Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak zachránit omylem přepsaný soubor

error_buttonDnes se mi stala ukázková chyba, která měla příčinu mezi monitorem a židlí. Potřeboval jsem kolegovi předat jeden soubor, který mu měl posloužit jako vzor, a tak jsem jej přetáhl z Total Commanderu na plochu. V souboru jsem smazal část (pro kolegu) zbytečných údajů, soubor uložil, zavřel a poslal mu ho e-mailem.

Bohužel jsem si nevšiml, že se soubor při přetahování nezkopíroval, ale přesunul, takže jsem přišel o originál. Údaje, které jsem smazal, byly nepodstatné pro kolegu, ale, jak už to bývá, já je nezbytně potřeboval. Díky tomu, že jsem soubor zavřel před tím, než jsem chybu objevil, nemohl jsem využít funkci zpět. Přesto se mi podařilo soubor obnovit.

Chvála stínové kopie

Podmínkou je, abyste měli aktivní funkci obnovení souborů. Vista (a Windows 7) si vytváří takzvané stínové kopie souborů, proto pokud soubor omylem přepíšete jinou verzí, je naděje, že jej obnovíte. Při troše štěstí budete mít za chvilku to, co potřebujete. Vyzkoušejte následující postup:

Vraťte poškozený soubor (nebo jeho kopii) do jeho původního umístění.

Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte Vlastnosti.

Přejděte na poslední kartu Předchozí verze. V poli Verze souborů se po chvilce objeví nalezené starší verze souboru doplněné datem a hodinou.

predchozi_verze

Vyberte verzi, která by mohla obsahovat požadované údaje, a stiskněte tlačítko Kopírovat. V otevřeném okně pak vyberte složku, do které se má zachraňovaný soubor zkopírovat.

Máte-li jistotu, že jde o správnou verzi, můžete použít i tlačítko Obnovit, volba Kopírovat mi ale připadá bezpečnější.

Systém vás upozorní, že prováděnou akci nelze vzít zpět. Potvrďte upozornění a za okamžik už máte zachráněný soubor k dispozici.

Na smazané soubory můžete zkusit výše uvedený postup třeba i s tím, že do původního umístění vytvoříte úplně nový prázdný soubor odpovídajícího typu (se stejnou příponou), nebo zkuste použít některý z nástrojů na obnovu smazaných souborů, o kterých jsme psali v článku Obnova ztracených fotek z paměťové karty.

11 comments for “Jak zachránit omylem přepsaný soubor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.