Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak se dostat v případě poruchy ke svým souborům?

Windows ve vašem počítači se odmítly spustit a vy byste se potřebovali naléhavě dostat k dokumentům, které máte uloženy v počítači. Jde to vůbec nějak, když Windows stávkují?

  1. Možností je mnoho, ale i pro málo zkušené uživatele lze jen doporučit použití live CD nějaké linuxové distibuce. Ideální je použití aktuální verze Ubuntu (v době publikování tohoto článku je aktuální verze 8.10), které je částečně v češtině a které stáhnete na www.ubuntu.cz, nebo jej lze zakoupit i s uživatelskou příručkou v knihkupectví (vydal Cpress). Chcete-li minimalizovat stahování, stáhněte si Slax (www.slax.cz), tato distribuce má jen asi 190 MB.
  2. CD stáhnete jako obraz disku ve formátu ISO a z tohoto obrazu musíte vypálit CD (není to tedy pouhé vypálení souboru na datové CD).
  3. Vypálené Live CD je bootovací, vložte je do mechaniky a restartujte počítač. Měli byste mít v BIOSu nastavenou CD/DVD mechaniku jako první v pořadí bootovacích zařízení. Počítač začne startovat do linuxu. Pokud spouštíte Ubuntu, zvolte si hned při startu češtinu. Prostředí je celkem podobné Windows.
  4. Po úplném nastartování systému vložte do USB portu počítače Flash disk. Automaticky se otevře okno prohlížeče souborů (File Browser), ve kterém uvidíte obsah flash disku. flash disk v ubuntu
  5. Volbou Places si otevřete pevný disk (položka SW_Preload, na následujícím obrázku) obsahující soubory, které chcete zkopírovat (vaše disky najdete pod položkou Počítač). výběr pevného disku v ubuntu

Poznámka: Pokud je na havarovaném počítači Vista a soubory se nacházejí ve vašem uživatelském účtu (ve složce Users\váš profil) musíte otevírat složky s anglickými názvy (Documents místo Dokumenty, Music místo Hudba, Downloads místo Stažené soubory).

  1. Soubory zkopírujete z pevného disku na flash disk obvyklými způsoby (přetažením, klávesovými zkratkami Ctrl+C a Ctrl+V, nebo volbami Edit | Copy a Edit | Paste).
  2. Flash disk ze systému odpojíte v okně flash disku příkazem File | Unmount volumeodebrání flash disku v ubuntu

Poznámka: Díky odlišnému kódování písma v linuxu budete mít u souborů zkopírovaných na flash disk v linuxu patrně porušenou češtinu v názvech souborů. Obsahu souboru se kopírování nedotkne. Abyste mohli tyto soubory v jiném počítači s Windows bez problémů využívat, budete je muset přejmenovat.

1 comment for “Jak se dostat v případě poruchy ke svým souborům?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.