Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Přehřívá se vám počítač v tropických dnech? Zchlaďte ho!

smoking_computerV tropických letních dnech můžete zaznamenat problémy s počítačem, protože teploty se vám doma mohou pohybovat klidně o 10 či 15 stupňů výše než po zbytek roku. Pokud počítač v horkých dnech opakovaně zatuhne, nebo dělá jiné chyby spojené s přehříváním, zkuste dva jednoduché triky.

Čistota především

Pokud nemáte problém dostat se dovnitř (některé počítače mohou mít plombu, jejímž porušením přijdete o záruku), odpojte napájecí kabel z elektrické zásuvky, otevřete skříň a zkontrolujte, zda chladiče na procesoru nebo na grafické kartě nejsou zanesené prachem. Pokud jsou zaprášené, opatrně je vysajte vysavačem, vyfoukejte proudem vzduchu, nebo je zbavte prachu štětcem (Osobně používám nejraději vysavač).

Trochu více vzduchu

Chcete-li dočasně zlepšit chlazení, můžete otevřít bočnici skříně a nechat počítač ventilovat tudy. To je ale spojeno s vyšším rizikem, protože vám může do počítače spadnout něco třeba ze stolu, nebo by mohl do počítače někdo sáhnout (např. zvídavé malé dítě) a přivodit si úraz.

Mnohem lepší a bezpečnější řešení je dočasně vyjmout jednu plastovou záslepku z volné pozice pro CD/DVD mechaniku. Záslepka má na bocích západky, takže pro její vyjmutí stačí zpravidla zasunout do jedné boční mezery tenký nůž nebo šroubovák a trochu citlivě zapáčit směrem ven. Plech za záslepkou, v rámu skříně (pokud chcete do pozice zasunout mechaniku, musíte ho vylomit), stačí v tomto případě pootočit kolem vodorovné osy, takže vytvoří něco jako žaluzii. Vzniklým otvorem snáze proudí do skříně počítače chladnější vzduch z prostoru před počítačem.

Tato úprava sice není příliš estetická, výhodou ale je, že jakmile pominou horké dny, můžete do skříně záslepku zase vrátit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.