Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna?

TiskárnyJednoduché tvrzení, že inkoustová tiskárna je levnější a hodí se do domácnosti a laserová tiskárna je dražší a hodí se do kanceláře, již neplatí. Otázka, zda je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna, je v poslední době opět aktuální. Klidně totiž můžete doma občas použít laserovku, v práci všichni tisknout na jednu inkoustovku a v obou případech se to vyplatí.

Rozdíl mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou

Inkoustová tiskárna přenáší na papír barvy skrze inkoustové náplně. Inkoust je rozstřikován elektrickými impulsy na papír v podobě malých kapiček, které dohromady vytvoří konečný výtisk. U technologie laserového tisku se barva, respektive toner do laserové tiskárny, skládá z velmi jemného prášku. Tento prášek je při tisku nanesen na papír a konkrétní obraz tisku je do naneseného prášku vykreslen laserem. Výsledek je pak do papíru zapečen.

Již u takto jednoduše popsaných principů tisku je zřejmé, že laserový je náročnější, kvalitnější a bude tedy i dražší. Doba šla ale dopředu a dnes můžete pořídit laserovou tiskárnu za srovnatelné peníze jako inkoustovou a naopak inkoustová tiskárna může leckdy nabídnout vyšší kvalitu tisku než laserová.

Porovnání, stejná značka, jiná technologie

Pro porovnání jsme vybrali stejnou značku, v tomto případe HP, ve variantách laserového a inkoustového tisku.

Multifunkční tiskárna HP LaserJet Pro M1132 představuje jednu z neprodávanějších laserových tiskáren v cenovém rozmezí od 2 900 do 4 700 Kč. Její rychlost tisku (pouze černobíle) je až 18 stran za minutu v maximálním rozlišení 600 × 600 dpi a pro svou práci používá 8 MB operační paměti. Tiskárna se připojuje standardně přes USB. Cena toneru HP do této tiskárny se pohybuje okolo 1600 Kč a jeho životnost je cca 1600 stran A4.

Multifunkční tiskárna HP LaserJet Pro M1132

Inkoustovou tiskárnu HP Deskjet Ink Advantage 6525 (také v multifunkčním provedení) pořídíte za 2 900 až 5 700 Kč, což je podobné cenové rozmezí jako u laserové tiskárny. Tato tiskárna zvládne vytisknout cca 12 stránek černobíle nebo 9 stránek barevně za minutu v rozlišení 4800 × 1200 dpi. Tiskárna se připojuje standardně přes USB a navíc lze využít připojení WiFi nebo tisknout přes službu ePrint. Zásobníky barev černé, azurové, purpurové a žluté jsou v těle tiskárny oddělené, takže můžete vyměnit vždy jen ten, který vám právě dojde. Novou barvu do tiskárny koupíte okolo 250 Kč (1 barva) a měla by vám vydržet cca na 600 stran A4.

Inkoustová tiskárna HP Deskjet Ink Advantage 6525

13 comments for “Je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna?

 1. Milan
  21. 5. 2015 at 16:36

  Všechny informace zde jsou celkem správné, avšak nad obsahem článku se směju. Porovnávat černobílou laserovou tiskárnu s barevnou inkoustovou a tvrdit, že ceny jsou podobné ? Jako opravdu ? Už jen když se člověk podívá na DPI v jakém tisknou tyto tiskárny je to jako porovnávat procesor I7 s P1. A když se podíváme na ceny, tak barevnou inkoustovou tiskárnu člověk koupí za 1500 Kč. Pokud budete chtít laserovou tiskárnu se stejným DPI jako inkoustová za 1500 Kč, našetřete si alespoň 6000 Kč. Pokud k tomu ještě budete chtít laserovou barevnou multifunkční tiskárnu, začněte na 10 000 Kč. A to neberu v potaz to, že do inkoustové tiskárny koupíte tonery do 1000 Kč, kdežto u laserové, kde máte RGBY 5 tonerů, kde každý vyjde na 1500 Kč. Občas se chce nad věcmi trochu zamyslet…

  • Tomáš
   25. 8. 2015 at 10:59

   to že do laserové koupíte jeden toner za 1500 není tak úplně pravda, do většiny laserových se dá sehnat toner v rozmezí 100-350 kč (záleží na kvalitě a jestli je to originál, nebo znovu naplněný)

  • Pepe
   21. 1. 2017 at 10:20

   Tak ono rici, ze u inkoustove tiskarny vydrzi toner na 600 stranek je take trochu mimo. Mozna kdyz se stale pravidelne tiskne. Pokud se netiskne, tak se toner vyplaca mnohem rychleji, inkoust uz nechci ani videt. Menit toner po trech mesicich a po 100str. se mi uz fakt moc nechce. Proto take jdu do laseru.

 2. prestik
  16. 9. 2015 at 17:48

  uhh a jsem opet v zadeli – laser ci inkoust… tisknu malo, spis sken – tiskoska se mnou odmitla komunikovat kvuli SKENU ze pry je prazdna napln (nebyla)… asi bude levnejsi poridit novou tiskosku chjo.

  • Milan
   16. 9. 2015 at 17:52

   Záleží na tom jestli tiskneš barevně nebo černobíle. Jestli ti jde o kvalitu tisku. Jestli tiskneš málo a stačí ti černobíle, tak bych vzal nějakou levnější laserovku.

 3. 21. 10. 2015 at 03:54

  Já také doporučuji na domácí tisk černobílou laserovku. Tonery aspoň nezasychají oproti cartridžím.

 4. asdsad
  20. 8. 2016 at 14:58

  No laserová tiskne trochu jinak, než je zde napsané. Laser ionizuje válec, na který se chytá ten toner, právě tam, kde svítil laser a nachytaný toner se ihned „lisuje“ právě tímto válcem na papír, následně projede ještě jedním – zapékacím válcem.

 5. Lenka
  31. 10. 2016 at 10:18

  Ja si objednavam kompatibilni tonery z internetu a mam dobrou zkusenost.

 6. 17. 11. 2016 at 13:47

  Našim zákazníkům radíme vybrat si laser, pokud tisknou většinou text, který je z laserové tiskárny ostřejší a inkoust pokud si tiskárnu pořizují hlavně kvůli tisku fotek.
  Udělali jsme i malou poradnu pro výběr tiskáren s nejlepším poměrem cena tiskárny/ cena toneru.
  http://www.trebservis.cz/jakou-tiskarnu-koupit/

 7. Honza Jánský
  2. 1. 2017 at 22:17

  Nejlevněji a nejvýhodněji vás vyjde laserová. Tonery nezasychají a neoriginální kvalitní seženete dost levně. Já třeba používám https://www.comps.cz/tonery-do-tiskaren a jsou asi 5x levnější než originální a rozdíl nejde v podstatě poznat.

  • Milan
   2. 1. 2017 at 22:42

   Ano, moc chytré doporučovat lidem neoriginální laserové tonery. Právě tyto tonery bývají často plněné v halách, či ve vzácných případech garážích kde je vlhko. Jakmile laserový toner jen trochu zvlhne, stačí když ho vložíte do tiskárny, ač o tom vůbec nebudete vědět a dáte tisknout stránku. Po zahřátí vlhkého toneru dojde ke spečení v hlavě tiskárny. Z toneru se stane velmi tvrdá a pevná hmota a z malých trubiček, které vedou skrz zatavenou hlavu tiskárny je nedostanete. Poté bude potřeba vyměnit celá hlava tiskárny, kde oprava vám vyjde téměř na tolik, na kolik tiskárna nová.

   Mluvím z několikanásobné vlastní zkušenosti.

   • Pepe
    21. 1. 2017 at 10:34

    Tak ono to nakonec vyjde cenove nastejno, protoze inkoustove tiskarny jsou zrout inkoustu. Takze je na vyber, zda jednou za cas vymenit hlavu nebo kazdy mesic se nechat otravovat hlaskou o prazdnem inkoustove cartridge.

    Takze staci nechat toner chvili stat pred pouzitim. Mimochodem vetsina tiskaren je vyrabena v Cine, kde se nedodrzuji lidska prava a neresi ochrana zivotniho prostredi. Mozna by bylo lepsi tiskarny vubec nekupovat, je to zbytecne.

 8. Petr
  2. 2. 2017 at 20:44

  Já na doma doporučuji inkoustovou. V provedení barevná multifunkce Je levnější, má i v levné variantě vysoké rozlišení na tisk fotek. Doma netiskneme tolik, aby byla cena toneru to hlavní. Hlavně vybrat tiskárnu, do které je možné koupit alternativní toner. Já kupuji T0711 za +- 20Kč jednu barvu (originál stojí i 330,-, tak POZOR) a dneska jsem s tím vyytisknul 30 A4 fotografií na fotopapír. Dělal jsem fotky poprvé a jsem nadšen kvalitou. Často si tisknu mapy, když jedem na cyklovýlet. Mám navigaci, ale ženě dám mapu papírovou a máme spokojenost. Černobílá mapa je v přírodě nepoužitelná. Hlavně jak říkám koupit takovou, co má levné alternativní náplně. Stalo se mi, že levná alternativa byla, ale úplně nová tiskárna ji nevzala. Potom je potřeba počkat, až se výrobce náplní přizpůsobí novému firmwaru tiskárny a dočasně tisknout za draho.
  Jako mínus musím uvést, že občas je nutno vyčistit trysky (je na to program v tiskárně) a při tom se část inkoustu spotřebuje, ale pokud tiskneme aspoň 1x za měsíc, tak to nehrozí. Vadí i to, že náplň se mění častěji. Zpravidla dojde, když spěchám a než si „nasaje“ nový inkoust chvíli trvá. Takže bývá nervozitka. Inkoustová tiskne pomaleji než laserová, i když při tisku jednoho papíru asi ne, protože laserová se musí nahřát. Inkoustový tisk je horší, když papír zvlhne. To se potom tisk rozpíjí. Laser to nedělá. Ale já mapy zatavuji do fólie.
  Dělají se i inkoustovky s nádržkou bokem, (nebo doplňovací velkoobjemové kartridge) kam se jen z lahvičky dolívá inkoust. To je potom pro velké objemy tisku asi nejlevnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *