte (nabootujete) z vypáleného CD (přečtěte si, jak nastartovat systém z CD). CD obsahuje jednoduchý live linuxový systém s nástroji pro likvidaci virů.

Po startu CD se krátce zobrazí bootovací nabídka. Chcete-li startovat systém (Windows) z pevného disku, stiskněte klávesu 2, jinak se za okamžik spustí možnost číslo 1 a vy nastartujete do systému AntiVir Rescue System.

2009-07-02_072105

Nejprve se v rohu obrazovky objeví nakrátko tučňák Tux a po krátké chvíli CD nastartuje do grafického rozhraní. Vlaječkou v levém dolním rohu přepněte rozhraní do angličtiny.

2009-07-02_072231

Nastavení parametrů antivirové kontroly

Nejprve v levém sloupci klepněte na tlačítko Confiiguration a nastavte potřebné volby pro skenování počítače.

2009-07-02_072953

V sekci Scan mode můžete vybrat, zda se mají kontrolovat všechny soubory (all files), jen spouštěcí sektor (boot sector only) nebo zda se má provést chytrá kontrola (Smart scan). Chytrá kontrola kontroluje nejpravděpodobnější místa a nejčastěji napadané soubory, takže je i u velkých a zaplněných disků poměrně rychlá.

Abyste počítač pomocí tohoto CD skutečně opravili, musíte v sekci Action at malware discovery přepnout přepínač na volbu Try to repair infected files (pokusit se opravit nakažené soubory). Můžete zaškrtnout i políčko Rename files if they cannot be removed (přejmenovat soubory, pokud je nelze odstranit).

Pokud byste ponechali přepínač ve výchozí volbě Protocole malware records only, Rescue CD by jen zkontrolovalo váš počítač, pořídilo protokol s výpisem škodlivého softwaru, ale neprovedlo by žádná záchranná opatření.

Kontrola počítače na viry

Jakmile máte parametry kontroly nastaveny, klikněte vlevo u položky AntiVir na tlačítko Virus Scanner a pak na dolním okraji obrazovky klikněte na tlačítko Start scanner. Tím zahájíte kontrolu počítače. Po dokončení kontroly se v řádku Status objeví text Finished scanning.

2009-07-02_072411

Chcete-li zobrazit protokol kontroly, v levém sloupci klikněte na položku Information a pak klepněte na tlačítko Log-File.

2009-07-02_073530

Abyste ukončili práci s Rescue CD System, zvolte vlevo položku Miscellaneous a v ní klikněte na tlačítko Shutdown.

2009-07-02_073509

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.