Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Nefunguje autorun, neboli automatické spouštění disků CD/DVD?

autorun-fixVelmi často jsem byl dotazován na opravu nefungujícího automatického spouštění CD/DVD ve Wndows XP. Na tuto nemoc by měl existovat lék v podobě editace registru Windows, problémem ale je, že automatické spouštění CD/DVD se v registru dá ovlivnit na několika místech a tak se tyto rady často míjely účinkem.

Navíc jsem začal mít podezření, že autorun vypíná některý z balíků bezpečnostního softwaru, ale nebyl jsem schopen přijít na to, který.

Nakonec mě samotného postihl přesně tentýž problém. Pokusil jsem se vyhledat a správně nastavit všechna místa v registrech, která mají na autorun vliv, ale bez úspěchu.

Použil jsem nástroj Autoplay Repair Wizard od Microsoftu. Pokud máte problémy s automatickým spouštěním CD/DVD, určitě ho vyzkoušejte. Pokusí se upravit všechna nastavení, která byste pracně hledali v registrech. V mém případě však ani tento nástroj nepomohl. Ohlásil, že chybu narazil na problém, ale neumí ho opravit.

autoplay-repair-wizard

Nakonec mi pomohla malá utilitka Autorun Fix.

autorun-fix

Stáhl jsem ji z webu, ale stránky dnes již možná ani neexistují, nebyl jsem schopen je najít. Tento malý nástroj jsem si ale uložil a přidávám jej sem pro případ, že by ani vám nepomohl Microsoftí Autoplay Repair Wizard. Použití je jednoduché. Pro opravu stiskněte zelené tlačítko!

Důležité, čtěte!

Aktualizováno 3. července 2009: Jak si můžete z komentářů dole přečíst, některé antiviry v tomto malém programu Autorun Fix detekovaly trojského koně.  Vzhledem k tomu, že jiné renomované antiviry, na něm neshledávají nic závadného, rozhodl jsem se jej nechat důkladně prověřit a odkaz zde prozatím ponechat. Program stahujte a použijte jen na vlastní nebezpečí!

Aktualizováno 28. října 2009: Nechal jsem soubor autorun-fixi.exe prověřit online na stránkách http://virusscan.jotti.orgwww.virustotal.com. Výsledek je popsán níže v dnešním komentáři. Přikládám odkazy na screenshoty ze zmíněných antivirových skenů:

screenshot skenu na http://virusscan.jotti.org

screenshot skenu na www.virustotal.com

Aktualizováno 27. dubna 2011: Správce cz domén, Nic.cz, mi dnes poslal upozornění, že doména je od tohoto týdne evidována v databázi Malwarepatrol, kvůli problematickému souboru autorun-fixi.exe.

Vzhledem k tomu, že by to mohlo znamenat blokování této domény a její nedostupnost pro vás, rozhodl jsem se soubor ze stránek odebrat. AVG dnes s dnešní databází hlásí v souboru přítomnost Adwaru (tedy nežádoucího reklamního softwaru) což je rozhodně přesnější než informace, že soubor obsahuje trojského koně.

Pokud by se někdo přece jen rozhodl, že chce soubor použít, jsem ochoten mu jej zaslat, nebo někam krátkodobě vystavit ke stažení. Stačí požádat v komentáři u tohoto článku.

11 comments for “Nefunguje autorun, neboli automatické spouštění disků CD/DVD?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.