Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Zaktualizujte si DirectX

Nainstalovali jste si novou hru, ale při pokusu o spuštění hra hlásí, že potřebuje součást d3dx9_30dll. Nebo přeinstalujete počítač a hra, která doposud bez potíží fungovala, se nyní vůbec nespustí. Nebo si přinesete z obchodu žhavou herní novinku a přestože jste si ověřovali minimální systémové požadavky, vidíte jen černou obrazovku. Než začnete psát dotazy na fóra nebo volat na technickou podporu, určitě zaktualizujte DirectX.

K čemu je DirectX

DirectX je rozhraní a balík knihoven pro Windows, který využívají hry a multimediální aplikace. Ve spolupráci s grafickou kartou se stará například o obrazové 3D efekty či zvukové efekty. DirectX je sice software, ale potřebuje i jistou hardwarovou podporu. Proto se v parametrech grafické karty uvádí podporovaná verze DirectX, např. DirectX 9. Hardwarová podpora zajistí, že naplno využijete možnosti té které verze softwaru, ale není nutnou podmínkou. Karta s HW podporou nižší verze poběží s vyšší verzí softwaru, jen nevyužije naplno jeho možnosti. Budete ochuzeni o některé efekty a obraz nebude tak dokonalý. V praxi to může vypadat tak, jako na následujících obrázcích z MS Flight Simulatoru. Textury, ale hlavně obloha, hladina a počasí vypadají v DirectX prostě realističtěji.

directx9

directx10

Nemusíte si tedy pietně uchovávat přesně tu verzi softwaru, kterou karta podporuje, naopak, rozhraní DirectX byste měli udržovat aktualizované. V současnosti se používají dvě verze Pro Windows XP a nižší je aktuální verze 9c, pro Windows Vista verze 10. Microsoft nepočítá s implementací DirectX 10 do WindowsXP, s největší pravděpodobností i proto, aby uspíšil přechod uživatelů na novější verze Windows.

Narazil jsem na návody, jak DirectX 10 do XPček dostat, ale nemám je vyzkoušené a navíc to považuji za dost riskantní krok, který v krajním případě může vést k nutnosti opravy nebo přeinstalace Windows. DirectX se totiž nedá odinstalovat pomocí ovládacího panelu Přidat nebo odebrat programy. Pokud se tedy něco nezdaří, nemusí se vám povést opětovná instalace nižší verze 9c. Nepouštějte se do něj nemáte-li dostatečné zkušenosti s opravami a instalací Windows a nemáte-li odvahu riskovat.

Aktualizace DirectX je vcelku bezpečnou první volbou, pokud máte problémy s některými hrami nebo se zvukovými efekty. Vyzkoušejte ji ještě před aktualizací ovladačů grafické nebo zvukové karty. Mimochodem rozhraní DirectX není zahrnuto mezi automatickými aktualizacemi Windows, musíte je aktualizovat ručně. Do automatických aktualizací se jen občas dostanou záplaty, které opravují chyby v zabezpečení tohoto rozhraní.

Poznámka: Jen jednou jsem narazil na problémy, když jsem se pokoušel aktualizovat DirectX 9c na čerstvě nainstalovaná XPčka. Instalace opakovaně končila neúspěšně. Problém jsem vyřešil tak, že jsem nejprve aktualizoval na “meziverzi” DirectX 9 z roku cca 2004 a z této verze již proběhla aktualizace na poslední verzi bez potíží. Pokud nemůžete na starších CD z počítačových časopisů nebo na internetu nic najít, zkuste jako „meziverzi“ tuto anglickou offline verzi DirectX z roku 2005 případně tuto offline verzi z roku 2006 z Gigamania.cz. Bod obnovení před instalací je víc než doporučený!

Jakou verzi DirectX mám stáhnout?

DirectX se stále vyvíjí. Přestože verzi 9c ve Windows XP používáme už více než tři roky, Microsoft vydával aktualizace cca jednou za dva měsíce. Poslední verze, v době vzniku tohoto článku (5. 3. 2009) je z listopadu 2008. Aktualizace nejen opravují chyby, ale přidávají i nové funkce. Tak třeba v úvodu zmiňovaná knihovna d3dx9_30dll přibyla do DirectX 9c na podzim 2006.

Aktualizovat je třeba na co nejnovější verzi. Microsoft po uvedení Visty sjednotil instalační balík DirectX pro Vistu a starší verze Windows, takže nemusíte přemýšlet, jestli potřebujete stáhnout verzi 9 nebo 10. DirectX můžete stáhnout ve dvou distribucích:

DirectX End-User Runtime Web Installer je malý soubor, který zjistí vaši verzi, vyhledá na internetu tu aktuální a dostahuje do počítače jen chybějící komponenty. Výhodou je, že stahujete nejméně dat, nevýhodou je, že při instalaci musíte být připojeni k internetu a instalace déle trvá kvůli stahování potřebných součástí. Web Installer vyžaduje ověření pravosti Windows.

DirectX End-User Runtimes (měsíc a rok) – Čeština je kompletní balík knihoven umožňující běh her a aplikací využívajících DirectX. Je určen pro offline instalaci. Stahujete více dat (balík obsahuje všechny komponenty i ty, které již máte), kolem 90 MB, ale instalace je rychlejší a svůj notebook můžete instalovat třeba i ve vlaku cestou do školy, protože instalace již nic dalšího nestahuje. Tento balík nevyžaduje ověření pravosti Windows. Dříve byl označován jako DirectX Redistributable. Odkaz v tomto odstavci vede na aktuální verzi v době psaní článku – na verzi z listopadu 2008.

Jak DirectX nainstalovat?

Už jsem se zmínil, že DirectX nelze normálně odinstalovat. Aktualizace probíhá tak, že nainstalujete čerstvou verzi (přes stávající verzi). Vzhledem k nemožnosti normální odinstalace je vhodné před zahájením aktualizace vytvořit ve Windows bod obnovení (tedy pokud používáte XP nebo vyšší).

Na stránkách www.microsoft.cz v sekci ke stažení vyhledejte potřebný balík DirectX. Kompletní balík lze zpravidla také stáhnout na serverech nabízejících software ke stažení, jako např. www.slunecnice.cz, www.stahuj.cz, apod. Jen dejte pozor, abyste stahovali aktuální verzi.

Pokud použijete balík pro offline instalaci. po jeho spuštění odsouhlasíte licenční ujednání klepnutím na tlačítko Yes. Pak musíte zadat nebo vyhledat složku, do které se balíček rozbalí.

directx04

Do políčka vepište např. C:\DirectX, klepněte na tlačítko OK a v dalším okně potvrďte vytvoření složky klepnutím na tlačítko Ano.

directx05

Tento úkon pouze rozbalil instalační soubory, instalaci musíte spustit nyní ručně. Otevřete složku, do které jste balíček rozbalili a poklepáním spusťte soubor dxsetup.

directx06

Dále se řiďte pokyny instalačního průvodce.

Poznámka: pokud se problémy se spuštěním nebo zobrezením hry po aktualizaci DirectX nevyřeší, bude patrně vhodné zaktualizovat ovladač grafické karty.

3 comments for “Zaktualizujte si DirectX

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.