Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Konzola pro zotavení bez hesla administrátora

Konzola pro zotavení je v případě havárie systému celkem obvyklou instancí, kam se obrátíte o pomoc. Vstup do konzoly však vyžaduje přihlášení pod účtem administrátora a pokud jste si počítač neinstalovali sami, toto heslo nemusíte znát. V takovém případě se vaše poslední naděje ztratí jako pára nad hrncem a nezbude vám, než se pokusit o opravu systému instalací.

Kontrolu, zda jste do systému přihlášen jako administrátor, však můžete včas deaktivovat.

Spusťte Editor registru (stiskněte Win+R a do okna Spustit napište regedit).

Vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Setup\RecoveryConsole a poklepejte na položku SecurityLevel.

no_admin_pw_1a

V okně pro editaci změňte její hodnotu na 1.

no_admin_pw_2a

Pokud v klíči RecoveryConsole položku SecurityLevel nemáte, vyberte v levém pruhu klíč RecoveryConsole a zvolte Úpravy > Nový > Hodnota DWORD. Novou položku pojmenujte SecurityLevel, poklepejte na ni a změňte ji hodnotu na 1.

no_admin_pw_3a

Odstranění kontroly administrátorského přístupu do konzoly pro zotavení s sebou nese mírné bezpečnostní riziko, neboť někdo nezkušený a nepovolaný by mohl prací v konzole způsobit systému újmu. Přesto si myslím, že na domácím počítači je ve většině případů kontrola zbytečná a komplikuje uživateli opravu v případě havárie (když si třikrát po sobě nevzpomenete na heslo, následuje restart a přístup do konzoly musíte spouštět znovu).

Autorizaci v konzole obnovíte snadno tak, že hodnotu položky SecurityLevel změníte zpět na 0.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.