Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Ubuntu 9.10 přes WUBI nebootuje

ubuntu_logoNová verze 9.10 operačního systému Ubuntu má při instalaci ve Windows problémy se startem. Součástí nové distribuce je totiž i nový a zřejmě nedostatečně otestovaný systém zavádění, takže po instalaci do Windows přes WUBI jednoho dne zaktualizujete systém a uvidíte jen minimalistickou verzi zavaděče GRUB, která vypíše pouze text sh:grub> a umožní pouze používat příkazový řádek. Od té doby je startovací nabídka GRUBu v nenávratnu… Podívejte se, jak můžete Ubuntu znovu nastartovat

Nepropadejte panice, systém se nastartovat dá:

Spuštění systému z příkazové řádky

Ve Windows XP zadejte následující příkazy (sh:grub> nepište, to vždy vypíše počítač sám)

sh:grub>set root=(loop0)
sh:grub>linux /boot/vmlinuz-2.6.31-14-generic root=/dev/sda1 loop=/ubuntu/disks/root.disk ro
sh:grub>initrd /boot/initrd.img-2.6.31-14-generic
sh:grub>boot

Ve Windows Vista a ve Windows 7 zadejte prakticky stejné příkazy (jediný rozdíl je ve druhém řádku – sda1 zaměňte za sda2, protože sda1 je spouštěcí oddíl Windows Vista/7, sh:grub> opět nevypisujte) posloupnost tedy vypadá takto:

sh:grub>set root=(loop0)
sh:grub>linux /boot/vmlinuz-2.6.31-14-generic root=/dev/sda2 loop=/ubuntu/disks/root.disk ro
sh:grub>initrd /boot/initrd.img-2.6.31-14-generic
sh:grub>boot

Poznámka: V případě, že Ubuntu nemáte na oddílu C, může se cesta k rootu ubuntu ještě lišit, to znamená, že že do řádku root=/dev/sdaX zadáte jako X číslo příslušného oddílu, na kterém se nachází Ubuntu.

Jak se dostat k souborům na nestartujícím disku

K souborům ve vaší instalaci ubuntu se lze také dostat a to z jiné linuxové distribuce, ve které root disk z WUBI instalace připojíte jako virtuální disk. Můžete klidně použít live CD, podstatné je, aby distribuce uměla pracovat s NTFS disky (ubuntu 7.10 a vyšší). Použít můžete i  linux ve VirtualBoxu. Způsob je popsán (anglicky) ve WubiGuide ve Wiki Ubuntu v kapitole How can I access my Wubi install and repair my install if it won’t boot?

V live distribuci byste měli nejprve připojit diskový oddíl s Windows. V terminálu zadáte:

sudo mkdir /win
sudo mount /dev/sda1 /win

pokud se vaše složka ubuntu s nainstalovaným WUBI nenachází na prvním oddílu prvního disku, nahraďte sda1 patřičným zařízením (a = disk, 1 = číslo oddílu)

Pak přimontujte virtuální disk, který je na něm umístěn:

sudo mkdir /vdisk
sudo mount -o loop /win/ubuntu/disks/root.disk /vdisk

Pokud se snažíte připojit z VirtualBoxu, připojte si složku ubuntu jako sdílenou složku například do /mnt/ubuntu a pak do terminálu zadáte

sudo mkdir /vdisk
sudo mount -o loop /mnt/ubuntu/disks/root.disk /vdisk

Vaše sdílená složka /mnt/ubuntu se projeví v cestě k připojovanému disku root.disk. Pokud již máte složku /vdisk vytvořenou z předchozího přístupu na nestartující disk, pak příkaz  pro vytvoření složky (sudo mkdir /vdisk) vynecháte.

Wiki dále uvádí, že byste měli zkontrolovat a opravit souborový systém příkazem:

sudo fsck /win/ubuntu/disks/root.disk

(případně sudo fsck /mnt/ubuntu/disks/root.disk, v případě sdílené složky VirtualBoxu uvedené výše)

Musím říci, že v mém případě to nepřineslo žádný výsledek.

Výsledek nepřinesla ani doporučovaná aplikace příkazu

sudo update-grub2

který napíšete do terminálu po úspěšném startu. Ani v tomto případě nezobrazil GRUB po restartu startovací nabídku, ale jen příkazový řádek.

Další možnosti opravy

Diskové oddíly instalace pomocí WUBI jsou ukryty jako soubory na pevném disku, na který jste Ubuntu přes WUBI nainstalovali, ve složce /ubuntu/disks/. Soubory – disky se jmenují root.disk a swap.disk.  V případě, že si soubor root.disk někam přesunete, a Ubuntu pomocí WUBI odinstalujete a znovu nainstalujete, vytvoří se ve složce /ubuntu/disks/ nový root.disk, který hned po instalaci bootuje bez potíží.

Zkopíroval jsem si z tohoto nového systému složku /boot do záložní složky ve Windows (obsah disku mimo Ubuntu najdete ve složce /host), pak z Windows při vypnutém Ubuntu na místo nového souboru root.disk vrátil ten starý zazálohovaný (disky lze u tohoto způsobu instalace takto jednoduše přehazovat). Samozřejmě starý systém bootoval opět jen přes příkazový řádek.

Překopíroval jsem mu obsah složky /boot tím zálohovaným z funkční instalace. Po restartu systém startuje normálně, ale jen do té doby, než si systém stáhne aktualizace. Pak vidím po restartu místo bootovací nabídky opět jen sh:grub>. Aktualizace si stáhne dokonce i soubory vmlinuz-2.6.31-16-generic a initrd.img-2.6.31-16-generic, ale pomocí nich nechce ubuntu vůbec nastartovat, když tyto soubory zadám do sekvence startovacích příkazů, systém začne startovat, ale vypíše hlášku kernel panic a startovací proces se zastaví. Takže mě napadá snad jedině zakázat aktualizaci grubu…

Přemýšlím, kde udělali “soudruzi z NDR” chybu… Bohužel nemám s Linuxem dost zkušeností, abych si s tímto problémem poradil. Máte vy nějaké rady nebo nápady?

2 comments for “Ubuntu 9.10 přes WUBI nebootuje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.