Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Excel – jak otevřít dva soubory se stejným názvem?

Excel2007LogoPokoušeli jste se někdy v Excelu otevřít dva různé soubory se stejným názvem? Nejspíš jste, jako mnozí jiní, skončili oznámením Excelu, že nemůže otevřít dva soubory stejného názvu a že máte jeden z nich přejmenovat. Jenže vy prostě máte dva dokumenty se stejným názvem umístěné v různých složkách a jejich názvy měnit nechcete nebo nemůžete. Jednoduchým trikem můžete tuto chybu Excelu obejít.

Excel_dva_soubory

Tuto nepříjemnou vlastnost (no, dnes už se to dá považovat spíše za chybu) nepochybně znají i pamětníci nejstarších verzí Excelu. S každou novou verzí zkouším, zda se Excel v tomto ohledu polepšil, ale vždycky nastane zklamání.

Nicméně na tento problém existuje jednoduchý lék. Vedle otevřeného dokumentu spusťte Excel znovu a v této instanci programu druhý dokument otevřete – buď příkazem Soubor > Otevřít nebo do tohoto okna soubor prostě přetáhněte.

Na rozdíl od Wordu se při každém dalším spuštění Excelu (pomocí zástupce v nabídce Start, ikony na ploše či v panelu Snadné spuštění apod.) nevytvoří nové okno v téže instanci programu, ale spustí se další samostatná instance programu. Ta se nestará o dokumenty otevřené v ostatních instancích, proto vám otevření dokumentu se stejným názvem projde.

Pokud máte spuštěno více instancí Excelu a otevřete dokument Excelu poklepáním na soubor, otevře se vždy v první (nejstarší) spuštěné instanci Excelu.

1 comment for “Excel – jak otevřít dva soubory se stejným názvem?

  1. štěpán
    28. 6. 2017 at 11:59

    To bohužel už v Excelu 2013 nefunguje, neotevře se nová „samostatná“ instance, čili „chyba“ nebyla s další verzí Excelu odstraněna, ale potvrzena…;-(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *