Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Odstranění Windows 7 a obnovení startovní nabídky Windows XP

Použitelnost testovací verze Windows 7 je u konce a tak nejspíš budete chtít uvolnit místo, které vám v počítači tento systém zabírá. Pokud jste měli Windows 7 nainstalované souběžně s Vistou, je postup celkem jednoduchý a najdete ho v nedávném návodu. Jestliže ale hlavní systém ve vašem počítači je Windows XP, musíte dát trochu větší pozor. Mohli byste si zablokovat přístup do Windows. Tento návod vám ale pomůže i takovéto problémy odstranit.

Windows 7 a Windows XP – smazání Windows 7 z disku

Ještě než se pustíte do likvidace Windows 7, přesuňte z nich soubory a dokumenty, o které nechcete přijít, na jiný disk. Buď je přesuňte na disk, kde máte Windows XP, nebo například na externí disk.

Windows XP a Windows 7 mají úplně jiný zavaděč, který si umisťují na první oddíl prvního pevného disku. Pokud jste tedy měli v počítači jako jediný systém Windows XP a vedle něj jste později nainstalovali Windows 7, nebudou Windows 7 na stejném oddílu jako zavaděč a proto můžete celý obsah disku s Windows 7 smazat a klidně i zformátovat. V počítači by měl zůstat zavaděč z Windows 7, ve kterém ale nebude funkční položka Windows 7 (ty jste smazali, takže spustit nepůjdou). Pokud vás to příliš neobtěžuje a Windows XP bez potíží spustíte, můžete to tak nechat – ale já vím, hlídat stále při startu úvodní nabídku, abych přepnul na potřebnou verzi Windows, není žádné pohodlí. Postupem uvedeným dále se můžete vrátit ke standardnímu zavaděči Windows XP.

Mazání Windows 7, jsou-li na prvním oddílu prvního disku

V případě, že máte v počítači více disků a Windows 7 jste nainstalovali například na místo prehistorických Windows 98, které byly v počítači jako první, raději se vyhněte formátování disku. Nastartujte do Windows  XP a pouze smažte z disku, na kterém jste měli Windows 7, nepotřebné složky (zapněte si předtím zobrazování skrytých a systémových souborů). Ponechte ale na disku soubory, které byly v kořenovém adresáři disku (abyste nesmazali zavaděč).

V kořenovém adresáři pak ještě můžete bezpečně smazat soubory hiberfile.sys (soubor pro uložení paměti při přepnutí do režimu spánku, tento soubor nemusí existovat, pokud jste neměli zapnutou podporu pro režim spánku) a pagefile.sys (stránkovací soubor – virtuální paměť). Tyto skryté soubory by vám na nově uvolněném disku jen zabíraly místo a zavaděč je nepotřebuje. Windows XP mají své vlastní soubory na svém systémovém disku.

Mazání obsahu disku s Windows 7 nebo jeho případné formátování  samozřejmě neprovádíte ve Windows 7, ale ve Windows XP, nebo v jiném systému, který v počítači máte, nebo můžete využít i liveCD nějaké novější linuxové distribuce, např. Ubuntu.

Označte si disky popisem

Dejte pozor, Windows Vista a Windows 7 označují svůj systémový disk písmenem C a písmena ostatních disků posunou. Disk, který se vám ve Windows 7 ukáže jako C bude mít ve Windows XP přiřazeno jiné písmeno. Vřele doporučuji pro přehlednost předem opatřit disky popisem.

Ve složce Tento počítač (pro její otevření stiskněte Win+E) kliknete na disk pravým tlačítkem myši a zvolíte Vlastnosti. Na kartě Obecné pak nahoře v políčku upravíte popis disku podle potřeby.

Obnova původní spouštěcí nabídky Windows XP

Jestliže budou nyní Windows XP nejmodernějším systémem, který v počítači máte (tedy žádné Visty, žádný Linux), můžete obnovit původní zavaděč Windows XP. Můžete to dokonce provést ještě před tím, než se rozhodnete smazat Windows 7 z disku (nejdřív si z nich ale zálohujte soubory a dokumenty).

Budeme pracovat v konzole pro zotavení – budete tedy potřebovat instalační CD Windows XP (nemusí to být nutně CD, ze kterého jste XPčka instalovali). Budete také potřebovat heslo pro účet administrátora. Pokud toto heslo neznáte, ale máte ve Windows XP účet s administrátorskými právy, můžete vypnout ověřování hesla pro účet administrátora v konzole.

Vložte do CD/DVD mechaniky instalační CD Windows XP a restartujte počítač. Abyste při startu počítače načetli instalační CD, musíte mít v BIOSu nastavenou CD mechaniku jako první bootovací zařízení. Prostudujte si návod na změnu pořadí bootování.

Spusťte konzolu pro zotavení (viz článek o konzolue. Opravu provedete příkazem fixmbr, který jsme popsali v tomto starším článku. V případě, že máte problém s obsahem spouštěcí nabídky, můžete ji rovněž z konzoly opravit příkazem bootcfg \rebuild (návod je v tomtéž článku na konci, přečtěte si také podrobnější popis použití příkazu bootcfg \rebuild.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.