Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Odstranění Windows 7 ze startovní nabídky Visty

Použitelnost testovací verze Windows 7 beze všech omezení brzy vyprší a tak budete nejspíš hledat, jak se tohoto experimentálního systému zbavit. Pokud jste měli Windows 7 nainstalované souběžně s Vistou, postačí vám jednoduše smazat soubory z disku, na kterém jste měli Windows 7 a odebrat odkaz na jejich spuštění ze startovní nabídky.

Windows 7 a Windows Vista – smazání Windows 7 z disku

Windows Vista a Windows 7 mají prakticky stejný zavaděč, který umisťují na první oddíl prvního pevného disku. Pokud jste tedy měli v počítači jenom Vistu a vedle ní jste později nainstalovali Windows 7, nebudou Windows 7 na stejném oddílu jako zavaděč a proto můžete celý obsah disku s Windows 7 smazat a klidně i zformátovat.

Ještě předtím, než to provedete si ale nezapomeňte přesunout soubory a dokumenty, o které nechcete přijít, z Windows 7 jinam, a to buď do Visty, nebo například na externí disk.

V případě, že máte v počítači více disků a Windows 7 jste nainstalovali například na místo prehistorických Windows 98, které byly v počítači jako první, raději se vyhněte formátování disku, pouze smažte z disku, na kterém jste měli Windows 7 nepotřebné složky (zapněte si předtím zobrazování skrytých a systémových souborů), ale ponechte na disku soubory, které byly v kořenovém adresáři disku (abyste nesmazali zavaděč). Výjimku tvoří soubory hiberfile.sys (soubor pro uložení paměti při přepnutí do režimu spánku, tento soubor nemusí existovat, pokud jste neměli zapnutou podporu pro režim spánku) a pagefile.sys (stránkovací soubor – virtuální paměť). Tyto skryté soubory by vám na nově uvolněném disku jen zabíraly místo a zavaděč je nepotřebuje. Vindows Vista má své vlastní soubory na svém systémovém disku.

Mazání obsahu disku s Windows 7 nebo jeho případné formátování  samozřejmě neprovádíte ve Windows 7, ale ve Vistě, nebo v jiném systému, který v počítači máte, nebo můžete využít i liveCD nějaké novější linuxové distribuce, např. Ubuntu.

Mažete-li soubory ve Vistě, dejte pozor. Vista i Windows 7 označí svůj systémový disk písmenem C a písmena ostatních disků posunou. Disk, který se vám ve Windows 7 ukáže jako C bude mít ve Vistě přiřazeno jiné písmeno. Vřele doporučuji pro přehlednost předem opatřit disky popisem.

Ve složce Počítač (pro její otevření stiskněte Win+E) kliknete na disk pravým tlačítkem myši a zvolíte Vlastnosti. Na kartě Obecné pak nahoře v políčku upravíte popis disku podle potřeby.

Odstranění Windows 7 ze spouštěcí nabídky Visty

Stiskněte klávesovou zkratku Win+R a do okna Spustit, které se otevře, napište msconfig a stiskněte tlačítko Ok.

V okně Konfigurace systému přejděte na kartu Spuštění počítače.

V horní části okna se objeví seznam operačních systémů, které mají ve startovní nabídce záznam. Klepněte na záznam Windows 7, abyste jej vybrali a stiskněte tlačítko Odstranit.

Poznámka: Tlačítko Odstranit je přístupné pouze v případě, že počítač obsahuje spouštěcí záznamy více operačních systémů.

Odebrání Windows 7 z počítače, kde je jako druhý operační systém Windows XP si ukážeme v některém dalším návodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.