Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna?

TiskárnyJednoduché tvrzení, že inkoustová tiskárna je levnější a hodí se do domácnosti a laserová tiskárna je dražší a hodí se do kanceláře, již neplatí. Otázka, zda je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna, je v poslední době opět aktuální. Klidně totiž můžete doma občas použít laserovku, v práci všichni tisknout na jednu inkoustovku a v obou případech se to vyplatí.

Rozdíl mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou

Inkoustová tiskárna přenáší na papír barvy skrze inkoustové náplně. Inkoust je rozstřikován elektrickými impulsy na papír v podobě malých kapiček, které dohromady vytvoří konečný výtisk. U technologie laserového tisku se barva, respektive toner do laserové tiskárny, skládá z velmi jemného prášku. Tento prášek je při tisku nanesen na papír a konkrétní obraz tisku je do naneseného prášku vykreslen laserem. Výsledek je pak do papíru zapečen.

Již u takto jednoduše popsaných principů tisku je zřejmé, že laserový je náročnější, kvalitnější a bude tedy i dražší. Doba šla ale dopředu a dnes můžete pořídit laserovou tiskárnu za srovnatelné peníze jako inkoustovou a naopak inkoustová tiskárna může leckdy nabídnout vyšší kvalitu tisku než laserová.

Porovnání, stejná značka, jiná technologie

Pro porovnání jsme vybrali stejnou značku, v tomto případe HP, ve variantách laserového a inkoustového tisku.

Multifunkční tiskárna HP LaserJet Pro M1132 představuje jednu z neprodávanějších laserových tiskáren v cenovém rozmezí od 2 900 do 4 700 Kč. Její rychlost tisku (pouze černobíle) je až 18 stran za minutu v maximálním rozlišení 600 × 600 dpi a pro svou práci používá 8 MB operační paměti. Tiskárna se připojuje standardně přes USB. Cena toneru HP do této tiskárny se pohybuje okolo 1600 Kč a jeho životnost je cca 1600 stran A4.

Multifunkční tiskárna HP LaserJet Pro M1132

Inkoustovou tiskárnu HP Deskjet Ink Advantage 6525 (také v multifunkčním provedení) pořídíte za 2 900 až 5 700 Kč, což je podobné cenové rozmezí jako u laserové tiskárny. Tato tiskárna zvládne vytisknout cca 12 stránek černobíle nebo 9 stránek barevně za minutu v rozlišení 4800 × 1200 dpi. Tiskárna se připojuje standardně přes USB a navíc lze využít připojení WiFi nebo tisknout přes službu ePrint. Zásobníky barev černé, azurové, purpurové a žluté jsou v těle tiskárny oddělené, takže můžete vyměnit vždy jen ten, který vám právě dojde. Novou barvu do tiskárny koupíte okolo 250 Kč (1 barva) a měla by vám vydržet cca na 600 stran A4.

Inkoustová tiskárna HP Deskjet Ink Advantage 6525

27 comments for “Je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna?

 1. Milan
  21. 5. 2015 at 16:36

  Všechny informace zde jsou celkem správné, avšak nad obsahem článku se směju. Porovnávat černobílou laserovou tiskárnu s barevnou inkoustovou a tvrdit, že ceny jsou podobné ? Jako opravdu ? Už jen když se člověk podívá na DPI v jakém tisknou tyto tiskárny je to jako porovnávat procesor I7 s P1. A když se podíváme na ceny, tak barevnou inkoustovou tiskárnu člověk koupí za 1500 Kč. Pokud budete chtít laserovou tiskárnu se stejným DPI jako inkoustová za 1500 Kč, našetřete si alespoň 6000 Kč. Pokud k tomu ještě budete chtít laserovou barevnou multifunkční tiskárnu, začněte na 10 000 Kč. A to neberu v potaz to, že do inkoustové tiskárny koupíte tonery do 1000 Kč, kdežto u laserové, kde máte RGBY 5 tonerů, kde každý vyjde na 1500 Kč. Občas se chce nad věcmi trochu zamyslet…

  • Tomáš
   25. 8. 2015 at 10:59

   to že do laserové koupíte jeden toner za 1500 není tak úplně pravda, do většiny laserových se dá sehnat toner v rozmezí 100-350 kč (záleží na kvalitě a jestli je to originál, nebo znovu naplněný)

  • Pepe
   21. 1. 2017 at 10:20

   Tak ono rici, ze u inkoustove tiskarny vydrzi toner na 600 stranek je take trochu mimo. Mozna kdyz se stale pravidelne tiskne. Pokud se netiskne, tak se toner vyplaca mnohem rychleji, inkoust uz nechci ani videt. Menit toner po trech mesicich a po 100str. se mi uz fakt moc nechce. Proto take jdu do laseru.

   • Kolemjdoucí
    14. 5. 2018 at 16:45

    Jeden a půl roku tisknu s inkoustovou, vytiskl jsem přes 1 000 papírů, hodně z toho na nejvyšší kvalitě a všechny hladiny inkoustů jsou zhruba v 60%. Takže pokud to tak půjde dál, tak za další 2 roky je budu mít prázdné (cca 2 500 papírů – což je docela hodně velký rozdíl oproti těm 600)….

  • David
   2. 5. 2017 at 23:45

   a) dpi u inkoustové, laserové, termosublimační tiskárny nebo osvitové jednotky ve fotolabu rozhodně nejsou totéž. Každá technologie pracuje s jiným typem bodu a každá má jinou vypovídající hodnotu tohoto čísla.

   b) toner je prášek, do inkoustovek se dává inkoust

   c) tonery, stejně jako inkoust, pracují v subraktivním míchání barev, tedy složky CMY. Žlutá, azurová, purpurová. V laserovce plus černá. Inkoust se doplňují ještě různé pigmenty černé, světle azurová a světle purpurová. RGB je aditivní míchání v monitoru, které tiskárna neviděla, maximálně osvitka.

   Porovnávání samozřejmě smysl dává, jde hlavně o účel, který člověk vyžaduje. Plus počítat celkové náklady, ne „tiskárna za 1500“. Např. tiskárna má záruku 2 roky, kolik mě to bude stát i s provozem, elektřina, náplně, papír, čas. Inkoust se hodí na lesklé barvičky (na opravdové fotky je stejně lepší osvit ve fotolabu s definovanými barvami), popisování cd a podobně, kde se navíc točí nebo člověk alespoň jednou za týden zapne aby nezasychala hlava.

   Tonery po 1500 nebo inkoust za litr kupují dnes leda marketingoví sponzoři značek či reklamní pozéři. V době, kdy i samotným výrobcům jsou stávající praktiky již natolik trapné, že přišli s tím, co se neoficiálně používá asi 10 let – honosně uvedli „tankové“ inkoustky. V době, kdy pixle toneru nabo lahev inkoustu pro více plnění jsou stokorunové záležitosti…

  • 26. 1. 2020 at 22:58

   Repas na laser se dá v dnešní době sehnat celkem levně. Neorigoše bych nekupoval nikdy. Mě celý článek přijde trochu mimo mísu, protože když vybírám tiskárnu, vybírám hlavně na co ji chci. Pokud na domácí tisk papírů do práce a dětí do školy, koupím levnou inkoustovou. Ale když už potřebuju ať to nějak vypadá a tisknu víc, koupím laser. Taky každá prázdná náplň se dá v dnešní době prodat, jen je třeba vědět kde hledat. Např tady: http://www.prodejtoner.cz/ a náplně z laseru se samozřejmě vykupují za víc.

 2. prestik
  16. 9. 2015 at 17:48

  uhh a jsem opet v zadeli – laser ci inkoust… tisknu malo, spis sken – tiskoska se mnou odmitla komunikovat kvuli SKENU ze pry je prazdna napln (nebyla)… asi bude levnejsi poridit novou tiskosku chjo.

  • Milan
   16. 9. 2015 at 17:52

   Záleží na tom jestli tiskneš barevně nebo černobíle. Jestli ti jde o kvalitu tisku. Jestli tiskneš málo a stačí ti černobíle, tak bych vzal nějakou levnější laserovku.

 3. 21. 10. 2015 at 03:54

  Já také doporučuji na domácí tisk černobílou laserovku. Tonery aspoň nezasychají oproti cartridžím.

 4. asdsad
  20. 8. 2016 at 14:58

  No laserová tiskne trochu jinak, než je zde napsané. Laser ionizuje válec, na který se chytá ten toner, právě tam, kde svítil laser a nachytaný toner se ihned „lisuje“ právě tímto válcem na papír, následně projede ještě jedním – zapékacím válcem.

 5. Lenka
  31. 10. 2016 at 10:18

  Ja si objednavam kompatibilni tonery z internetu a mam dobrou zkusenost.

 6. 17. 11. 2016 at 13:47

  Našim zákazníkům radíme vybrat si laser, pokud tisknou většinou text, který je z laserové tiskárny ostřejší a inkoust pokud si tiskárnu pořizují hlavně kvůli tisku fotek.
  Udělali jsme i malou poradnu pro výběr tiskáren s nejlepším poměrem cena tiskárny/ cena toneru.
  http://www.trebservis.cz/jakou-tiskarnu-koupit/

 7. Honza Jánský
  2. 1. 2017 at 22:17

  Nejlevněji a nejvýhodněji vás vyjde laserová. Tonery nezasychají a neoriginální kvalitní seženete dost levně. Já třeba používám https://www.comps.cz/tonery-do-tiskaren a jsou asi 5x levnější než originální a rozdíl nejde v podstatě poznat.

  • Milan
   2. 1. 2017 at 22:42

   Ano, moc chytré doporučovat lidem neoriginální laserové tonery. Právě tyto tonery bývají často plněné v halách, či ve vzácných případech garážích kde je vlhko. Jakmile laserový toner jen trochu zvlhne, stačí když ho vložíte do tiskárny, ač o tom vůbec nebudete vědět a dáte tisknout stránku. Po zahřátí vlhkého toneru dojde ke spečení v hlavě tiskárny. Z toneru se stane velmi tvrdá a pevná hmota a z malých trubiček, které vedou skrz zatavenou hlavu tiskárny je nedostanete. Poté bude potřeba vyměnit celá hlava tiskárny, kde oprava vám vyjde téměř na tolik, na kolik tiskárna nová.

   Mluvím z několikanásobné vlastní zkušenosti.

   • Pepe
    21. 1. 2017 at 10:34

    Tak ono to nakonec vyjde cenove nastejno, protoze inkoustove tiskarny jsou zrout inkoustu. Takze je na vyber, zda jednou za cas vymenit hlavu nebo kazdy mesic se nechat otravovat hlaskou o prazdnem inkoustove cartridge.

    Takze staci nechat toner chvili stat pred pouzitim. Mimochodem vetsina tiskaren je vyrabena v Cine, kde se nedodrzuji lidska prava a neresi ochrana zivotniho prostredi. Mozna by bylo lepsi tiskarny vubec nekupovat, je to zbytecne.

   • Zdeněk
    18. 4. 2017 at 17:31

    To kupujete toner do laserové tiskárny od vietnamců?? Jak píše Lenka, taky kupuji tonery přes internet a jsou to velké firmy a nikdy se mi nestalo, že by byl problém. Běžně od jedné firmy s Olomouce používám toner, co dodávají v  Ano s neorginálním inkoustem do inkoustovek jsem měl mnohokrát problém, ale jen s barvou, černý OK. Barevnou inkoustovou náplň,jen originál. A potom, co za hlava se teplem zapeče tonerem v laserovce? Teplý je zapékací válec a ten s tonerem,trubičkami,hlavou, nemá nic společného. Toner beru od firmy s Olomouce a je balený v plastových láhvích, na nasypání a jsou k tomu i čipy.

   • David
    2. 5. 2017 at 23:05

    Z „vlastní zkušenosti“ určitě ne, laserová tiskárna pracuje trochu jinak, servisuji si je doma a tenhle popis je blbost. Jednak ani laserovka či LED žádnou „hlavu“ nemá, má zdroj světla (LED lištu či laser s optikou) kterým nabíjí válec na který se pak elektrostaticky chytne toner, ten se obtiskne do papíru, který následně projede pecí, ve které jsou dva válce. Přítlačný a pečící, kde je topné těleso kryte folií. Z logiky věci významně vlhký toner asi těžko bude tak sypký, aby se vůbec na válci chytil, to zaprve. Za druhé, drobná vlhkost se tak jak tak vyřeší v peci. Za třetí, právě proto, aby se z toneru stala pevná hmota a držel na papíru, tam ta pec je. A když toner již dochází a nějakou dobu se netiskne, kdy by se mohl zhrudkovat samovolně, stačí s kazetou protřepat. Suma sumárum, neopodstatněné strašení. Nebo je mimochodem tiskárna hermeticky uzavřená a běžnou vzdušnou vlhkost v bytě např. z koupelny, kuchyně, nesaje?

    Tiskárna se tvrdou hmotou zanáší maximálně tehdy, když člověk prdí na údržbu, s alternativními tonery to nemá co dělat. Pec se za draho také měnit nemusí, pokud člověk nemá nějaký mrzký, provoz komplikující model, tak jde rozebrat a vyčistit také, špatná pec jde zrepasovat, folie za zlomek ceny vyměnit svépomoci.

 8. Petr
  2. 2. 2017 at 20:44

  Já na doma doporučuji inkoustovou. V provedení barevná multifunkce Je levnější, má i v levné variantě vysoké rozlišení na tisk fotek. Doma netiskneme tolik, aby byla cena toneru to hlavní. Hlavně vybrat tiskárnu, do které je možné koupit alternativní toner. Já kupuji T0711 za +- 20Kč jednu barvu (originál stojí i 330,-, tak POZOR) a dneska jsem s tím vyytisknul 30 A4 fotografií na fotopapír. Dělal jsem fotky poprvé a jsem nadšen kvalitou. Často si tisknu mapy, když jedem na cyklovýlet. Mám navigaci, ale ženě dám mapu papírovou a máme spokojenost. Černobílá mapa je v přírodě nepoužitelná. Hlavně jak říkám koupit takovou, co má levné alternativní náplně. Stalo se mi, že levná alternativa byla, ale úplně nová tiskárna ji nevzala. Potom je potřeba počkat, až se výrobce náplní přizpůsobí novému firmwaru tiskárny a dočasně tisknout za draho.
  Jako mínus musím uvést, že občas je nutno vyčistit trysky (je na to program v tiskárně) a při tom se část inkoustu spotřebuje, ale pokud tiskneme aspoň 1x za měsíc, tak to nehrozí. Vadí i to, že náplň se mění častěji. Zpravidla dojde, když spěchám a než si „nasaje“ nový inkoust chvíli trvá. Takže bývá nervozitka. Inkoustová tiskne pomaleji než laserová, i když při tisku jednoho papíru asi ne, protože laserová se musí nahřát. Inkoustový tisk je horší, když papír zvlhne. To se potom tisk rozpíjí. Laser to nedělá. Ale já mapy zatavuji do fólie.
  Dělají se i inkoustovky s nádržkou bokem, (nebo doplňovací velkoobjemové kartridge) kam se jen z lahvičky dolívá inkoust. To je potom pro velké objemy tisku asi nejlevnější.

 9. Markéta
  13. 5. 2017 at 04:08

  Zdravím všechny přítomné. Potřebovala bych poradit jako úplný amatér. Z toho co jsem zde vyčetla nejsem bohužel o nic moudřejší. Stejně jako na jiných stránkách se zde jen dočítám že jeden preferuje to a druhý to. Tak jak si kruci jen vybrat 🙂 . Měla bych zájem o tiskárnu na domácí tisk fotek s tím že je mi úplně jedno jestli tisk bude tou a nebo tou metodou. Jde o to že strašně ráda fotím a při mém množství fotek bych byla ráda za tiskárnu kde barvy vydrží déle, nebo alespoň nejsou tak drahé na doplnění. Jde mi o to abych nevytiskla 10 fotek a nedošla barva která stojí 1000,- Dále bych byla moc ráda za nějakou tu kvalitu fotek. Byl by tu někdo mezi Vámi kdo by mi byl ochotný poradit??

  • David
   13. 5. 2017 at 14:48

   Pokud jde hlavně o kvalitní trvanlivý tisk fotek, tak amatérovi se to doma nejspíš nevyplatí. Pro srovnání pohlednice 10×15 vyrobená osvitem na fotografický poztivní papír ve fotolabu typu http://www.azfoto.cz/minilaby/praha_svetozor pražská cena 8 korun. Jen papíry a folie pro termosublimační tisk, který by zadání vyhovoval, stojí od 8 korun za pohlednici nahoru. Fotopapír pro inkoust kolem 4 korun, plus inkoust. Prostor pro ušetření jsou akce, výprodeje spotřebního materiálu pro staré modely, alternativní papíry, alternativní inkousty a doplňovat. Amatérovi se to ale jednak nemusí chtít experimentovat, což též stojí peníze a čas, za druhé i alternativní výrobci ví moc dobře kolik co stojí a srovnatelné kvality papír nabízejí jen asi o třetinu levněji, pod polovinu se člověk nedostane. Navíc levně sežene to, po čem je největší poptávka, osobně mám např. pro mnoho použití raději matný papír a tam je za dobrou cenu málo na výběr. Zvaž jestli to za to i tak stojí.

   Sám fotky do alba nebo zvětšeníny nosím raději do labu, na inkoustce tisknu buď náhledy nebo co chce člověk rychle, zrovna potřebuje hned teď o víkendu, nestandardní rozměry případně to, co přijde zalaminovat, pod lak nebo dále zpracovat. Na fotky bych bral buď bazarovou pár let starou fototiskárnu z osvědčené řady, kde vím že se dají sehnat levné alternativy, není problém s doplňováním, chipama apod. Nutnost je mít 6 barvev a samostatně. A samozřejmě ve výborném stavu, což znamená ideálně odzkoušet předem.

   Pokud by měla být nová tak něco typu Epson L810 nebo podobný model z řady – aby byla tanková na tisk z lahviček, ne ochipované drahé patrony. Aby měla 6 inkoustů, starší mají jen 4. Aby měla bezokrajový tisk, užitečná funkce, když už může být, je potisk CD/DVD. Naopak to nemusí mít žádné dekadentní serepetky, bez kterých se dá obejít, dají se jednoduše vyřešit v počítači či jinak a nebo nijak nesouvisí s tiskem. Tyhle tankové tiskárny mají lahvičku kolem 100 ml a 80 korun, což je stejná cena bez námahy, na kterou by se člověk dostal u jiných tiskáren jen s alternativním inkoustem a plněním stříkačkou. Nevýhodou je pouze jediná černá, takže na solidní tisk černobílých fotek to nebude, tam jsou lepší systémy s 2 nebo raději 3 černé.

 10. 19. 6. 2017 at 11:11

  Ahoj, já mám doma již dva roky laserovou jen černobílou tiskárnu. Kupoval jsem ji na http://www.sofor.cz a používáme ji doma všichni a jsme spokojeni. Přesný tip vlastním KYOCERA FS-2020D. Rychlost má 34 A4 za minutu. Pro moji malou kancelář doma bohatě poslouží. Za minutu zvládne vytisknout až 35 stan, což si myslím, že je slušné.

  • Pavel Játi
   29. 1. 2018 at 01:32

   Ahoj. No, ona rychlost tisku taky není všechno. Kvalita je neméně důležitá. Já si nedávno koupil tuto https://www.expert.cz/samsung-sl-m2026w/ která sice tiskne také jen černobíle a trochu pomaleji, ale v porovnání s nějakým starým HP deskjetem, který jsem měl předtím tiskne mnohem kvalitněji. Hlavně rozlišení je vyšší.

 11. 18. 7. 2017 at 14:15

  Doporučuji se mrknout na levné tiskárny na http://www.sofor.cz. Sice to jsou tiskárny z exekucí a ukončených leasingů ale na tiskárně to ani nepoznáte. Ušetříte mnoho nákladů za tisk. Můžete si vybrat velkokapacitní, nebo malé kancelářské multifunkce. Půl roku u některé až rok dostanete záruku, což je super.

 12. Pablo
  13. 4. 2018 at 10:16

  Dobrý den, rád bych si pořídil laserovou tiskárnu max kolem 5000 kč. Potřeboval bych tisknout cca 5-10 stran denně, takže by měla něco vydržet. Nechtěl bych, aby byla moc hlučná a pomalá. A taky bych rád tisknul fotky tak, aby nějak vypadaly. Koukal jsem na různé testy a třeba tady https://vas-pomocnik.cz/nejlepsi-tiskarny/ u laserových soutěží Samsung a Brother. Máte někdo zkušenosti s nějakou z těch značek? Nebo nejlépe přímo nějaký z těch typů, co jsou v tom žebříčku? Nebo pokud myslíte, že by moje požadavky mohla splnit i inkoustová, tak se jí uplně nebráním. Díky

  • Dušan
   27. 1. 2019 at 20:08

   Hádám, že v této cenové kategorii to bude na doma nebo do kanceláře. V současné době je podle mě zbytečné kupovat jen tiskárnu a vzít místo toho rovnou multifunkci, tedy i se skenerem. Barevný tisk zvládne třeba https://www.equiplo.cz/laserove-tiskarny/#Samsung_SL-C480W a sedí i do cenového limitu.

 13. Jan
  28. 2. 2019 at 12:00

  Taky je dobrý řešit ceny spotřebního materiálů a to třeba přímo na webu – např tu https://www.cdrmarket.cz/tonery/

 14. 11. 6. 2019 at 11:52

  Já nakupuji pouze na http://www.miroluk.cz . Ochota a dobré ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *