Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Proč mi nefunguje USB zařízení, které je v pořádku?

USB portDost často se setkávám s dotazy na USB zařízení, které v jednom počítači normálně funguje a v jiném dělá chyby nebo se ani nepřipojí. Nejčastěji jde o 2,5″ externí disk, ale časté jsou i případy flash disků, potíže mi dělala dokonce i laserová myš? Kde je tedy chyba? V onom zařízení, nebo v ovladačích, nebo kde vlastně? Podívejme  se na nejčastější příčiny a také na možná řešení tohoto problému.
kabel pro 2,5

Když jsem si pořídil svůj první externí 2,5 palcový disk, v návodu k použití jsem nalezl důrazné upozornění, že disk je třeba připojovat k počítači buď dodaným USB kabelem, nebo alespoň kabelem ne delším než 0,5 m. Krátce nato jsem měl v ruce jiný USB disk, který měl dokonce speciální kabel – ten byl na konci, na kterém se připojoval do počítače rozdvojen do dvou USB konektorů. Aby disk dobře fungoval, museli jste mít zapojené oba. Pokud se do počítače zapojil jen jeden konektor, počítač disk ani nerozpoznal.

Připojení přes USB je speciální v tom, že kromě přenosu dat je USB port schopen zajistit i napájení připojeného zařízení. Proto váš USB disk běží i bez zdroje připojeného do zásuvky. A právě napájení bývá příčinou velké části potíží s USB zařízeními.

Příliš mnoho připojených zařízení

Každý USB port v počítači by měl zajistit napájecí proud 0,5 A při napětí 5 V. Máte-li do počítače připojeno více USB zařízení náročných na napájení (kromě 2,5 palcových USB disků jsou to mimo jiné i ohřívací plotýnky na kávu a nejrůznější další gadgety – hračky, nemusí váš zdroj utáhnout tuhle všechnu zátěž. Napětí poklesne a zařízení choulostivá na napájení začnou dělat chyby. V praxi se to nejspíš projeví tak, že disk bude předstírat poruchu, zatímco ohřívací plotýnka pojede vesele dál…

Rozbočovač – také příliš mnoho zařízení

USB rozbočovač se 4 portyNedostatečný výkon zdroje není v pořadí příčin potíží na jednom z předních míst. Mnohem častěji je na vině USB rozbočovač (někdy se mu také říká po anglicku USB hub). Ten vám umožní připojit k počítači více USB zařízení, ale také máte díky němu přípojné body pěkně po ruce.

Když však nemáte rozbočovač napájený samostatným adaptérem, bere si napájecí proud z počítače, a to většinou jen do výše, kterou je schopen poskytnout jeden USB port – 500 mA.

Připojíte-li k pasivnímu (nenapájenému) rozbočovači více zařízení, která se napájí přes USB, je pravděpodobné, že proud dodávaný portem nebude na všechna zařízení stačit.

Dlouhý kabel, nízké napětí

Dalším typickým problémem je úbytek napětí v dlouhém či příliš tenkém USB kabelu. Čím delší a tenčí vodič, tím větší odpor. Větší odpor znamená větší úbytek napětí. U USB portu naměříte 5 V, ale na druhém konci kabelu u zařízení už bude méně.

Zatímco datovému přenosu delší kabel příliš nevadí, na napájení má délka kabelu vliv přímo klíčový. Tiskárna připojená 5 metrů dlouhým USB kabelem nebude mít žádný problém, pevný disk napájený z USB portu dlouhý kabel nezvládne.

Mnohdy máte porty na zadní straně počítače špatně přístupné a tak si v dobré víře pomůžete prodlužovačkou, jejíž konec máte pěkně po ruce, třeba na stole. Uvědomte si, že i většina rozbočovačů používá alespoň metrový připojovací kabel.

Když jsem měl ve starším počítači jednu laserovou myš připojenou přes rozbočovač, mívala často krátké výpadky. Ty ustaly v momentě, kdy jsem ji připojil přímo do USB portu na zadní straně počítače.

Aby USB zařízení dobře fungovala

Na základě uvedených poznatků je můžeme zformulovat několik praktických rad, jak potíže odstranit.

Používáte-li prodlužovací kabel nebo USB rozbočovač, zkuste problematické zařízení připojit přímo do USB portu počítače. Ideálně do portu na zadní straně, bývají na tom s napájením o něco lépe než ty přední.

Zlobí-li vás zařízení v jednom portu, zkuste ho zapojit do jiného.

Nepoužívejte zbytečně dlouhé kabely. Zvláště u externích disků se vyplatí používat originální kabel.

Do rozbočovače zapojujte pokud možno jen zařízení, která nejsou náročná na napájení – např. tiskárny a skenery mají vlastní napájení, takže USB kabelem se přenášejí jen data. Naproti tomu myš, USB sluchátka, externí USB pevný disk nebo USB plotýnka na kafe obvykle potřebují z USB portu energii a bude vhodnější je zapojit přímo do počítače.

Nebo použijte USB rozbočovač s napájením – některé rozbočovače mají zdířku pro adaptér, i když se prodávají bez něj (většinou kvůli ceně). Adaptér musí mít napětí 5 V a pro čtyřportový rozbočovač by měl dodávat proud 2 A. Nicméně vyhoví často i slabší (s proudem nejméně 1 A), pokud do něj nepřipojíte samá napájená zařízení.

USB rozbočovač s napájením

27 comments for “Proč mi nefunguje USB zařízení, které je v pořádku?

 1. Kami
  12. 2. 2012 at 22:31

  Moc děkuji za zmínku o napájení, chtěla jsem k PC připojit přes USB mobilní telefon (což šlo pouze, když jsem restartovala PC) a dlouho jsem nemohla přijít na to, proč to nejde. Pak jsem zkusila připojit k PC (Netbooku) napájecí kabel a PC USB normálně zozpoznal! Jenom mi je divné, jak je to možné, neboť můj mobil nemohl PC skoro energeticky zatěžovat, protože byl 100% nabit a do PC jsem neměla nic jiného připojeného.. Ale to už je jedno, hlavně že to „fachčí“ 🙂

 2. 21. 10. 2012 at 20:04

  Díky za skvělou radu s prodloužením USB kabelu a HUB. Nešel mi USB disk ale po připojení přímo zezadu k PC se rozešel.Ještě jedou Díkes… 🙂

  • Alííí
   26. 1. 2019 at 10:43

   YES, taky díky za radu, telefon psal chybu a nechtěl stahovat fotky. Připojení přímo do PC pomohlo. Podělanej prodlužovací kabel…

 3. joe black
  10. 11. 2012 at 16:16

  Diiiiiiky…uz vim proc to nechodilo!!!!!!!!! Zjebany kabel!!!

 4. Tonda
  19. 7. 2013 at 20:24

  Ahoj, mám problém, mám nový notebook, se 4 usb porty a funguje mi jen jeden. Nevím proč, ty ostatní zařízení napájí, ale nespustí se instalace softwaru ve windowsech ani se nezobrazí. Nevíte někdo proč?

 5. atelierdk
  28. 7. 2013 at 23:29

  Tondo, Windows jsou dodané s notebookem, nebo je tam někdo doinstaloval později?

 6. Tonda
  2. 8. 2013 at 08:48

  Ahoj, už jsem ten problém vyřešil. Kdyby měl někdo stejný, tak v správci zařízení byla položka “Neznáme zařízení“. Tak jsem se podíval na ID a bylo tam napsaný něco jako USB 3.0. Tak jsem ze stránek HP stáhl ovladač na USB 3.0 a funguje to. Zajímavé je, že před tím USB 3.0 šlo, ale 2.0. Přitom jsem isntaloval 3.0. Ale asi to byl nějaký rozbočovač…

 7. Jan Marek
  8. 8. 2013 at 12:08

  Ahoj, mám problém s připojením foťáku Canon IXUS. Na starem počitači s Win XP vše funguje normálně, na novém notebooku s Win 7 foťák nevidím, zkusil jsem všechny USB, vyzkoušel různé kabely a stále nic, vše ostatní funguje bez problémů / myš, přídavné disky, tiskárny a pod./ na všech portech. Orig soft od foťáku jsem odinstaloval, znovu nainstaloval, zkoušel jsem to i bez software. Vše na PC je legální.
  Můžete mi někdo poradit.
  Díky Honza

 8. atelierdk
  8. 8. 2013 at 12:42

  Honzo, zkus se podívat po nových ovladačích pro tvůj model IXUS na stránce http://software.canon-europe.com/

  taky mě napadá, jestli nebude problém v tom, že má notebook porty USB 3 protože ten IXUS bude mít určitě jen USB 2.0

 9. NIKOLA
  26. 11. 2013 at 11:48

  DOBRY VLOZIM FLEŠKU DO POČITACE A NEUKAZUJE SE MI,VLOZIM TAM SVUJ TELEFON A UKAZE SE MI ALE ZASE VLOZIM DO POCITACE SEGRY TELEFON A ZASE TEN SE MI NEUKAZUJE JAK TO MAM UDELAT ABY SE MI UKAZALI DEKUJI

 10. NIKOLA
  26. 11. 2013 at 11:49

  DOBRY DEN VLOZIM FLEŠKU DO POČITACE A NEUKAZUJE SE MI,VLOZIM TAM SVUJ TELEFON A UKAZE SE MI ALE ZASE VLOZIM DO POCITACE SEGRY TELEFON A ZASE TEN SE MI NEUKAZUJE JAK TO MAM UDELAT ABY SE MI UKAZALI DEKUJI

 11. Michaela
  2. 6. 2014 at 11:43

  Dobrý den,

  potřebuju poradit. Nedávno jsem si nechala reinstalovat operační systém z Win XP na Win 7. Mám starší dvoujádrový notebook Asus. Před re-installem mi všechny USB porty bez problému fungovaly. Po instalaci Win 7 mi nefunguje ani jeden. Pouze jeden přední mi rozpozná bezdrátovou USB myš jinak nic. Nerozpozná to tiskárnu, jiné usb myši, webkameru. Na prodejně mi tvrdí, že je to vadný chipset. Nechápu jak se mohl najednou po reinstalu poškodit chipset, který není samozřejmě levná záležitost. Budu vděčná za jakoukoli radu.

  Díky
  Míša

 12. ilona
  16. 6. 2014 at 18:18

  ahoj! prosbička. po přechodu na sedmičky mi usb vstupy fungují selektivně. kamkoli připojím svou flashku, větráček, externí hdd, ale nefunguje mi myš ani cizí flashky. poradíte??? dík 🙂

 13. Tonda Kokot
  24. 6. 2014 at 17:55

  víte ženy nesmíte být krávy

 14. atelierdk
  27. 6. 2014 at 20:35

  Ale fuj Tondo, ty ale děláš čest svému jménu!!!
  Míšo pokud je to ještě aktuální, To ti instalovali v nějakém servisu? Řekl bych, že by mohl být spíš problém s chybějícími ovladači chipsetu. Základní deska má nějaké základní ovladače, které pak umožňují obsluhovat další řadiče na desce – PCI řadič, USB řadič a tak podobně. Pokud tyhle ovladače chybí, pak se dané zařízení nedá používat, nebo funguje jen částečně.

 15. tikev.cz
  19. 4. 2015 at 17:43

  Neví někdo proč mi nefunguje mobilní flash disk v telefonu LG l90? ??
  Předem dík

 16. Tomáš
  23. 6. 2015 at 10:00

  Ahoj,
  poradíte mi prosím? Počítal XP čko mi fungoval dobře. Teď jsem se stěhoval a počítat se mnou také 🙂 Když jsem ho zapojil a vše udělal tak jak má, tak jsem zjistil, že mi nefunguje myš v PC. Nechce se rozpoznat…prostě mi to ukazuje, že je to novej hart. a že nelze rozpoznat. Zvláštní, když dříve ta myš jela bez přestávky na tom PC asi 9 let. Co s tím? Nemohu jinak pracovat na počítači….díky za radu Tomáš

 17. 8. 9. 2015 at 08:59

  Díky za pomoc! Velmi pěkný článek!

 18. cobra
  5. 1. 2016 at 14:28

  Zdravim mam problem ze starsim noobukem z win xp vlozim usb kabel on ho caastecne najde ale nemuzu poslat ze zarizeni do toho noobuku pak se ukaze uzb neni nainstalovano a nemam instalacni cd da se nainstalovat jinak

 19. Markéta Dajková
  19. 3. 2016 at 15:06

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Když připojím svůj telefon pomocí USB do notebooku, tak ho bere jako fotoaparát a nejde mi najet do mých složek ani v interním ani v externím úložišti. Vždy mi to šlo, až teď se objevily problémy, taky mi to hlásilo, že mám plnou paměť v mobilu a nutí mě to odinstalovat spoustu věcí, může to mít nějakou souvislost? Děkuji.

 20. Jirka
  27. 6. 2016 at 23:50

  USB devices over curent status detected
  Začlo se my to objevovat na mym počítači pořadí mi někdo co s tím mám dělat

  • Lukáš
   21. 1. 2017 at 18:56

   Zkontroluj USB Jestli jsou v pořádku jestli nemáš jedno USB poškozeny

 21. Lukáš
  21. 1. 2017 at 18:54

  Dobrý Den. Mám takový problém s USB když kopírují na něj tak se vypne a zapne tak stejně Mám problém se všemi HDD a SSD cokoliv se prostě vypne a zapne i na PCE Slotu když něco napojím vypne se to a zapne když to chci zrovna používat Jinak PC Mám Sestavení a Nový Mám všechno Mám nainstalovaní Win 10 Home 64Bit kdyby jste někdo věděl prosím poraďte Děkuji

 22. Josef Boháček
  9. 2. 2017 at 12:49

  zdravím jdu s dotazem proč mi notebook nenačítá žádná usb zařízení (bezdrátová myš,telefony,tablety apod…) všechna zařízení se pouze nabíjí ale jejich složka nikde. Nevíte proč a co stim udělat ??? díky moc za radu

 23. Romana
  14. 7. 2017 at 18:40

  Dobrý den mám dotaz Mám tablet Prestigio normálně mi jde nabíjet ale když použiju miicro USB hub, tak se nabíjí zelená kontrolka jakoby nabíjet chtěl a hned se přepne na červenou a nenabíjí když jsem zkoušela stejný kabel do telefonu Tak se telefon normálně nabíjí bez problémů v čem to může být ten problém děkuji za odpověď

 24. Tomáš
  16. 5. 2019 at 22:12

  Zdravím, mám problém s pevným diskem(Portable 3.0 Drive), jde o to,že když zapojím zařízení do notebooku,tak se mi nezobrazí v ,,Tento Počítač“, a jelikož ho potřebuji přeformátovat na exFAT, tak je to docela problém.Jiné zařízení normálně funguje, ale tato píčovina prostě ne, před několika měsíci to ještě fungovalo i jsem tam něco stahoval atd. ale pár dní už mi to prostě nejde. Kdyžtak předem díky za odpověd.

 25. Tomáš G.
  16. 5. 2019 at 22:16

  Zdravím, mám problém s pevným diskem(Portable 3.0 Drive), jde o to,že když zapojím zařízení do notebooku,tak se mi nezobrazí v ,,Tento Počítač“, a jelikož ho potřebuji přeformátovat na exFAT, tak je to docela problém.Jiné zařízení normálně funguje, ale tato píčovina prostě ne, před několika měsíci to ještě fungovalo i jsem tam něco stahoval atd. ale pár dní už mi to prostě nejde. Kdyžtak předem díky za odpověd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *