Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna?

TiskárnyJednoduché tvrzení, že inkoustová tiskárna je levnější a hodí se do domácnosti a laserová tiskárna je dražší a hodí se do kanceláře, již neplatí. Otázka, zda je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna, je v poslední době opět aktuální. Klidně totiž můžete doma občas použít laserovku, v práci všichni tisknout na jednu inkoustovku a v obou případech se to vyplatí.

Rozdíl mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou

Inkoustová tiskárna přenáší na papír barvy skrze inkoustové náplně. Inkoust je rozstřikován elektrickými impulsy na papír v podobě malých kapiček, které dohromady vytvoří konečný výtisk. U technologie laserového tisku se barva, respektive toner do laserové tiskárny, skládá z velmi jemného prášku. Tento prášek je při tisku nanesen na papír a konkrétní obraz tisku je do naneseného prášku vykreslen laserem. Výsledek je pak do papíru zapečen.

Již u takto jednoduše popsaných principů tisku je zřejmé, že laserový je náročnější, kvalitnější a bude tedy i dražší. Doba šla ale dopředu a dnes můžete pořídit laserovou tiskárnu za srovnatelné peníze jako inkoustovou a naopak inkoustová tiskárna může leckdy nabídnout vyšší kvalitu tisku než laserová.

Porovnání, stejná značka, jiná technologie

Pro porovnání jsme vybrali stejnou značku, v tomto případe HP, ve variantách laserového a inkoustového tisku.

Multifunkční tiskárna HP LaserJet Pro M1132 představuje jednu z neprodávanějších laserových tiskáren v cenovém rozmezí od 2 900 do 4 700 Kč. Její rychlost tisku (pouze černobíle) je až 18 stran za minutu v maximálním rozlišení 600 × 600 dpi a pro svou práci používá 8 MB operační paměti. Tiskárna se připojuje standardně přes USB. Cena toneru HP do této tiskárny se pohybuje okolo 1600 Kč a jeho životnost je cca 1600 stran A4.

Multifunkční tiskárna HP LaserJet Pro M1132

Inkoustovou tiskárnu HP Deskjet Ink Advantage 6525 (také v multifunkčním provedení) pořídíte za 2 900 až 5 700 Kč, což je podobné cenové rozmezí jako u laserové tiskárny. Tato tiskárna zvládne vytisknout cca 12 stránek černobíle nebo 9 stránek barevně za minutu v rozlišení 4800 × 1200 dpi. Tiskárna se připojuje standardně přes USB a navíc lze využít připojení WiFi nebo tisknout přes službu ePrint. Zásobníky barev černé, azurové, purpurové a žluté jsou v těle tiskárny oddělené, takže můžete vyměnit vždy jen ten, který vám právě dojde. Novou barvu do tiskárny koupíte okolo 250 Kč (1 barva) a měla by vám vydržet cca na 600 stran A4.

Inkoustová tiskárna HP Deskjet Ink Advantage 6525

27 comments for “Je lepší laserová nebo inkoustová tiskárna?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.