Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Proč mi nefunguje USB zařízení, které je v pořádku?

USB portDost často se setkávám s dotazy na USB zařízení, které v jednom počítači normálně funguje a v jiném dělá chyby nebo se ani nepřipojí. Nejčastěji jde o 2,5″ externí disk, ale časté jsou i případy flash disků, potíže mi dělala dokonce i laserová myš? Kde je tedy chyba? V onom zařízení, nebo v ovladačích, nebo kde vlastně? Podívejme  se na nejčastější příčiny a také na možná řešení tohoto problému.
kabel pro 2,5

Když jsem si pořídil svůj první externí 2,5 palcový disk, v návodu k použití jsem nalezl důrazné upozornění, že disk je třeba připojovat k počítači buď dodaným USB kabelem, nebo alespoň kabelem ne delším než 0,5 m. Krátce nato jsem měl v ruce jiný USB disk, který měl dokonce speciální kabel – ten byl na konci, na kterém se připojoval do počítače rozdvojen do dvou USB konektorů. Aby disk dobře fungoval, museli jste mít zapojené oba. Pokud se do počítače zapojil jen jeden konektor, počítač disk ani nerozpoznal.

Připojení přes USB je speciální v tom, že kromě přenosu dat je USB port schopen zajistit i napájení připojeného zařízení. Proto váš USB disk běží i bez zdroje připojeného do zásuvky. A právě napájení bývá příčinou velké části potíží s USB zařízeními.

Příliš mnoho připojených zařízení

Každý USB port v počítači by měl zajistit napájecí proud 0,5 A při napětí 5 V. Máte-li do počítače připojeno více USB zařízení náročných na napájení (kromě 2,5 palcových USB disků jsou to mimo jiné i ohřívací plotýnky na kávu a nejrůznější další gadgety – hračky, nemusí váš zdroj utáhnout tuhle všechnu zátěž. Napětí poklesne a zařízení choulostivá na napájení začnou dělat chyby. V praxi se to nejspíš projeví tak, že disk bude předstírat poruchu, zatímco ohřívací plotýnka pojede vesele dál…

Rozbočovač – také příliš mnoho zařízení

USB rozbočovač se 4 portyNedostatečný výkon zdroje není v pořadí příčin potíží na jednom z předních míst. Mnohem častěji je na vině USB rozbočovač (někdy se mu také říká po anglicku USB hub). Ten vám umožní připojit k počítači více USB zařízení, ale také máte díky němu přípojné body pěkně po ruce.

Když však nemáte rozbočovač napájený samostatným adaptérem, bere si napájecí proud z počítače, a to většinou jen do výše, kterou je schopen poskytnout jeden USB port – 500 mA.

Připojíte-li k pasivnímu (nenapájenému) rozbočovači více zařízení, která se napájí přes USB, je pravděpodobné, že proud dodávaný portem nebude na všechna zařízení stačit.

Dlouhý kabel, nízké napětí

Dalším typickým problémem je úbytek napětí v dlouhém či příliš tenkém USB kabelu. Čím delší a tenčí vodič, tím větší odpor. Větší odpor znamená větší úbytek napětí. U USB portu naměříte 5 V, ale na druhém konci kabelu u zařízení už bude méně.

Zatímco datovému přenosu delší kabel příliš nevadí, na napájení má délka kabelu vliv přímo klíčový. Tiskárna připojená 5 metrů dlouhým USB kabelem nebude mít žádný problém, pevný disk napájený z USB portu dlouhý kabel nezvládne.

Mnohdy máte porty na zadní straně počítače špatně přístupné a tak si v dobré víře pomůžete prodlužovačkou, jejíž konec máte pěkně po ruce, třeba na stole. Uvědomte si, že i většina rozbočovačů používá alespoň metrový připojovací kabel.

Když jsem měl ve starším počítači jednu laserovou myš připojenou přes rozbočovač, mívala často krátké výpadky. Ty ustaly v momentě, kdy jsem ji připojil přímo do USB portu na zadní straně počítače.

Aby USB zařízení dobře fungovala

Na základě uvedených poznatků je můžeme zformulovat několik praktických rad, jak potíže odstranit.

Používáte-li prodlužovací kabel nebo USB rozbočovač, zkuste problematické zařízení připojit přímo do USB portu počítače. Ideálně do portu na zadní straně, bývají na tom s napájením o něco lépe než ty přední.

Zlobí-li vás zařízení v jednom portu, zkuste ho zapojit do jiného.

Nepoužívejte zbytečně dlouhé kabely. Zvláště u externích disků se vyplatí používat originální kabel.

Do rozbočovače zapojujte pokud možno jen zařízení, která nejsou náročná na napájení – např. tiskárny a skenery mají vlastní napájení, takže USB kabelem se přenášejí jen data. Naproti tomu myš, USB sluchátka, externí USB pevný disk nebo USB plotýnka na kafe obvykle potřebují z USB portu energii a bude vhodnější je zapojit přímo do počítače.

Nebo použijte USB rozbočovač s napájením – některé rozbočovače mají zdířku pro adaptér, i když se prodávají bez něj (většinou kvůli ceně). Adaptér musí mít napětí 5 V a pro čtyřportový rozbočovač by měl dodávat proud 2 A. Nicméně vyhoví často i slabší (s proudem nejméně 1 A), pokud do něj nepřipojíte samá napájená zařízení.

USB rozbočovač s napájením

27 comments for “Proč mi nefunguje USB zařízení, které je v pořádku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.