Máte počítač už pár let, štítek se sériovým číslem (neboli kódem product key) nikdo nevylepil na skříň počítače a i když máte Windows legálně koupená, nemáte tušení, kam jste kód založili. Potřebujete klíč k vašim legálním MS Office? Zapomněli jste heslo do poštovní schránky a netušíte, co se za hvězdičkami na obrazovce skrývá? Nefunguje vám zvukovka a nevíte, jaké potřebujete ovladače? Nainstalujte si SIW.
SIW je malý program, který vám zjistí o počítači první i poslední. Název je zkratka: System Information for Windows. Instalační soubor stáhnete ze stránek výrobce Gabriela Topaly. K dispozici je i „standalone verze“, která se nemusí instalovat a lze si ji tedy nakopírovat na flash disk a použít kdekoliv, ale ta nemá češtinu.
Čeština – byla by?
Po instalaci si zapněte češtinu (Tools > Options a v roletce LANGUAGE v panelu General vyberte volbu Czech (Čeština)) a od této chvíle se s tímto diagnostickým programem převážně dorozumíte (sem tam jsou texty anglicky, ale asi to není věc nedostatečného překladu, ale toho, jaká data posílají programu různé komponenty).
V levém panelu vybíráte typ informací, v pravé, větší části okna vidíte detaily vybrané položky. Najdete tu informace o programech, sériových číslech (Software > Licence), nastavení nejrůznějších součástí operačního systému…
Najdete tu podrobnosti o hardwaru – zjistíte snadno, jaké dokoupit paměti, jak velké moduly základní deska akceptuje a jaká je maximální celková kapacita paměti pro vaši desku. Zjistíte výrobce základní desky, takže budete moci stáhnout ovladače zvukové karty, síťovky a dalších hardwarových komponent. Prozkoumáte informace o síti…
Schovejte si souhrnnou zprávu
Ideální způsob, jak si uchovat otisk aktuálních informací, je vytvořit si report. Zvolte Soubor > Vytvořit Log soubor a vyberte si formát výpisu. Pokud nehodláte informace dále strojově zpracovávat, poslouží vám asi nejlépe HTML výpis, ve kterém se dá pomocí hypertextových odkazů přeskakovat do různých sekcí výpisu nebo na stránky výrobců hardwaru či softwaru. Report si uložte třeba na flash disk. Až vám havarují Windows, najdete v něm nejen jejich product key potřebný pro přeinstalaci.
Máte-li problém s počítačem, můžete výpis poslat známému, který podle něj dokáže poznat, kde by mohla být chyba. Ale dejte pozor – výpis obsahuje vaše hesla uložená v Internet Exploreru (Software > Hesla a klíče) i sériová čísla Windows a kancelářského balíku!
Zapomenuté heslo? Žádný problém!
Za pozornost stojí pár nástrojů v nabídce Nástroje. Prográmek Euréka! odhalí hesla skrytá za hvězdičkami v nejrůznějších oknech (i v Internet Exploreru). Neporadí si sice s Firefoxem, ale pro něj tu přece máme neocenitelný Web Developer Toolbar! Svým síťovým kartám také můžete pomocí nástrojů změnit fyzickou adresu – tzv. MAC adresu.
SIW vám sice neumožní většinu parametrů a nastavení měnit, ale i tak vám přinese užitek a stojí za to jeho služeb využít.