Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Nefunguje autorun, neboli automatické spouštění disků CD/DVD?

autorun-fixVelmi často jsem byl dotazován na opravu nefungujícího automatického spouštění CD/DVD ve Wndows XP. Na tuto nemoc by měl existovat lék v podobě editace registru Windows, problémem ale je, že automatické spouštění CD/DVD se v registru dá ovlivnit na několika místech a tak se tyto rady často míjely účinkem.

Navíc jsem začal mít podezření, že autorun vypíná některý z balíků bezpečnostního softwaru, ale nebyl jsem schopen přijít na to, který.

Nakonec mě samotného postihl přesně tentýž problém. Pokusil jsem se vyhledat a správně nastavit všechna místa v registrech, která mají na autorun vliv, ale bez úspěchu.

Použil jsem nástroj Autoplay Repair Wizard od Microsoftu. Pokud máte problémy s automatickým spouštěním CD/DVD, určitě ho vyzkoušejte. Pokusí se upravit všechna nastavení, která byste pracně hledali v registrech. V mém případě však ani tento nástroj nepomohl. Ohlásil, že chybu narazil na problém, ale neumí ho opravit.

autoplay-repair-wizard

Nakonec mi pomohla malá utilitka Autorun Fix.

autorun-fix

Stáhl jsem ji z webu, ale stránky dnes již možná ani neexistují, nebyl jsem schopen je najít. Tento malý nástroj jsem si ale uložil a přidávám jej sem pro případ, že by ani vám nepomohl Microsoftí Autoplay Repair Wizard. Použití je jednoduché. Pro opravu stiskněte zelené tlačítko!

Důležité, čtěte!

Aktualizováno 3. července 2009: Jak si můžete z komentářů dole přečíst, některé antiviry v tomto malém programu Autorun Fix detekovaly trojského koně.  Vzhledem k tomu, že jiné renomované antiviry, na něm neshledávají nic závadného, rozhodl jsem se jej nechat důkladně prověřit a odkaz zde prozatím ponechat. Program stahujte a použijte jen na vlastní nebezpečí!

Aktualizováno 28. října 2009: Nechal jsem soubor autorun-fixi.exe prověřit online na stránkách http://virusscan.jotti.orgwww.virustotal.com. Výsledek je popsán níže v dnešním komentáři. Přikládám odkazy na screenshoty ze zmíněných antivirových skenů:

screenshot skenu na http://virusscan.jotti.org

screenshot skenu na www.virustotal.com

Aktualizováno 27. dubna 2011: Správce cz domén, Nic.cz, mi dnes poslal upozornění, že doména je od tohoto týdne evidována v databázi Malwarepatrol, kvůli problematickému souboru autorun-fixi.exe.

Vzhledem k tomu, že by to mohlo znamenat blokování této domény a její nedostupnost pro vás, rozhodl jsem se soubor ze stránek odebrat. AVG dnes s dnešní databází hlásí v souboru přítomnost Adwaru (tedy nežádoucího reklamního softwaru) což je rozhodně přesnější než informace, že soubor obsahuje trojského koně.

Pokud by se někdo přece jen rozhodl, že chce soubor použít, jsem ochoten mu jej zaslat, nebo někam krátkodobě vystavit ke stažení. Stačí požádat v komentáři u tohoto článku.

11 comments for “Nefunguje autorun, neboli automatické spouštění disků CD/DVD?

 1. Andrea
  3. 7. 2009 at 10:49

  Tvoje stránky a rady jsou super, jen nechápu, proč sem dáváš utilitku, která má v sobě trojskýho koně!

  • atelierdk
   3. 7. 2009 at 12:11

   Ten program Autorun Fix prošel v minulosti několika antiviry (AVG, Avira, McAffee) bez pozitivního nálezu. Ale sám jsem byl překvapen, když mi včera hlásil Norton AV, že údajně obsahuje trojana. Otestoval jsem jej tedy znovu dnes programem AVG 8.5, přikládám screenshot výsledku testu – byl negativní.
   Nechám ten soubor důkladněji prověřit. Chybné detekce (ať už falešně pozitivní, či nerozpoznané hrozby) se nevyhýbají ani antivirům renomovaných značek.
   autorun_fix_test_1
   Prozatím stahujte jen na vlastni nebezpečí!

 2. atelierdk
  28. 10. 2009 at 20:33

  Výsledky antivirových testů souboru autorun-fixi.exe:
  Nechal jsem soubor prověřit na stránkách http://virusscan.jotti.orghttp://www.virustotal.com, které zaslaný soubor testují na přítomnost škodlivého kódu několika desítkami renomovaných i méně známých antivirů.
  Odkazy na screenshoty přikládám na konec článku.
  Vyplývá z nich, že některé antiviry v souboru detekují kód měnící v Internet Exploreru bez upozornění startovní stránku
  Vzhledem k tomu že ani renomované antiviry se nedokážou shodnout na přítomnosti škodlivého kódu, jeho případná škodlivost nepochybně nebude nijak vysoká.
  Sám jsem tento nástroj ve Windows XP s úspěchem použil a rozhodně jsem nezaznamenal, že by mi IE měnil startovní stránku. Opravu jsem prováděl asi před dvěma lety a nepamatuji se už, zda se po spuštění tohoto nástroje skutečně jednou nezměnila, nicméně pokud ano, vrátil jsem ji zpět a problém se nezopakoval (jinak bych si to určitě pamatoval).

 3. sry,good lama jseš :(
  4. 1. 2010 at 22:59

  No hned to našlo trojsky koně tak nevym :(:(:(:(:(

 4. atelierdk
  5. 1. 2010 at 10:27

  Pro sry,good lama jseš :(:
  Přečti si můj komentář z 28. 10. 2009 a podívej se na screenshoty testu 1testu 2 tohoto souboru několika desítkami antivirových programů.

  Pak snad pochopíš, co ten „trojan“ páchá za škody – jednorázovou změnu domovské stránky v prohlížeči…

 5. Milda
  15. 1. 2010 at 13:11

  Dobrý den,potýkám se s problémem:nenačítají se mi cd,zřejmě jsem omylem smazal složku AUTORUN a nevím jak ji obnovit.
  Prosím o „polopatickou odpověď jsem pouhý uživatel“
  PS: autofix jsem zkoušel,bez výsledku.
  Díky moc za odpověď.

 6. atelierdk
  18. 1. 2010 at 21:17

  Abychom zjistili příčinu problému, bude potřeba odpovědět na pár dotazů:
  1. Jde o Windows XP?
  2. Co to znamená „nenačítají se mi CD“? Nespustí se po vložení CD okno s výběrem akcí? Nebo nejde CD vůbec přečíst?
  3. Když zasunete CD, které má nějakou funkci autorun (např. CD z časopisu, které zobrazuje úvodní nabídku) do počítače a za malou chvíli spustíte Průzkumník, poklepejte na na ikonu CD. Spustí se úvodní nabídka CD takovýmto ručním postupem?
  4. Pokud ne, klikněte na ikonu CD mechaniky v průzkumníku pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte Prozkoumat. Vidíte nyní soubory a složky umístěné na CD?

 7. Torteen
  2. 5. 2010 at 18:24

  Děkuji vám moc, hledal sem všude možně jak tento problém opravit a nikde sem nenašel odpověď, hrozně moc vám děkuji a ujisťuji ostatní že žádný vir v tom není! 🙂

 8. alex
  13. 7. 2010 at 10:40

  heh ten autorun fix nefunguje… 🙁 chce to aby som nastavoval dake veci v OS a z toho som lama…

 9. Hop
  8. 5. 2011 at 18:59

  Dobrý den, mohl byste mi tento program tedy zaslat nebo někam uložit? (např. na http://www.uschovna.cz) Děkuji.

 10. K
  4. 9. 2011 at 17:18

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *