Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Firefox – rozdělování a slučování oken

firefox-logoNový Firefox 3.5 má jednu šikovnou fičurku (rozuměj funkci), která vám usnadní práci, když potřebujete sledovat informace ze dvou panelů Firefoxu současně nebo například když potřebujete kopírovat texty z jedné stránky do jiné. Po vzoru Google Chrome a Safari 4 nyní můžete vytáhnout záložku z okna Firefoxu, takže vznikne samostatné okno. S panely lze čarovat ještě trochu víc…

Tento postup sice nejvíc ocení majitelé velkých širokoúhlých LCD panelů, kam můžete bez problémů umístit dvě dostatečně velká okna Firefoxu vedle sebe, nebo majitelé dvou monitorů. Nicméně i na obyčejných monitorech své uplatnění najde. Třeba jen proto, že přepínání oken pomocí kláves Alt+Tab je schopno přepínat mezi dvěma naposledy použitými okny, zatímco přepínání panelů ve Firefoxu pomocí zkratky Ctrl+Tab přepíná pouze jedním směrem a vracet se musíte pomocí Ctrl+Shift+Tab.

Z jednoho okna dvě

Způsob, jak to provést, je velmi jednoduchý: Záložku, kterou chcete osamostatnit, uchopíte myší a vytáhnete ji mimo pruh záložek.

firefox_tabs_1a

Můžete ji přetáhnout na druhý monitor, ze záložky se pak na druhém monitoru vytvoří samostatné okno Firefoxu. Máte-li jen jeden monitor, můžete mít dokonce maximalizované okno Firefoxu, úplně stačí, když ji z pruhu záložek posunete dolů do aktivní oblasti stránky a záložka se opět promění v samostatné okno.

Táhněte z okna do okna (a zase zpět)

Dále můžete záložky přetahovat mezi dvěma okny Firefoxu. Trik spočívá v tom, že do druhého okna musíte záložku táhnout až na pruh záložek. Mezi existující záložky, nebo mezi poslední záložku a tlačítko + pro přidání nové záložky. Přidání záložky do patřičné pozice se ještě před upuštěním záložky naznačí šipkou.

firefox_tabs_2a

Pokud přetahujete jinam poslední záložku v okně, toto okno se po dokončení operace zavře.

Máte-li maximalizované okno, ze kterého táhnete záložku do druhého okna Firefoxu, vytáhněte ji na tlačítko tohoto druhého okna na hlavním panelu a tam myš chvíli zastavte, aniž byste tlačítko myši pustili. Po jedné nebo dvou sekundách se toto druhé okno přesune do popředí a vy můžete pokračovat v tažení do pruhu záložek.

Poznámka: Nepřišel jsem na způsob, jak přetáhnout více záložek současně. Dle mého názoru to možné není, ale možná jen neznám způsob, jak to provést.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.