Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Kterak jsem „vyčistil“ připojení k internetu

Předevčírem večer jsem po dlouhé době restrtoval počítač, neb se instalovaly nějaké aktualizace. Normálně nerestartuji, ale hibernuji, protože je to výrazně rychlejší. Po restartu mi přestalo fungovat připojení k internetu, nemohl jsem se dostat dokonce ani do místní sítě, přitom se všechny ikonky tvářily, jako že je vše v pořádku.

První mě napadlo, že zlobí router, občas, když se hodně torrentí, tak se nějak zahltí jedno konkrétní připojení (ostatní počítače jedou normálně). Restartoval jsem ho, ale problém přetrvával.

Pojal jsem podezření na nemocnou síťovou kartu, ale restartoval jsem do Visty a tam vše běželo bez problémů.  Vrátil jsem se do XP, vyzkoušel jsem pár posledních bodů obnovení, ale bez výsledku. Jen my bylo divné, že pokaždé když restartuju Windows, naskakuje oznámení o tom, že nástroj pro konfiguraci systému změnil nastavení. Inu otevřel jsem ho a vzpomněl si, že jsem asi tak před třemi týdny vyškrtal několik zbytečných programů, které se spouštěly při startu, aby zbytečně nezahlcovaly paměť a aby se zkrátila doba startu počítače.

Byl mezi nimi i Ashampoo firewall, který jsem chtěl zrušit, protože mám nastaven firewall na routeru a když běží Ashampoo, nevidím počítače ve vnitřní síti.

Možná už tušíte, dokud se firewall nespustí, počítač se nepřipojí. Má to patrně bezpečnostní důvody, protože takto nějak by se choval vir: zablokoval by spuštění firewallu, aby uživatel neviděl, že provádí něco nekalého a připojuje se tam, kam nemá. Zajímavé je, že jakmile firewall spustíte a později ho ukončíte, připojení již zůstane funkční.

Stačilo tedy spustit firewall a připojení se obnovilo. Situace má pro mě dvě řešení: firewall je možno odinstalovat, tím se vrátí změny v připojení k normálu a vše bude fungovat. Pokud jej z nechci odinstalovat, stačí jej hned po spuštění počítače vypnout.

1 comment for “Kterak jsem „vyčistil“ připojení k internetu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.